Zamknij

Metoda Montessori w Warszawie – czym jest i jak działa system dydaktyczny?

14:58, 19.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:58, 19.09.2022
pixabay pixabay

Włoska lekarka Maria Montessori specjalizująca się w pedagogice i psychologii opracowała metodę, która nazywana jest w dziś metodą Montessori. Kobieta założyła szkołę i stworzyła sposób nauczania inny niż wszystkie. Opiera się on na obserwacji i indywidualnym podejściu do każdego dziecka, ponieważ różnią się one od siebie praktycznie pod każdym względem.

Metoda Montessori – główne założenia 

Klasyczny system edukacji bazuje na nauczaniu poprzez kary, ocenianie i postępowanie zgodnie z góry narzuconym schematem. Każdy uczeń jest traktowany tak samo bez względu na swoje umiejętności i indywidualności. Metoda Montessori jest tego całkowitym przeciwieństwem. Kluczową jej zasadą jest akceptacja faktu, że każde dziecko jest inne i  powinno mieć dostosowany plan edukacyjny do swojego etapu, umiejętności i zainteresowań. Pozwala to wówczas na szybsze i bardziej efektywne rozwijanie się. Głównymi założeniami są też:

  • samodzielność;
  • koncentracja;
  • nauka przez działanie – zdobywanie wiedzy przez własna aktywność, a nie narzucone zadanie;
  • nauka pracy w ciszy;
  • obserwacja – uważne obserwowanie dziecka i szybkie wychwytywanie przeszkód w rozwoju.

Aspekty te można wprowadzić również do codziennego życia i sposobu wychowywania dziecka, nawet jeśli rodzic nie zdecyduje się przedszkole Montessori w Warszawie.

Różnice między przedszkolem Montessori a tradycyjnym

Różnice między tymi dwoma systemami nauczania są widoczne na pierwszy rzut oka. W przedszkolach Montessori panuje porządek, dzięki czemu każda rzecz ma swoje miejsce, a dzieci uczą się dbania o czystość miejsca pracy i budują własny wewnętrzny ład. Pomoce dydaktyczne najczęściej tworzone są przez nauczycieli i dostosowane do poziomu zaawansowania dziecka.

W szkołach i przedszkolach Montessori nie używa się również podręczników, nie zadaje się prac domowych, nie ma systemu kar i nagród. Klasyczne zabawki takie jak lalki czy samochody, przedszkola Montessori zastępują różnego rodzaju łamigłówkami, puzzlami i zabawkami rozwijającymi kreatywność. Często takie gadżety występują w danej sali tylko w pojedynczym egzemplarzu, co ma za zadanie nauczyć dziecko cierpliwości i czekania na swoją kolej. Metoda Montessori w Warszawie jest bardzo popularna.

Sposób Montessori jest coraz częściej wykorzystywany w placówkach edukacyjnych. Nie jest to wbrew pozorom nowoczesny wynalazek, gdyż Maria Montessori wprowadziła go do użytku już ponad 100 lat temu. Warto zgłębić wiedzę na ten temat i dać możliwość swojemu dziecku rozwijania się we własnym tempie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%