Zamknij
REKLAMA

Jakie są plusy i minusy maszyn CNC?

00:00, 31.05.2021 | materiały partnera

Maszyny CNC są dzisiaj obecne praktycznie wszędzie. Korzysta z nich niemal cała branża przemysłowa. Mają swoje plusy i minusy, jak każde rozwiązanie technologiczne. Jakie są atuty i słabe strony maszyn CNC? Na tym temacie skupiamy się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie są plusy maszyn CNC?

Za największy plus maszyn CNC można bez wątpienia uznać precyzję, z jaką pracują. Jeśli tylko są one odpowiednio zaprogramowane, poprawność ich pracy wynosi 100%. Dzięki temu z ich pomocą można produkować poszczególne elementy seryjnie, a każda kolejna będzie idealnym odzwierciedleniem poprzedniej. Co więcej, maszyny CNC zapewniają znakomitą jakość i wysoką efektywność, a także możliwość ponownego wykorzystania programów. Oprócz tego gwarantują dokładność w kwestii pozycjonowania.

Warto również wspomnieć o tym, że maszyny CNC są stosunkowo proste w obsłudze. Choć mogłoby się wydawać, że praca na nich jest bardzo skomplikowana, w rzeczywistości tak nie jest. Oczywiście, niezbędne jest opanowanie podstawowych zasad działania, a także kwestii technicznych, ale to wystarczy, by z łatwością operować tego typu urządzeniami. Tak naprawdę kluczowy jest pierwszy element. Jeśli on przejdzie pozytywnie etap kontroli, dalsza produkcja będzie mogła odbywać się bez stałego nadzoru. Tak więc już podstawowa znajomość zasad działania i obsługi maszyn CNC pozwala na operowanie nimi bez problemu. Warto jednak poznawać także zaawansowane funkcje, dzięki którym zarówno programowanie, jak i sterowanie maszynami CNC będzie jeszcze łatwiejsze.

Wybór maszyn CNC to oszczędność czasu

W porównaniu do urządzeń konwencjonalnych, maszyny CNC wykonują swoją pracę znacznie szybciej, dzięki czemu można oszczędzić naprawdę wiele czasu. Co więcej, wybór urządzeń sterowanych numerycznie to także mniejsza ilość odpadów, ponieważ są one w stanie wykorzystać maksymalnie każdy materiał. Warto także dodać, że maszynom CNC nie przydarzają się błędy, co niestety ma miejsce w przypadku, gdy operatorzy pracują na urządzeniach konwencjonalnych. Nie potrzebują także przerw w pracy i nie wpływają na nie negatywnie żadne czynniki. Maszyny CNC dodatkowo są w stanie poprawić plan produkcyjny, gdyż często wykonują całą pracę na jednym ustawieniu, co nie byłoby możliwe przy maszynach konwencjonalnych.

Jakie są minusy maszyn CNC?

Maszyny CNC mają też pewne minusy. Jednym z nich jest z pewnością cena, która w pierwszej chwili może wydawać się zaskakująco wysoka. Szczególnie, jeśli porówna się ją z ceną zakupu maszyn konwencjonalnych. Co więcej, poszczególne elementy również są kosztowne, dlatego decydując się na zakup maszyn CNC, warto wcześniej dobrze zorganizować i zaplanować budżet. Jeśli chodzi o naprawę, ona też nie jest tania. Stąd też warto kupować urządzenia nowe, a nie pogwarancyjne. W ramach gwarancji firmy dostarczające maszyny CNC będą w stanie naprawić wiele usterek.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria.cnc.info.pl oferujący wysokiej jakości wibroizolatory do maszyn CNC i nie tylko.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%