Zamknij
REKLAMA

Bieganie: od czego zacząć?

10:14, 30.08.2021 | materiały partnera

Zdrowa aktywność fizyczna jest bardzo ważna niezależnie od płci, wieku czy wagi. Uprawianie sportów ma pozytywny wpływ na sylwetkę, samopoczucie, poprawia jakość snu i zwiększa odporność organizmu. Choć wśród natłoku codziennych obowiązków ciężko jest znaleźć czas na codzienny trening, warto spróbować wygospodarować na niego codziennie chociaż trzydzieści minut. Jednym z najczęściej wybieranych sportów jest bieganie. Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać treningi biegowe i, przede wszystkim, jak biegać efektywnie?

Jak zacząć biegać?

Zanim zaczniesz biegać, powinieneś przede wszystkim... udać się na zakupy. Podczas biegania bardzo ważne jest równe i odpowiednio dobrane do studium zaawansowania tempo biegu czy przestrzeganie planu treningowego, ale najważniejsze jest wygodne obuwie. Buty do biegania powinny mieć odpowiedni rozmiar (te zbyt małe będą uciskać, te zbyt duże będą spadać ze stóp i przeszkadzać) oraz zapewniać właściwą cyrkulację powietrza. Oprócz tego, muszą być także dobrze wyprofilowane, aby zapewniały stopie odpowiednie odbicie a przy tym nie męczyły kręgosłupa. Zdecydowanie warto zacząć biegać- w wygodnych butach.

Regularne bieganie - jak je zaplanować?

Jeśli chcesz zacząć biegać i masz już zakupione odpowiednie obuwie, pora na rzecz równie istotną, czyli plan treningowy. Najlepiej od samego początku wdrożyć regularny trening biegowy. Jeśli masz wolne poranki lub wieczory, na początek załóż, że będziesz biegać trzydzieści minut trzy razy w tygodniu i staraj się tego przestrzegać. Choć pierwsze tygodnie treningów mogą być męczące, już wkrótce zaczniesz odczuwać przyjemność. W trakcie biegania pamiętaj o równym i spokojnym oddychaniu. Dla początkujących biegaczy ważne jest także to, aby pokonać wewnętrznego lenia. Nie zapomnij więc o właściwej motywacji: może będzie to strój, który kiedyś na Ciebie pasował, a obecnie jest zbyt opięty czy weekendowy wypad do spa w nagrodę za przestrzeganie planu biegania przez ustalony okres?

Bieganie - korzyści

Regularne treningi mają mnóstwo korzyści. Bieg angażuje do pracy wszystkie partie mięśni a oprócz tego wpływa doskonale na poprawę krążenia. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu znacznie poprawia jakość snu- to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, mających problemy z zasypianiem. Znaczącą zaletą jest także duża ilość kalorii, którą możesz spalić podczas każdego treningu. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, staraj się jednak nie przesadzać z długością pierwszych treningów- może się okazać, iż tak Cię one zmęczą, iż na kolejny Twoje mięśnie zwyczajnie nie będą mieć siły. Jak mówi słynne powiedzenie, nie od razu Rzym zbudowano. Ciekawy poradnik dotyczący biegania dla początkujących możesz także znaleźć pod linkiem: https://alenergy.eu/JAK-ZACZAC-BIEGAC-BIEGANIE-DLA-POCZATKUJACYCH-blog-pol-1621336623.html.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%