Zamknij

Tradycyjny design dachu. Czy fala jest już przestarzała?

08:02, 23.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:02, 23.04.2024

Moda w architekturze podlega tak zwanym „dwóm prędkościom”. Z jednej strony, style biurowców i budynków komercyjnych ulegają szybko zmieniającym się trendom, a architekci prześcigają się w projektowaniu coraz to piękniejszych i odważniejszych brył. Natomiast projekty domów jednorodzinnych zwykle nie odbiegają od tradycji. I nie bez powodu. Człowiek czuje się o wiele pewniej, gdy ma pewność, że jego projekt jest sprawdzony i bezpieczny, a wybrany styl domu pozostanie ładny i schludny wiele lat. Czy to dlatego design fali na dachu nadal króluje na polskich dachach?

Z tego artykułu dowiesz się:

- Co powoduje, że ludzie tak chętnie wybierają falę na dachu?

- Jakie są największe zalety blachodachówki?

- Czym powinniśmy się kierować w wyborze własnej blachodachówki?

- Jaką blachodachówkę wybrać na swój dach?

Co takiego daje nam fala?

Fala na dachu jest aż tak popularna w Polsce, że czasami nawet nie zastanawiamy się nad żadną inną opcją, a czasami nawet nie znamy innych opcji. Większość budynków, które widzieliśmy od dzieciństwa, i to nie tylko te prawdziwe, ale także takie jak bajkowe zamki, czy chatki bohaterów bajek, wykorzystywały dachy faliste, złożone z tradycyjnych dachówek. I to całkowicie naturalne. Okazuje się, że cały nasz dorobek kulturalny zbudowany został na dwóch filarach – greckim i rzymskim – które w przypadku dachówek odznaczały się właśnie falą.W nowoczesnym budownictwie do dwóch wzorów kulturowych dachówek „greckiego” i „rzymskiego” dodano nowy – „holenderski”. To na tych trzech modelach wzorowane są wszystkie nowoczesne modele blachodachówek z motywem fali. Parametry modeli ograniczają się do wysokości fali, przesunięcia i ewentualnego wypłaszczenia. Model może też mieć pojedynczą lub podwójna falę. To te cechy sprawiają, że gra światła i cienia na dachu budynku nadaje mu charakterystyczny rys i definiuje sylwetkę budynku jako spokojną lub dynamiczną.

Blachodachówka falista i jej tajemnice

Pomimo swoich zalet w odbijaniu i grą światłem, efektowność nie jest jedynym aspektem blachodachówek falistych. Ich trwała estetyka jest zależna od dobrego wykorzystania powłoki ochronnej. W przypadku blachodachówek falistych to niezbędna ochrona stalowego rdzenia, która ogranicza niszczący wpływ promieniowania UV, czy uszkodzeń fizycznych. Najlepsze powłoki, to te wykonane z poliuretanu lub jego mieszanki (powłoki hybrydowe). Biorąc pod uwagę ich parametry techniczne, producenci oferują nawet 50 lat gwarancji bezproblemowego działania pokrycia dachowego. Następnym niedającym się pominąć elementem jest bezpieczny i odpowiedzialny montaż. Musimy pamiętać, że kogokolwiek zatrudnimy do położenia dachu, powinien on dostosować swoje metody działania do tych opisanych przez producenta na produkcie. Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym elementem jest oczywiście coroczny przegląd i dobra konserwacja dachu, która zapobiegnie rozwijaniu się uszkodzeń, rdzy, czy awarii, oszczędzając nam kosztownych i kompleksowych napraw.

Własna inicjatywa

Najczęściej blachodachówka z falą jest wyborem z komfortu. To jak próba odrzucenia tradycji – nikomu nie spieszy się przeprowadzać niepewną w swych skutkach rewolucję. Dodatkowo model ten może być położony zarówno na dachach jedno, jak i dwuspadowych, więc do domów jednorodzinnych pasuje jak ulał. By dokonać dobrego wyboru warto posłużyć się tymi kilkoma zasadami:

- im więcej załamań i zagłębień w konstrukcji dachu tym mniej fal na blachodachówkach. By nie tworzyć wizualnego chaosu na własnym dachu, warto wybierać falę niższą na bardziej skomplikowanych dachach (z lukarnami i zagłębieniami), np. blachodachówka panelowa MODUS;

- musimy wybrać pomiędzy stylem dynamicznym (blachodachówka o przesuniętej fali i wysokim profilu, np. blachodachówka panelowa SZAFIR z oferty Blach Pruszyński), a stylem pełnym zgodności i symetrii (blachodachówka z mała i symetryczną falą);

- jeśli poszukujemy tradycyjnego wyglądu naszym najlepszym wyborem będzie paleta ciepła – czerwienie i brązy, czerń to ponadczasowa elegancja i schludność, a szarości przypadną do gustu fanom minimalizmu;

- zanim postanowimy wybrać konkretny model blachodachówki należy skonsultować wybór ze specjalistą, który powie nam, czy wybrany model będzie kompatybilny z konstrukcją dachową (w niektórych modelach minimalne nachylenie wynosi 15⁰, a także 25⁰).

Końcowy efekt wizualny zależy również od wyboru elementów dodatkowych i dekoracyjnych dachu, a także dopasowanie kolorystyki i rodzaju elewacji i stolarki okienno-drzwiowej.

Różnorodność modeli

Dachówki faliste dzielą się na różne rodzaje ze względu na wybierany materiał. Bardziej tradycyjne i bardziej ograniczone w swoich możliwościach to te betonowe i ceramiczne. Ich zalety ustępują nowoczesnej technologii i możliwościom kształtowania stali. Blachodachówki faliste, jak np. panelowy model LOARA, który charakteryzuje się symetrycznym profilem z wypłaszczeniem i podwójną falą na samym szczycie, mają o wiele ciekawsze i bardziej kunsztowne kształty. To nowoczesny model, który można zamówić w wersji małych paneli albo arkuszy przycinanych na wymiar, co zmieni czas potrzebny na położenie pokrycia.

Innym popularnym i docenianym przez krytyków modelem jest blachodachówka REN. Zdobyła ona nagrodę – Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2018 za swój nietuzinkowy charakter i wielozadaniowość. To model na skomplikowane i ekstrawaganckie dachy. Jednak pasuje również do mniej ambitnych projektów, a sprawdza się na nich równie dobrze, co na wymagających.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%