Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Zatem niezbędne jest obliczenie deficytu kalorycznego, który wynosi mniej, niż dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Sprawdź, jak poprawnie obliczyć deficyt kaloryczny, aby schudnąć skutecznie i bezpiecznie.
Deficyt kaloryczny polega na spożywaniu mniejszej ilości kalorii w porównaniu do tego, ile potrzebuje Twój organizm do utrzymania aktualnej masy ciała. Dlatego najpierw konieczne jest obliczenie dobowego zapotrzebowania kalorycznego, a następnie indywidualne dopasowanie deficytu.
Dzięki temu, że zaczniesz spożywać mniejszą ilość kalorii w ciągu dnia, to organizm będzie korzystał z zapasów energetycznych, czyli z tkanki tłuszczowej. W rezultacie doprowadzi to do utraty wagi.
Jeszcze zanim przejdziesz do ustalenia deficytu kalorycznego, niezbędne jest obliczenie dobowego zapotrzebowania kalorycznego. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatorów internetowych – wystarczy, że określisz swoją płeć, stopień aktywności fizycznej, wiek i stan zdrowia. Warto też zamówić catering dietetyczny o określonej kaloryczności, a wtedy w ogóle nie musisz przejmować się liczeniem kalorii – taką opcję znajdziesz np. na stronie www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/wroclaw/.
Chcesz samodzielnie obliczyć dobowe zapotrzebowanie kaloryczne? Zatem wykorzystaj do tego wzór Mifflina, dzięki któremu wyliczysz wartość podstawowej przemiany materii (BMR):
Aby obliczyć całkowite dzienne zapotrzebowanie kalorycznego (TDEE), musisz pomnożyć BMR razy współczynnik aktywności fizycznej. Do wyboru masz następujące aktywności:
Masz już obliczony TDEE? Zatem teraz możesz przystąpić do ustalania deficytu kalorycznego. Pamiętaj, że podczas określania tej wartości powinieneś wziąć pod uwagę zarówno cel wagowy, jak i stan zdrowia oraz swój styl życia.
Możesz zrzucić zbędne kilogramy w bezpieczny i zdrowy sposób. Wystarczy, że ustalisz deficyt na poziomie 500-1000 kcal dziennie – górna granica dotyczy osób, których dobowe zapotrzebowanie kaloryczne wynosi więcej niż 3000 kcal. Dzięki takiemu deficytowi tygodniowo schudniesz 0,5-1 kg.
Obawiasz się efektu jojo? W takim razie zacznij od mniejszego deficytu np. na poziomie 300-500 kcal, a później stopniowo go zwiększaj. W ten sposób możesz skutecznie obserwować reakcję swojego organizmu i przyzwyczajać się do spożywania mniejszej liczby kalorii.