Zamknij

Po czym poznasz, że Twoje dziecko ma anemię? Co dalej?

15:13, 19.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:13, 19.09.2022
pixabay pixabay

Baczne obserwowanie zdrowia i zachowania niemowlaka to niezwykle ważne zadanie spoczywające na jego opiekunach. To właśnie dzięki niemu możesz zauważyć pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące problemy zdrowotne. Jednym z najczęstszych problemów, które mogą pojawić się na tak wczesnym etapie życia Twojego dziecka, jest anemia. Bagatelizowana i nieleczona może doprowadzić do spowolnienia rozwoju malca. Jakie znaki w zachowaniu i wyglądzie dziecka powinny Cię zaniepokoić? A może jesteś rodzicem, który usłyszał już diagnozę? Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia anemii u niemowląt!

Anemia to nie tylko brak apetytu - pozostałe objawy

Choć to najczęściej problemy z apetytem są sygnałem, który sprawia, że zaniepokojeni rodzice podejmują działanie, nie oznacza to, że są jedynym. Jeśli chodzi o zaburzenie, jakim jest anemia objawy na początkowym etapie dotyczą właśnie pogorszenia apetytu i problemów z przybieraniem na wadze. Gdy niedokrwistość postępuje, lista objawów znacznie się wydłuża. Poniżej znajdziesz te najczęściej występujące. Musisz jednak pamiętać, że wszystkie wymienione widoczne gołym okiem symptomy rzadko pojawiają się u jednego dziecka jednocześnie.

Anemia - objawy:

  • nawracające infekcje,
  • bladość skóry,
  • bladość śluzówek,
  • problemy ze snem,
  • łatwe męczenie się.

Występujące objawy mogą być uzależnione od różnorodnych czynników takich jak choroby współistniejące czy stopień zaburzeń. Pod adresem https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/anemia-u-niemowlat-objawy-diagnostyka-skutki-leczenie/ znajdziesz więcej informacji na temat pozostałych objawów anemii niemowlęcej.

Co może być przyczyną anemii u Twojego dziecka?

Zaniepokojeni rodzice często zadają sobie pytanie o źródło występowania anemii u niemowląt. Warto podkreślić, że zaburzenie na tak wczesnym etapie nie wynika z błędów opiekunów.

Za anemią stoi najczęściej niedobór żelaza. Pierwiastek ten zostaje przekazany dziecku w ostatnim trymestrze ciąży. Wraz z kolejnymi miesiącami zapasy zgromadzonego w czasie ciąży żelaza powoli się wyczerpują. Szybki wzrost i przybieranie na wadze w krótkim czasie sprzyjają pojawieniu się anemii - co wynika z dysproporcji między intensywnym przybieraniem na wadze a zbyt małą ilością przyjmowanego żelaza. Także niemowlęta karmione pokarmem naturalnym posiadającym znikome ilości żelaza mogą być narażone na wystąpienie niedokrwistości. Wcześniaki, które nie miały możliwości zgromadzić zapasów żelaza w ostatnim trymestrze ciąży, także przyjmują profilaktyczne dawki żelaza.

Jak wygląda leczenie anemii i dlaczego jest tak ważne?

Braki żelaza u niemowlaka mogą skutkować niedotlenieniem tkanek, co w konsekwencji prowadzi do spowolnienia rozwoju dziecka. Niezwykle ważna jest więc jak najszybsza diagnoza. Co, kiedy dowiesz się, że Twoje dziecko ma anemię?

Malce spożywające posiłki niemleczne oprócz odpowiednich preparatów zawierających żelazo są leczone poprzez zmiany w diecie. Jeśli chodzi o zaburzenie, jakim jest anemia leczenie jest więc dostosowane do wieku dziecka. Oprócz preparatów z żelazem dziecku należy podawać witaminę C, która zwiększa wchłanialność tego pierwiastka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%