Zamknij

Kiedy ostatni raz badałaś tarczycę? 5 objawów, które powinno cię do tego zachęcić

13:30, 02.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:32, 02.08.2022

Tarczyca to stosunkowo niewielki gruczoł, który pełni niebywale istotną funkcję w organizmie. Reguluje działanie układu hormonalnego i nerwowego, wpływa także na nasz metabolizm. Kłopoty z tarczycą mogą prowadzić do występowania dotkliwych objawów, które często kojarzone są z innymi chorobami.

Niedoczynność czy nadczynność?

Dwie najczęściej spotykane choroby tarczycy to niedoczynność i nadczynność. W przypadku niedoczynności, tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości tyroksyny, a w przypadku nadczynności: produkuje jej zbyt wiele. Konsekwencje obu zjawisk są bardzo dotkliwe dla organizmu, jednak objawowo nie są wcale takie oczywiste. Najlepszym sposobem sprawdzenia, w jakiej kondycji jest nasza tarczyca jest wykonanie prostego badania z krwi: mianowicie oznaczenia poziomu TSH i FT4. Oba badania można wykonać ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, ale prywatnie nie kosztują też zbyt wiele: około 30 złotych łącznie. Jakie objawy powinny nas skłonić do wykonania badań tarczycy?

Chroniczne zmęczenie i problemy ze snem

Zarówno nadczynność jak i niedoczynność mogą powodować uczucie permanentnego zmęczenia. W przypadku niedoczynności najczęściej jest to apatia i uczucie braku wyspania mimo długich godzin snu. Nadczynność z kolei powoduje zazwyczaj problemy z zaśnięciem, a zmęczenie wynika z braku odpowiedniej ilości snu. Oczywiście bezsenność i zmęczenie mogą być objawami wielu innych chorób, w tym np. anemii, ale zawsze warto wykluczyć problem tarczycy. 

Wypadanie włosów i blada skóra

Nadmierne wypadanie włosów, blada skóra i łamliwe paznokcie to objaw, że w organizmie dzieje się coś złego. Często powodem jest niedoczynność i rozpoczęcie przyjmowania tyroksyny w formie tabletek już po paru tygodniach przynosi pozytywne rezultaty. Jeśli "od zawsze" borykasz się z tymi problemami, ale jeszcze nigdy nie badałaś tarczycy: najwyższy czas to zrobić. 

Brak chęci na seks

Spadek libido jest naturalną konsekwencją problemów hormonalnych. W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy brak zainteresowania seksem wynika z zupełnie rozregulowanej gospodarki hormonalnej, co wpływa na zaburzenia cyklu miesiączkowego. U wielu kobiet, które chorują na jedno z tych dwóch schorzeń, zanika okres lub cykle są bardzo nieregularne i bezowulacyjne. Przyjmowanie odpowiednich leków przywraca równowagę w organizmie i często wyregulowanie pracy tarczycy umożliwia zajście w ciążę.

Irytacja i objawy depresyjne

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy często skarżą się na złe samopoczucie psychiczne, stany lękowe. Bywa, że leczą się na depresję. Oczywiście każdy przedłużający się spadek samopoczucia powinien być konsultowany ze specjalistą, jednak nie zaszkodzi przed wizytą wykonać również badania tarczycy. Co ważne, psychiatrzy specjalizujący się w depresji zawsze zalecają oznaczenie poziomu TSH i FT4. 

Zaburzenia odżywiania

Osoby cierpiące z powodu chorób tarczycy często miewają problemy z jedzeniem: albo doświadczają napadów wilczego głodu, mają tendencję do objadania się słodyczami lub przeciwnie, niemal nie odczuwają głodu. W obu przypadkach skutkiem jest postępująca awitaminoza, a także nieodpowiednia masa ciała. Zazwyczaj osoby z nadczynnością tarczycy są bardzo szczupłe, a niedoczynność związana jest z nadmiarowymi kilogramami. Jednak nie jest tak zawsze i wiele zależy od trybu życia danej osoby, jej predyspozycji genetycznych oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Więcej ciekawych informacji na temat zdrowia fizycznego i psychicznego znajdziesz na portalu Synergiczni

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%