Zamknij

Stwardnienie rozsiane - jakie są objawy i czy można je wyleczyć?

10:48, 01.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:12, 01.03.2021

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba, która wpływa na mózg i rdzeń kręgowy. Wyróżniamy kilka postaci schorzenia, w tym rzutowo-remisyjną, postępującą i piorunującą. Objawy mogą obejmować drętwienie, trudności w chodzeniu, zmęczenie i osłabienie jednej lub więcej części ciała.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) to nieprzewidywalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która zakłóca przepływ informacji w mózgu oraz między mózgiem a ciałem. Przyczyna schorzenia nadal jest nieznana. Naukowcy uważają, że połączenie czynników środowiskowych i genetycznych zwiększa ryzyko zachorowania. Nie można jeszcze przewidzieć postępu, nasilenia i specyficznych objawów u pacjenta. 

Stwardnienie rozsiane - co trzeba koniecznie wiedzieć? Żaden pojedynczy test nie pozwala zdiagnozować wspomnianego schorzenia. Historia choroby, badanie neurologiczne i testy laboratoryjne pomagają lekarzom wykluczyć inne dolegliwości i potwierdzić SM. Rozpoznanie SM wymaga wykazania co najmniej dwóch obszarów uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które wystąpiły w różnym czasie.

Jak objawia się stwardnienie rozsiane?

Przebieg choroby różni się w zależności od osoby, nie ma więc standardowego zestawu objawów. Wiemy jednak, że typowe symptomy stwardnienia rozsianego obejmują drętwienie lub mrowienie w różnych częściach ciała, zawroty głowy, zmęczenie, trudności w poruszaniu i niewyraźne widzenie. Wielu pacjentów skarży się na problemy z jelitami i/lub pęcherzem, wrażliwość na ciepło, sztywność mięśni, spadek libido. Niektóre osoby mają kłopoty z koordynacją ruchową.

Jednym z bardziej oczywistych pierwszych objawów jest problem ze wzrokiem, znany jako zapalenie nerwu wzrokowego. Nie powinieneś jednak od razu zakładać, że chorujesz na stwardnienie rozsiane.

Zmęczenie występuje u około 80% chorych. Może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie w domu i pracy. Wielu pacjentów odczuwa drżenie w różnych częściach ciała. Wynika z uszkodzenia obszarów wzdłuż złożonych ścieżek nerwowych, które są odpowiedzialne za koordynację ruchów.

Badania sugerują, że depresja jest jednym z najczęstszych objawów SM. Wahania nastroju, stany depresyjne, drażliwość i epizody niekontrolowanego śmiechu oraz płaczu stanowią poważne wyzwanie dla pacjentów i ich rodzin.

Czy można wyleczyć objawy?

Nie można wyleczyć stwardnienia rozsianego. Istnieje jednak kilka sposobów na spowolnienie lub zatrzymanie choroby. Niektóre leki łagodzą reakcję układu odpornościowego. Dostępne są zawsze na receptę lub w lecznictwie szpitalnym. W przypadku zaostrzenia objawów lekarz może zalecić plazmaferezę, czyli oczyszczanie osocza krwi z niepożądanych cząstek. Niekiedy objawy łagodzi też krioterapia (terapia zimnem).

Wielu ekspertów podkreśla, że w przypadku stwardnienia rozsianego ważną rolę odgrywa dieta. Chociaż nie ma specjalnego planu żywienia SM, to, co i jak jesz, może wpłynąć na poziom energii, pęcherz, jelita i ogólny stan zdrowia. Warto przestrzegać diety niskotłuszczowej, bogatej w błonnik. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie żywieniemaznaczenie.pl

Stwardnienie rozsiane - powikłania

Podczas gdy opisane objawy są bezpośrednim skutkiem uszkodzenia mieliny i włókien nerwowych, warto też wspomnieć o możliwych powikłaniach. Na przykład dysfunkcja pęcherza zwiększa ryzyko nawracających infekcji układu moczowego. Brak aktywności może spowodować utratę napięcia mięśniowego, osłabienie, nieprawidłową postawę, zmniejszoną gęstość kości i płytkie, nieefektywne oddychanie. Z kolei bezruch może powodować odleżyny. Chociaż objawy wtórne można leczyć, należy w pierwszej kolejności skupić się na objawach pierwotnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%