Zamknij
REKLAMA

niedziela, 27.10, godz. 18:00

Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej

Bilety: 25,00 zł

Chełmiński Dom Kultury zaprasza na recital fortepianowy „Od klasyki do swingu”: MAREK TOMASZEWSKI legendarny pianista duetu MAREK i WACEK dnia 27 października 2019 roku godz. 18.00 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

Bilety w cenie 25 zł
dostępne w Chełmińskim Domu Kultury i Kinoteatrze RONDO
od dnia 1 października 2019 roku

Marek Tomaszewski
Urodził się w 1943r. Krakowie. Jest wybitnym polskim pianistą, współtwórcą duetu fortepianowego „Marek i Wacek”. Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski poznali się na studiach w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Obaj studiowali w klasie prof. Zbigniewa Drzewieckiego Jeszcze jako studenci zdecydowali się na utworzenie duetu nowatorsko aranżującego muzykę klasyczną. W 1963r. zaczęli koncertować w Polskim Radio. Rok potem grali pierwsze koncerty w Polsce. Po ukończeniu studiów ich działalność estradowa rozwijała się dynamicznie. Koncertowali, m.in. z Ewą Demarczyk, Violettą Villas i Anną German. W 1966r. towarzyszyli na scenie Marlenie Dietrich w czasie jej tournée po Polsce. Potem nastąpił wyjazd do USA i Kanady, a także występy w paryskiej Olimpii. Wydanie w 1966r. przez słynną wytwórnię płytową Barclay pierwszego albumu „Marek i Wacek” otwiera polskim pianistom drzwi do międzynarodowej kariery. W 1967r. duet otrzymał nagrodę „Złotego Gronostaja” na Festiwalu Variette w Rennes, a koncerty w całej Europie ugruntowały jego sławę. Występy „Marka i Wacka” transmitowane były przez stacje telewizyjne. W połowie lat siedemdziesiątych Marek Tomaszewski osiadł na stałe we Francji. Spotykał się z Wacławem Kisielewskim w Paryżu oraz w Warszawie, gdzie wspólnie pracowali nad programem. Ciągle koncertowali. W 1986r. w wypadku samochodowym zginął Wacław Kisielewski i legendarny duet przestał istnieć.

Rok później Marek Tomaszewski tworzy nowy duet „Marek & Michel” z francuskim pianistą Michelem Prezmanem, który koncertuje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji. Artyści wspólnie nagrali dwa albumy. Po siedmiu latach pianiści zakończyli współpracę. Marek Tomaszewski poświęcił się pracy pedagogicznej ucząc gry na fortepianie w swojej szkole improwizacji i jazzu. Na scenę artysta powrócił w 2000r. jako solista. Nagrał dwa solowe albumy, a fragment trzeciego „Strawiński. Święto wiosny” wydanego w 2009r. stanowi tło dla akcji filmu „Chanel i Strawiński”. Marek Tomaszewski użyczył również głównej postaci filmu swojej gry na fortepianie. Płyta ta nominowana była do prestiżowej nagrody „Fryderyka”. Marek Tomaszewski mieszka w Parmain pod Paryżem, nadal realizuje się jako pedagog i kontynuuje solową działalność koncertową.
Materiał: ChDK