Zamknij

Prawnik: działalność gospodarcza. Jak zarejestrować firmę prawniczą?

Artykuł Sponsorowany + 08:46, 25.07.2023 Aktualizacja: 08:48, 25.07.2023

Osoba, która chce założyć własną firmę prawniczą musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest działanie w taki sposób, by już od samego początku wszystko zostało realizowane zgodnie z planem. Z tego też względu w związku z prowadzeniem firmy należy mieć na uwadze to, by możliwy był rozwój kariery. Także już na samym początku należy zatrudnić dobrego prawnika, który będzie specjalizował się w konkretnej dziedzinie. Już na początku warto zastanowić się nad tym, co trzeba wiedzieć przy jego wyborze.

Podstawy działalności gospodarczej dla prawnika

Osoba, która chce założyć firmę prawniczą musi wiedzieć o tym, że:

- musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, 

- może korzystać z pełni praw publicznych, 

- konieczne jest ukończenie studiów prawniczych w Polsce lub za granicą, jeśli takie studia są honorowane przez ustawodawstwo RP. 

Zadaniem prawnika jest także odbycie wybranej aplikacji. W tej kategorii wyróżnia się np. na adwokata lub radcę prawnego. Oczywiste jest także zdanie egzaminu zawodowego.

Końcowym krokiem jest ubieganie się o wpis na listę konkretnego zawodu. Konieczne jest umieszczenie na niej:

- imienia i nazwiska, 

- miejsca zamieszkania, 

- adresu kancelarii,

Można także dodać wzmiankę o dziedzinach prawa, w których jest się specjalistą. Nie zaszkodzi także określić gotowość di prowadzenia poszczególnych postępowań z urzędu.

Nie trzeba samodzielnie zajmować się rejestracją firmy prawniczej. Pomocą w tym zakresie są konsultanci. Więcej ma temat ich pomocy można przeczytać pod linkiem https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Co należy wiedzieć o zakładaniu działalności gospodarczej przez prawnika?

Warto zwrócić uwagę także na to, gdzie zlokalizowana powinna być dana kancelaria prawnicza. Kluczowe jest to, by:

- znajdowała się w reprezentatywnym miejscu,

- istniało dochowanie tajemnicy zawodowej,

- była dobrze oznaczona,

- nie było wątpliwości odnośnie do tego, że jest to miejsce prowadzone przez adwokatów.

Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że obowiązkowe jest założenie działalności gospodarczej. Prawnicy również są zobowiązani do rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG.

Wybór formy działalności dla prawnika

Zgodnie z artykułem 4a ustępem 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. prawnik może wykonywać czynności, które są związane z jego zawodem w spółkach:

- cywilnych lub jawnych - wspólnikami muszą być radcy prawni, doradcy podatkowi, czy też inni adwokaci,

- partnerskich - partnerami muszą być inne osoby,

- komandytowych lub komandytowo-akcyjnych - komplementariuszami muszą być inne osoby.

Prawnik jest zobowiązany do zgłoszenia do CEIDG poprzez odpowiedni wniosek faktu, że zawód jest pełniony w jego własnej kancelarii lub spółce cywilnej.

Z kolei jeżeli prawnik będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe w ramach spółki prawa handlowego, jakimi są spółka partnerska, komandytowa, jawna, czy też komandytowo-akcyjna obowiązkowym zadaniem jest dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Następnym krokiem jest wybraniem odpowiedniego kodu PKD, odnośnie do zadań, jakie będą wykonywane przez prawnika. Działalność gospodarczą należy oznaczyć kodem PKD 69. 10. Z. Dotyczy on reprezentowania stron oraz doradztwa np. w sprawach cywilnych i prawnych. To także możliwość przygotowywania praw autorskich i testamentów oraz pełnomocnictw. Kod PKD ma szeroki zakres usług związanych z działalnością prawnika w ramach prowadzonej przez niego działalności.

Nie można nie mieć na uwadze również tego, że przy obsłudze osób fizycznych konieczne jest korzystanie z dokumentacji sprzedaży dzięki wykorzystaniu kasy fiskalnej.

Numery NIP lub REGON nie są konieczne już wcześniej. W przypadkach braku zostaną nadane przy wpisie firmy do CEIDG.

W jaki sposób wybrać odpowiednią księgowość dla działalności prawniczej?

W tym przypadku nie bez znaczenia jest to czym dokładnie będzie zajmował się dany prawnik oraz jaki typ firmy założy. Pomocą w tym zakresie może być strona internetowa z dedykowaną księgowością dla prawników: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow

Opodatkowania może wynosić:

- 17%/32% - jest to opcja dostępna do wykorzystania w momencie, gdy roczne dochody prawnika nie przekraczają 85 528 zł w ciągu roku. W momencie, gdy kwota okaże się wyższa prawnik z działalnością gospodarczą będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 32%.

 - 19%, jeśli skorzysta się z opcji podatku liniowego. W przypadku wyboru tej propozycji nie można korzystać z ulg podatkowych oraz wspólnego rozliczania się z małżonkiem. 

Obowiązkowe jest także opłacanie podatku VAT. Prawnicy, radcy prawni, biegli sądowi itd. zobowiązani są do opłacania podatku i wypełnienia zeznania podatkowego, jakim jest tzw. VAT-R. Osoby ze statusem czynnego podatnika VAT zobowiązane są także do wypełniania nie tylko Księgi Przychodów i Rozchodów, ale również prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz zakupów VAT.

Znajdować się w niej powinny następujące informacje:

- wysokość podatku,

- podstawę i przedmiot opodatkowania,

- wszystkie korekty,

- wartość podatku, którego uiszczenie do Urzędu Skarbowego jest koniecznością oraz wartość podatku, który podlega zwrotowi do podatnika,

- dane, dzięki którym możliwa jest identyfikacja poszczególnych transakcji. 

Przy rozliczaniu podatku w co miesięcznych okresach należy złożyć deklarację VAT-7, a przy rozliczeniach kwartalnych VAT-7K. Należy także wysyłać Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT. Jest to zbiór informacji dotyczący wszystkich faktur, które zostały wystawione przez prawnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Wyróżnia się także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który może wynosić 17% lub 15%. Znajduje on zastosowanie w momencie, gdy w danym roku kalendarzowym podatnik osiągnął ponad 2 000 000 euro.

W Księdze Przychodów i Rozchodów należy umieścić wysokość podatku, który jest odprowadzany przez prawnika z osiąganych przez niego dochodów, W KPiR muszą znajdować się:

- dokumentacja finansowa związana z wypełnieniem obowiązków w odniesieniu do danej profesji,

- faktury,

- rachunki.

Pomocą w rozliczeniach służy zespół biura rachunkowego, o którym więcej można poczytać pod linkiem https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%