Żałoba często sprawia, że zapominamy dopełnić formalności po utracie bliskiej osoby. Jeśli zmarły zostawił po sobie spadek, np. mieszkanie, warto pamiętać o zgłoszeniu jego nabycia do urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Złożenie odpowiedniego zeznania umożliwia uzyskanie ulgi podatkowej.
Każda osoba fizyczna, która nabywa spadek, powinna zawiadomić o tym urząd skarbowy i zapłacić podatek. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Istnieje jednak możliwość, aby uzyskać zwolnienie podatkowe. Zgodnie z art. 4a ww. ustawy podatku nie muszą płacić najbliższe osoby zmarłego – małżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha czy pasierb – jeśli w ciągu sześciu miesięcy od nabycia spadku złożą deklarację SD-Z2 w urzędzie skarbowym lub powiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zasada ta dotyczy osób, które zmarły po 1 stycznia 2007 r.
Zobacz też: Zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego
Terminowe złożenie deklaracji SD-Z2 pozwala uniknąć płacenia podatku. W przypadku niezgłoszenia odziedziczenia spadku w ciągu 6 miesięcy od jego nabycia nie można uzyskać pełnego zwolnienia podatkowego. W takiej sytuacji należy złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-3, czyli zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. Jeśli spadkobierca nabył mieszkanie, przy składaniu tego formularza może ubiegać się o ulgę mieszkaniową.
Z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby, które łącznie spełniają warunki przedstawione w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn: „1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4; 2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 3) nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 5) będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat: a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku; b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego”. Ważne, aby spadkobierca nie posiadał innej nieruchomości mieszkalnej, był zameldowany i mieszkał w nabytym mieszkaniu przez 5 lat od złożenia formularza SD-3. Jeśli spełni wszystkie konieczne wymogi, powinien uzyskać ulgę mieszkaniową.
Więcej informacji na Spadek.info