Jedną z najważniejszych spraw przy rejestrowaniu własnej działalności jest dobór rodzaju księgowości. Od tego wyboru zależeć będą m.in. zasady ewidencji księgowej czy wysokość stawek podatkowych. Jeśli planujesz założyć firmę, koniecznie zapoznaj się z różnymi sposobami rozliczeń oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych, które znajdziesz poniżej.
W polskim prawie wyróżnia się dwa główne rodzaje prowadzenia księgowości:
O ich wyborze decyduje zazwyczaj typ firmy i wysokość osiąganych przez nią dochodów w skali roku.
Rodzaj księgowości w dużej mierze zależy od typu działalności gospodarczej. Forma prawna większych przedsiębiorstw zazwyczaj reguluje kwestie rozliczeniowe, dlatego tutaj niezbędne jest prowadzenie pełnej, profesjonalnej rachunkowości. Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych oferuje wiele stowarzyszeń dostępnych na rynku nawet online — przykład znajdziesz m.in. na stronie https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.
Sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej i spółki partnerskiej. Tutaj mamy kilka możliwych scenariuszy rozliczeń, a głównym kryterium wyboru są dochody firmy.
Trzeba jednak pamiętać, że z księgi przychodów i rozchodów może korzystać tylko ten przedsiębiorca, który wybrał podatek liniowy lub skalę podatkową jako formę opodatkowania. Tutaj droga również zależy od dochodów:
Przedsiębiorcy mają do wyboru także trzecią opcję rozliczeń — ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Skorzystać z niego można, jeżeli firma spełnia określone kryteria zawarte w ustawie z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W tym przypadku stawka podatkowa waha się od 2 do nawet 17%. Wszystko zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Ryczałt jest szczególnie opłacalny dla tych, którzy nie ponoszą wysokich kosztów prowadzenia firmy. Im mniejsza stawka ryczałtowa, tym lepiej z punktu widzenia przedsiębiorcy — najlepiej, gdy przysługuje nie wyższa niż 12%.
Natomiast w przypadku spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub prostej spółki akcyjnej przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, w tym sporządzania sprawozdań finansowych i przedstawiania kompletnego wykazu aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, jeżeli jego firma osiągnęła minimum 2 000 000 euro dochodu za poprzedni rok obrotowy. Jeśli dochody przedsiębiorstwa były niższe niż 2 000 000 euro, prowadzenie kompletnych ksiąg rachunkowych jest dopuszczalne, ale niekonieczne.
Przedsiębiorcy zobowiązani do odprowadzania podatku VAT od zakupu i sprzedaży mają dwa wyjścia:
Ewidencja uproszczona dotyczy osób zwolnionych od podmiotowego podatku VAT. Aby ją zastosować, należy spełniać warunek w postaci dochodów nieprzekraczających kwoty 200 000 zł. W dalszym ciągu jednak przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia rejestru VAT na wypadek, jeśli prowadzona działalność przekroczy powyższą kwotę przychodu.
Natomiast pełną ewidencję prowadzą osoby opłacające podatek VAT. Do ich obowiązków należy m.in. prowadzenie elektronicznych rejestrów zakupu i sprzedaży firmy, które stanowią podstawę do rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Rejestr powinien zawierać numery kolejnych wpisów, wartość sprzedaży, wartość podatku VAT w obowiązującej stawce oraz standardowe informacje dotyczące faktury, w tym numer, data wystawienia, dane podatnika i kontrahenta.
Na podstawie prowadzonych rejestrów VAT należy wypełnić deklaracje VAT-7 w przypadku rozliczeń miesięcznych lub VAT-7K w razie rozliczeń kwartalnych. Istnieją darmowe systemy zarządzania online, które ułatwiają składanie zeznań podatkowych w Urzędzie Skarbowym — warto sprawdzić program do wystawiania faktur na stronie Ifirma, gdzie wystarczy jedynie wybrać odpowiedni szablon dokumentu i uzupełnić potrzebne dane.
Założenie działalności gospodarczej to nie tylko spełnienie marzeń o własnej firmie. Codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa wiąże się z mnóstwem obowiązków, zobowiązań i formalności, do których należy również prowadzenie księgowości. Pełne księgi rachunkowe dla początkującego przedsiębiorcy mogą wydawać się skomplikowane, dlatego warto skorzystać z fachowej wiedzy oraz umiejętności specjalistów od rachunkowości. Dzięki pomocy wykwalifikowanych księgowych będziesz mieć pewność, że interesy Twojego przedsiębiorstwa pozostają w dobrych rękach, a wszystkie zobowiązania lub podatki odprowadzane są na czas.
Jeśli potrzebujesz wsparcia prawnego przy zakładaniu swojej wymarzonej firmy, zapoznaj się też z informacjami zawartymi na stronie https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.