Zamknij

Czynnościowy ból brzucha u dziecka - co powinieneś o nim wiedzieć?

00:00, 01.07.2021 artykuł sponsorowany

Bóle brzucha u dzieci pojawiają się dość często i nie zawsze są one powodem do niepokoju. Sytuacja ta zmienia się jednak, gdy bóle nasilają się lub pojawia się ich coraz więcej. Często jednak można mieć do czynienia z czynnościowymi bólami brzucha, których przyczyn nie można łatwo odnaleźć.

Ból brzucha u dziecka

Rodzice często słyszą od swoich dzieci, że mają one problem z bólem brzucha – nie jest to jednak coś niespotykanego, a bóle mogą wynikać choćby z jedzenia czy zmian w jadłospisie. Nie zawsze więc ból brzucha u dziecka jest czymś, co powinno rodziców bardzo niepokoić, chociaż zawsze warto zastanowić się, co mogło spowodować daną sytuację – stres, jedzenie, a może inne czynniki? W końcu może okazać się, że czynnik jest rozpoznawalny, i może być nim np. konkretna lekcja w szkole czy klasówka.

Jednocześnie, statystki wskazują, że około 38% dzieci cierpi na bóle brzucha, które pojawiają się raz w tygodniu – jest to więc już duża skala problemu, a jako rodzice powinniśmy się nim bezzwłocznie zainteresować.

Jeżeli bóle brzucha będą pojawiać się regularnie, około raz w tygodniu, dziecko może mieć problem z bólami brzucha czynnościowymi.

Przyczyny bólów brzucha u dziecka

Pomimo chęci rodziców, często odnalezienie przyczyny bólów brzucha jest trudne, lub nawet niemożliwe. Coraz większa liczba naukowców i lekarzy dochodzi do wniosków, że problemy, jakim są regularne, czynnościowe bóle brzucha, może mieć bardzo skomplikowane podłoże, na które składają się czynniki genetyczne, psychiczne i fizjologiczne. Dopiero one razem będą generować ten problem, dlatego też tak trudno jest odnaleźć konkretny powód, jest on bowiem dobrze ukryty i często może rozmywać się na tle innych, potencjalnych przyczyn.

Statystyki wskazują, że największe problemy z bólami brzucha pojawiają się u dzieci, które rozpoczynając szkołę, czyli w wieku od 5 do 7 lat. Okres ten jest dla dzieci bardzo intensywny, ale nie można odbierać znaczenia czynnikowi stresowemu, który w tym okresie może mieć bardzo duży wpływ na dziecko.

Psychika dziecka a bóle brzucha

Stres, niepewność i inne problemy – to coś, z czym mierzy się dziecko, gdy zaczyna chodzić do szkoły. Codzienny obowiązek w postaci chodzenia do szkoły, wkrótce lekcje i inne obowiązki stawiane przed dzieckiem, ale istotne są również kontakty z rówieśnikami, które nie zawsze są idealne. Wszystko to sprawia, że podłoże psychiczne może mieć bardzo duży wpływ na to, że u dziecka pojawiają się problemy z bólami brzucha.

Podobne problemy mogą pojawić się również w późniejszych latach, najczęściej od 8 do 12 roku życia, gdy w życiu dziecka również wiele się zmienia. Przedszkole czy zerówka zmieniane są na klasy z nowymi kolegami i koleżankami, i już ten fakt może sprawić, że dziecko będzie czuło się zestresowane, postawione w sytuacji niekomfortowej.

Stres jednak cały czas może być tylko jednym z czynników, a dopiero w połączeniu z czymś innym, może objawiać się właśnie w postaci bólów brzucha u dziecka.

Bóle brzucha – co podać, jak postępować?

Bardzo często kluczowe jest zapewnienie dziecku ogromnego wsparcia i komfortowych warunków, w końcu wspomniany stres może być naprawdę istotnym czynnikiem. Warto jednocześnie obserwować, co może być powodem bólów brzucha – czy w ich pojawianiu się nie ma zależności? Warto w tym momencie pytać dziecka, czy czymś się stresuje, czegoś się boi?

Jeżeli bóle brzucha pojawiają się po posiłkach, warto obserwować, czy pojawiają się po konkretnych. Warto prowadzić notatki, co dziecko dokładnie jadło w dzień, gdy pojawił się ból brzucha – po jakimś czasie w taki sposób łatwo odleźć zależności, jeżeli faktycznie tam istnieją. Jednocześnie, warto decydować się na dietę naprawdę zróżnicowaną – nie dość, że jest zdrowa, to właśnie wtedy najłatwiej zauważyć, że ból brzucha związany jest z konkretnymi składnikami posiłków.

Należy pamiętać o tym, że bóle brzucha mogą być związane również z perystaltyką jelit i jej nieprawidłowym dzianiu. W takim przypadku dobrym pomysłem może okazać się stosowanie odpowiednich suplementów probiotycznych.

Bóle brzucha u dziecka a wizyta u lekarza

Jeżeli bóle brzucha nasilają się, są naprawdę regularne i problem zaczyna być po prostu poważny, a nie incydentalny, warto udać się na konsultacje z pediatrą. Możliwe jest, że zleci on dodatkowe badania, które pozwolą łatwiej określić powód, który doprowadza do tak częstych i regularnych bólów brzucha.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%