Zamknij
REKLAMA

Pierwsza praca? Długa przerwa? Jak znaleźć pracę bez doświadczenia

00:00, 10.06.2021 | materiały partnera

Nikt z nas nie rozpoczynał swojej kariery zawodowej, mając wystarczająco dużo doświadczenia. Każdy z nas gdzieś zaczynał i nic nie zostało nam podane na tacy. Dlatego każdy z nas chociaż raz otrze się o ten paradoks: nie dostaniemy pracy bo nie mamy doświadczenia, ale nie zdobędziemy doświadczenia, jeśli nie dostaniemy pracy. Idzie się załamać, prawda? Jest jednak na to kilka sposobów. Jak znaleźć wymarzoną pracę, nie mając na swoim koncie zbyt wiele doświadczenia? Pomożemy!

Mamy dla was kilka cennych porad, co zrobić, aby znaleźć wymarzoną pracę, jeśli brak nam doświadczenia. Oczywiście nie są to rady, które sprawią, że JUŻ je nabędziecie. Ale na pewno pomogą wam obrać odpowiedni kierunek. Jesteście gotowi na nasze propozycje? 

Zacznij pracować 

Brzmi absurdalnie, prawda? W końcu przed chwilą ustaliliśmy, że praktycznie niemożliwe jest znalezienie pracy bez doświadczenia. Owszem. Ale wiele firm proponuje płatne i bezpłatne staże. Warto z tego skorzystać. Wiemy, że praca bez wynagrodzenia nie brzmi zachęcająco, ale każdy od czegoś zaczynał. Możecie pracować jako stażyści, wolontariusze, a także wykonywać pojedyncze zlecenia jako freelancerzy. W ten sposób buduje się odpowiednie doświadczenie. Lepiej działać, niż czekać aż ktoś postanowi nam dać szansę. 

Bądź widoczny, buduj bazę kontaktów 

Twoją pierwszą bazą kontaktów mogą być twoi znajomi. Oni na pewno znają kogoś, kto zna kogoś, kto szuka kogoś do pracy. Warto spróbować, szukając pierwszej pracy, z kontaktów przyjaciół czy rodziny. Dobrze jest także odpowiednio zaprezentować się w Internecie. Mamy na myśli to, że istotne może okazać się założenie profilu na LinkedIn i reagowanie na to, co dzieje się w branży, w której chcemy pracować. Może okazać się, że taka proaktywna postawa przyniesie nam coś dobrego! 

Szlifuj swoje kompetencje 

A dokładniej - tzw. umiejętności miękkie. Prawie każdy z nas posiada jakieś umiejętności miękkie. Jedni bardziej rozwinięte, a inni mniej. Wystarczy, że w naszym CV zaprezentujemy, że potrafimy pracować w ludźmi, kierować zespołem, reagować w sytuacjach stresowych, że cechujemy się umiejętnościami interpersonalnymi i że dzięki temu zdobędziemy szybko wymagane doświadczenie na danym stanowisku i... BINGO! 

Bądź ekspertem 

Postaraj się zrobić wszystko, aby być jak najlepiej przygotowanym w swojej branży. Badania rynku, kursy, szkolenia, warsztaty, zdobywanie certyfikatów... To wszystko może okazać się bardzo cenne, kiedy nie mamy wymaganego doświadczenia. Widać, że się staramy, że szybko się uczymy, że nam zależy i nie stawiamy na stagnację. Dzięki temu można wiele ugrać na rynku pracy. 

Nie przesadzaj z wymaganiami 

Pamiętajcie - to wasza pierwsza praca i jak słusznie już zauważyliśmy, brakuje tutaj doświadczenia. Wiele osób obecnie ma bardzo roszczeniową postawę, co dyskwalifikuje ich w przedbiegach. "Nie mam odpowiedniego wykształcenia, ale chętnie zarobił bym 5 tysięcy złotych na rękę". Rzadko który pracodawca na to pójdzie. Dlatego zrewidujcie swoje poglądy i dostosujcie się nieco do rynku, na którym się znaleźliście.

No i co najważniejsze - dużo próbujcie i nie dajcie się złamać jakimś niepowodzeniem. Pracy jest naprawdę bardzo dużo. Sprawdźcie sami. Jak wpiszecie w Google "praca w Warszawie" to dostajecie mnóstwo wyników, pełno ofert pracy i bazę najróżniejszych pracodawców. Jest z czego wybierać. Na pewno znajdzie się ktoś, dla kogo ważniejsze niż doświadczenie okażą się np. umiejętności. Czasami rynek pracy potrafi zaskoczyć. Trzymamy za was kciuki! 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%