Zamknij

Kinkiety – czy warto się na nie zdecydować?

09:59, 15.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 15.12.2021

Lampy ścienne, nazywane kinkietami, przeżywają swój renesans. Producenci oferują nam je w tysiącach modeli różniących się nie tylko stylem, wzorem, kolorem, ale też źródłem światła czy wielkością. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie – zarówno miłośnicy minimalistycznych aranżacji, jak i wielbiciele stylu glamour czy klasycznego. W jakich wnętrzach sprawdzą się kinkiety? Podpowiadamy!

Do salonu i sypialni

Salon i sypialnia są pomieszczeniami, które projektanci zazwyczaj dzielą na kilka stref. W ich aranżacjach zauważysz z pewnością część wypoczynkową z meblami tapicerowanymi lub łóżkiem, strefę czytelniczą z fotelem i biblioteczką, a w przypadku sypialni też część garderobianą np. z szafami i toaletką. Naturalne w takim przypadku jest zastosowanie oddzielnego oświetlenia dla każdej ze stref. Pozwala to nie tylko na ograniczenie zużycia prądu, gdyż oświetlamy tylko tę część, w której przebywamy. Można dzięki temu stworzyć też sprzyjający relaksowi klimat. W pokoju dziennym i sypialni w stylu klasycznym zdecyduj się na lampy Dar Lightning np. Ambassador, Barclay czy Dynamo. W aranżacjach nowoczesnych lepiej prezentować się będą prostsze w formie lampy Azzardo, np. Archo, Dalen czy Leticia.

Do jadalni

Kinkiety wzbogacą estetycznie i funkcjonalnie również przestrzeń jadalną ze stołem i krzesłami. Wyobraź sobie przyjemną rodzinną kolację lub wielką fetę z gośćmi, podczas której możesz dopasować rodzaj oświetlenia do pory oraz nastroju biesiadników. Lampy sufitowe sprawdzą się podczas jedzenia, ale później – gdy toczą się długie rozmowy – zdecydowanie lepszym pomysłem jest zapalenie światła bocznego, czyli kinkietów. Możesz powiesić je na pustej ścianie jako jedyną dekorację lub rozmieścić symetrycznie między obrazami. Chcesz podkreślić nietuzinkowy styl jadalni? Postaw na lampy Dar Lighting, np. kinkiet Abby, Daniella lub Epstein.

Do korytarza i łazienki

Najczęściej kinkiety stosowane są w niewielkich pomieszczeniach, gdzie zawieszenie przy suficie klasycznego zwisu może optycznie dodatkowo zmniejszać przestrzeń. Masz w domu wąski korytarz, który wymaga doświetlenia? Postaw na lampy ścienne i kinkiety o specyficzne budowie, a więc odstające od ściany w minimalnym stopniu. Każdy centymetr przestrzeni w takim miejscu jest bowiem na wagę złota. Szukasz modeli tego typu? Sprawdź lampy Rabalux, np. Andorra, Nesna czy Reynosa. Kinkiety sprawdzą się też w łazience – zwłaszcza jako oświetlenie przy lustrze. Pamiętaj, aby wybierać modele spełniające normy wodoszczelności!

Do ciemnych pomieszczeń

Kinkiety sprawdzą się także jako dodatkowe lampy (oprócz lamp sufitowych) w pomieszczeniach bardzo słabo doświetlonych promieniami słonecznymi. To częsty wybór także do przestrzeni wewnętrznych bez okien, np. w pralni, łazienek czy tzw. ślepych kuchni, które spotkać można w starszym budownictwie wielorodzinnym. Gdy zależy Ci na optymalnym doświetleniu przestrzeni, zwróć większą uwagę nie na design kinkietów, ale intensywność światła. Zdecyduj się wtedy na modele otwarte lub jak najbardziej przeszklone. Wśród lamp Dar Lighting odpowiednie będą np. modele Duval, Arvin czy Era.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%