Zamknij

Jak i czym ciąć płytki ceramiczne

art. sponsorowany + 13:18, 06.06.2024 Aktualizacja: 13:20, 06.06.2024

W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo różne rodzaje urządzeń do cięcia płytek ceramicznych, a także specjalistyczne tarcze diamentowe do obróbki płytek.

Płytki ceramiczne są bardzo częstym wyborem do okładzin ścian wnętrz mieszkalnych, biur lub centrów handlowych. Podczas układania płytek każdy mistrz zadaje sobie pytania dotyczące cięcia płytek w celu dopasowania do rozmiaru, a także w sprawie ich bizotowania. Bizotowanie – to cięcie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni (lub więcej) w celu utworzenia narożników. Istnieje kilka podstawowych rodzajów sprzętu i materiałów eksploatacyjnych do cięcia płytek. Niektórzy mistrzowie bardziej lubią obróbkę płytek za pomocą sprzętu mechanicznego, inni lubią rodzaje sprzętu elektrycznego. W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo różne rodzaje urządzeń do cięcia płytek ceramicznych, a także specjalistyczne tarcze diamentowe do obróbki płytek.

Urządzenia do cięcia płytek

Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt do obróbki płytek ceramicznych dzieli się na 2 rodzaje: mechaniczny i elektryczny. Mechaniczne obejmują ręczną monokrystaliczną przecinarkę do płytek i monokrystaliczną przecinarkę do płytek na szynie prowadzącej. Rodzaje urządzeń elektrycznych obejmują chłodzoną wodą przecinarkę do płytek, szlifierkę kątową i elektryczną przecinarkę do płytek na szynie prowadzącej. Przyjrzyjmy się bliżej, jak są zbudowane i jakie mają zalety.

Ręczna monokrystaliczna przecinarka do płytek

Ręczny monokrystaliczna przecinarka do płytek jest wykonana w postaci małej platformy, na której zainstalowany jest wózek z wałkiem z węglika spiekanego. Zasada cięcia polega na zarysowaniu powierzchni płytki z dalszym załamaniem, w ten sam sposób jest cięte szkło za pomocą noża do szkła. Ten rodzaj sprzętu jest stosunkowo niedrogi i dobrze się nadaje do cięcia płytek ceramicznych o wymiarach nie większych niż 1000 mm, ponieważ maksymalna długość takich przecinarek do płytek jest ograniczona do 1 metra. Taka przecinarka do płytek może wykonywać tylko proste cięcia pod kątem 90 stopni. Z biegiem czasu element tnący może stracić swoją ostrość, a więc będziemy musieli go wymienić. Istnieje również ryzyko, że płytka może pęknąć nie wzdłuż cięcia, wyznaczonego wałkiem, ale chaotycznie, dlatego przed cięciem gotowego wyrobu, rzemieślnicy zawsze starają się wykonać cięcie próbne i załamanie na tej części płytki, która się nadaje do wyrzucenia.

Mechaniczna przecinarka do płytek na szynie prowadzącej

Zasada działania tej przecinarki do płytek jest podobna do poprzedniej – zarysowujemy płytkę i łamiemy wg namierzonego cięcia. Główną różnicą tej przecinarki do płytek jest to, że wózek jest zamontowany na specjalnej aluminiowej prowadnicy, która jest przymocowana przyssawkami do płytki. Dzięki takim przecinarkom do płytek można ciąć płytki wielkoformatowe – ponad 3 metry! Główne zalety mechanicznych urządzeń do cięcia płytek to brak hałasu, kurzu i brudu.

Przecinarka do płytek z chłodzeniem wodnym

Elektryczna przecinarka do płytek jest droższym i bardziej profesjonalnym rodzajem sprzętu. Jako element tnący na takiej przecinarce do płytek występuje diamentowa tarcza do płytek, która jest montowana na wózku z silnikiem elektrycznym i porusza się wzdłuż szyny, przecinając płytkę. Najczęściej na elektrycznych przecinarkach do płytek stosuje się tarcze do płytek 200 i 250 mm średnicy. Dzięki takim przecinarkom do płytek możliwe jest osiągnięcie wysokiej czystości krawędzi, maksymalnej prostoliniowości i minimalnych odprysków na powierzchni, dlatego są używane do odpowiedzialnych cięć wykończeniowych. Doprowadzenie płynu chłodzącego do obszaru cięcia chroni tarczę i obrabiany przedmiot przed przegrzaniem. Przyczynia się to do doskonałej prostoliniowości cięcia i minimalizuje ryzyko pęknięcia płytek w chaotycznym kierunku. Oprócz cięcia pod kątem 90 stopni, większość przecinarek do płytek jest wyposażona w funkcję przechylania prowadnicy wraz z wózkiem do cięcia pod kątem 45 stopni. Maksymalna długość płytek, które można ciąć za pomocą tego rodzaju sprzętu, wynosi 1200 mm. Głównymi wadami takich przecinarek do płytek są wysoka cena sprzętu i materiałów eksploatacyjnych, hałas, brud, wymiary i waga.

Elektryczna przecinarka do płytek na szynie prowadzącej

Przecinarka do płytek na szynie prowadzącej służy do cięcia płytek o dowolnym rozmiarze. Aluminiowa prowadnica jest montowana na płytce i porusza się po niej wózek z silnikiem elektrycznym i diamentową tarczą do płytek 115 lub 125 mm. Cięcie odbywa się wyłącznie w trybie suchym i wiąże się z dużą ilością pyłu, jednak prawie wszystkie profesjonalne typy takich przecinarek do płytek są wyposażone w funkcję zbierania kurzu za pomocą odkurzacza. Dla wielu mistrzów obróbka płytek ceramicznych na sucho wiąże się z wysokimi odpryskami na krawędzi płytki, ale obecnie producenci osprzętu diamentowego stale modernizują tarcze do płytek, zwłaszcza pod względem czystości cięcia. Niektóre tarcze 115 i 125 mm nie są gorsze pod względem czystości cięcia niż przecinarki do płytek z chłodzeniem.

Szlifierka kątowa

Szlifierki kątowe to najpopularniejszy rodzaj sprzętu do obróbki płytek ceramicznych. Głównymi zaletami szlifierki są zwartość, niska cena urządzenia i materiałów eksploatacyjnych oraz wielofunkcyjność. Cięcie płytek ceramicznych za pomocą szlifierki kątowej odbywa się za pomocą diamentowych tarcz do płytek 115 i 125 mm wyłącznie w trybie na sucho, ponieważ środki bezpieczeństwa zabraniają pracy na szlifierkach kątowych z doprowadzeniem wody. Dzięki szlifierkom kątowym można wykonywać cięcia prostoliniowe, krzywoliniowe, wycinać kwadratowe lub prostokątne otwory oraz wykonywać cięcie pod kątem 45 stopni. Jest to jedyny rodzaj sprzętu, który pozwala na tak szeroki zakres zadań z płytkami ceramicznymi. Główne wady cięcia szlifierką kątową związane z tym, że trudno jest osiągnąć wysoką prostoliniowość i prostopadłość cięcia, a także kurz. Ale nawet tutaj producenci osprzętu diamentowego postarali się i wymyślili różne osłony, dzięki którym można usuwać kurz ze strefy cięcia.

Tarcze diamentowe do płytek

Tarcze diamentowe to jedyny rodzaj materiałów eksploatacyjnych do cięcia płytek na sprzęcie elektrycznym. Jak wspomniano powyżej, do cięcia na przecinarkach do płytek stosuje się tarcze diamentowe 200 i 250 mm, z otworem 25,4 mm, a do szlifierek kątowych lub przecinarek do płytek na szynie prowadzącej nadają się tarcze 115 i 125 mm z otworem 22,23 mm. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze tarczy do płytek dzielą się z nami diamentowi specjaliści firmy distar.tools.

  • Średnica i otwór do montażu. Muszą pasować do twojego sprzętu.
  • Obrabiany materiał. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego ściśle regulują zakres materiałów, dla których dana tarcza jest przeznaczona.
  • Rodzaj tarczy. Generalnie istnieją 3 rodzaje tarcz diamentowych – korona (jednolita warstwa diamentowa bez pofałdowania), Turbo (jednolita warstwa diamentowa z pofałdowaniem) i segmentowa (warstwa podzielona na sektory). Do obróbki płytek ceramicznych konieczne jest dobór tarcz typu korona, ponieważ pozostawiają one minimalne odpryski na powierzchni płytki.
  • Grubość tarczy. Do cięcia pod kątem 90 stopni najlepiej wybrać cienkie tarcze – nie więcej niż 1,2 mm, ale do cięcia pod kątem 45 stopni potrzebne są grubsze tarcze, od 1,6 mm.
  • Obecność kołnierzy. Kołnierz – to specjalne pogrubienie korpusu tarczy w celu zapewnienia sztywności. Sztywność korpusu wpływa na prostoliniowość cięcia.
  • Rozmiar diamentów. Niż mniejszy diament jest używany w tarczy do płytek, im mniej odprysków powstaje na krawędzi płytki.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, a zrozumiesz, że obróbka płytek ceramicznych jest o wiele łatwiejsza, niż by się wydawało na pierwszy rzut oka!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%