Zastosowanie lakierobejcy pozwala uzyskać bardzo zróżnicowane wrażenia kolorystyczne. Są one zmienne w zależności od gatunku drewna oraz pigmentu dodanego do substancji zabezpieczającej. W niektórych przypadkach preparaty mogą podkreślić lub stonować naturalny kolor, a w innych całkowicie go zmienić.
Choć nadanie odpowiedniej barwy, często przynosi oszałamiający efekt, to należy pamiętać, że oprócz tego, lakierobejca służy głównie zabezpieczeniu powierzchni drewna przed działaniem szkodliwych czynników.
Jeżeli dany produkt jest użytkowany w warunkach zewnętrznych, musi być odporny na szereg czynników, mogących trwale uszkodzić jego strukturę. Nagłe zmiany temperatury będą powodować pękanie. Narażenie na wilgoć i opady atmosferyczne może powodować gnicie czy pojawienie się niechcianych grzybów. Promienie słoneczne z kolei spowodują wysychanie, które osłabi ogólną wytrzymałość. Z tego względu, należy dobrać preparat, który utworzy elastyczną i wytrzymałą warstwę ochronną.
Z kolei elementy stosowane wewnątrz budynków, muszą posiadać powłokę odporną na działanie mechaniczne. Żeby utrzymać produkt w jak najlepszej kondycji, należy zapewnić mu ochronę przed ścieraniem, wgniataniem oraz pękaniem.
Funkcje ochronne są oczywiście bardzo istotnym aspektem. Jednak to głównie od barwy zależy podstawowy efekt wizualny, jaki będzie prezentować stosowany produkt. W końcu często kosztowna inwestycja musi sprawiać dobre wrażenie i być przyjemna w odbiorze. Pozytywny wpływ na atmosferę panującą w pomieszczeniu ma odpowiednie dobranie koloru podłogi czy mebli.
Podczas wyboru odcienia pigmentu, jaki zostanie zabarwiony drewniany element, należy najpierw zastanowić się nad pożądanym efektem. W zależności od zapotrzebowania naturalnym kolorem można bardzo sprawnie manipulować. Jeżeli w pomieszczeniu panuje widoczny kontrast – dużo wyraźnych barw, zróżnicowanie, kontrast, to dobrym pomysłem może okazać się stonowanie odcienia podłogi czy mebli. W sytuacji przeciwnej, gdy pokój sprawia wrażenie zbyt jasnego lub jałowego, idealnie sprawdzi się ostra i wyraźnie ciemna barwa.
Dobór odpowiedniej lakierobejcy zależy także od gatunku posiadanego drewna. Sosnę należy uwydatnić kolorystycznie albo przyciemnić, żeby dodać jej charakteru i podkreślić kształt słoi. Z kolei dąb można rozmyć oraz rozjaśnić, żeby uzyskać delikatny i przyjemny dla oka efekt. Niekiedy warto pójść w stronę całkowicie zaciemnionej powierzchni, albo eksperymentować z kolorami orzecha, które uciekają w czerwone lub szare odcienie. Częstym rozwiązaniem jest także lakierobejca bezbarwna. Naturalna barwa drewna przynosi odczucie naturalności i ciepła.
W ostatnich latach popularne stały się również preparaty nadające kolorów odbiegających od tych, które występują naturalnie. Przykładem może być lakierobejca biała. Jej rozjaśniający efekt został doceniony głównie w krajach skandynawskich. Niektórzy konsumenci decydują się również na odcienie pastelowe, takie jak pudrowy róż, błękit, czy mięta. Drewno pomalowane w tym stylu idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.
Wybór koloru elementów drewnianych powinien odbywać się w oparciu o zamierzony do uzyskania efekt wizualny. Szereg dostępnych na rynku rozwiązań z pewnością odpowiada na potrzeby każdego rodzaju wnętrza. W podjęciu odpowiedniej decyzji, która zagwarantuje oryginalny, przyjemny w odbiorze wygląd, z pewnością pomogą katalogi kolorystyczne oferowane przez wielu producentów impregnatów. Lakierobejce dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce