Zamknij

Magnesy neodymowe - obszary zastosowań

artykuł sponsorowany + 13:01, 28.10.2022 Aktualizacja: 13:01, 28.10.2022
pixabay pixabay

Pole magnetyczne magnesów umożliwia pracę wielu urządzeń w naszym otoczeniu. Odnajdują one zastosowanie nie tylko w różnych dziedzinach przemysłu, ale również w naszej codzienności. Magnesy różnią się jednak między sobą poszczególnymi parametrami. Niektóre z nich takie jak kształt czy wielkość widzimy od razu, inne, jak siła przyciągania możemy dostrzec wyłącznie podczas ich stosowania. Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów magnesu jest magnes neodymowy. Czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym różni się magnes neodymowy od zwykłego?

Najistotniejsza różnica pomiędzy zwykłym magnesem a neodymowym to ta dotycząca siły pola magnetycznego. Magnes neodymowy jest bowiem uważany za jeden za najsilniejszy typ magnesów. Emisja silnego pola magnetycznego przekłada się na możliwość zapewnienia odpowiedniego strumienia magnetycznego przy mniejszym rozmiarze. W praktyce oznacza to, że by osiągnąć zbliżoną siłę przy zwykłym magnesie ferrytowym musielibyśmy wykorzystać magnes o dużo większym rozmiarze od magnesu neodymowego.

Właściwość ta jest niezwykle przydatna, ponieważ mniejsza wielkość magnesu, który generuje silne pole magnetyczne, pozwala tworzyć mniejsze konstrukcje i urządzenia.

Inną właściwością magnesu neodymowego, która wyróżnia go od ferrytowego, jest odporność na działanie wysokich temperatur. Neodym jest dużo bardziej wrażliwy na zbyt wysokie temperatury niż zwykły magnes.

W jakich obszarach wykorzystywane są wspomniane właściwości magnesów neodymowych?

Do czego wykorzystywane są magnesy neodymowe?

Zakres zastosowań magnesów neodymowych jest niezwykle szeroki. Ogromną korzyścią, która sprawiła, że jest on wykorzystywany w tak wielu obszarach, jest wysoki poziom energii, przy niewielkich rozmiarach magnesu. To z kolei w znacznym stopniu wpłynęło na miniaturyzację wielu komponentów wykorzystywanych w przemyśle, a także tych stosowanych na co dzień.

Magnesy neodymowe stanowią podstawę wielu układów elektronicznych. Są ważnymi częściami dysków komputerowych, głośników, nagrywarek, wag czy innych urządzeń służących do dokonywania pomiarów. Nie tylko zaawansowany sprzęt komputerowy zyskał dzięki magnesom neodymowym. Możemy je znaleźć także w urządzeniach, z których korzystamy w naszej kuchni. Stanowią one istotną część mechanizmów urządzeń takich jak miksery czy kuchenki mikrofalowe. Warto jednak podkreślić, że silne pole magnetyczne tego typu magnesów może być niebezpieczne - w szczególności dla małych dzieci. Magnesy neodymowe nie powinny więc być dla nich zabawką.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%