Zamknij
REKLAMA

Firanki tiulowe - jak je prać?

00:00, 25.05.2021 | materiały partnera

Eleganckie,  zadbane, pozbawione zabrudzeń i nieestetycznych przebarwień firanki tworzą szykowną oraz niepowtarzalną dekorację okienną. Niestety utrzymanie ich w idealnej czystości nie należy do zadań łatwych i nieważne, czy mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami z woalu, czy z trwałymi modelami z tiulu, z każdymi firankami należy obchodzić się ostrożnie. Co zatem zrobić, aby ta piękna ozdoba okienna wyglądała perfekcyjnie i zachwycała gości? Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, w jaki sposób utrzymać firany z tiulu w nienagannej czystości.

Firanki tiulowe – jak je prać, aby wyglądały perfekcyjnie

Pranie tiulowych firan wcale nie musi być skomplikowane, pod warunkiem, że wiadomo, jak to robić. Przede wszystkim należy pamiętać o tym czym charakteryzuje się tiul. To lekka, a jednocześnie wytrzymała, mocna tkanina ażurowa, z której tworzone są niezwykle dekoracyjne firanki. Wykonane z tiulu modele ozdób okiennych zachwycają zwiewnością, lekkością oraz możliwością stworzenia na nich nieprzeciętnych elementów zdobniczych.

Zdejmując firanki tiulowe, należy zrobić to delikatnie, nie strzepując osiadłego na nich kurzu. Następnie przed praniem głównym warto zamoczyć je w letniej wodzie z odrobiną proszku najlepiej do prania firan przez około 50-60 minut. Potem wystarczy je lekko odcisnąć z ociekającej wody i przełożyć do pralki.

Niektóre osoby wolą prać firanki ręcznie w dużej misce lub w wannie. Jednak ze względu na trwałość tiulu może on być prany w pralce automatycznej. Najlepiej ustawić program prania delikatnego lub ręcznego oraz zmniejszoną ilość obrotów bębna.

Natomiast w przypadku prania wyłącznie ręcznego, po wstępnym namoczeniu firanek, trzeba je przełożyć do innego naczynia z ciepłą wodą i detergentem. Następnie należy delikatnie ugniatać lub przecierać firany w miejscach największych zabrudzeń, potem wyrżnąć i wypłukać kilka razy w zimnej wodzie.

Środki bezpieczeństwa podczas prania firanek z tiulu – praktyczne wskazówki

Tiul jak każda tkanina może ulec zniszczeniu podczas prania. Podpowiadamy kilka wskazówek, które pozwolą temu zapobiec. Nigdy białych lub jasnych firanek z tiulu nie powinno się prać z kolorowymi ubraniami. Najlepiej firanki tiulowe prać zupełnie oddzielnie. Należy również pamiętać o dobraniu odpowiednich detergentów. Na rynku można znaleźć specjalne preparaty przeznaczone wyłącznie do prania firan. Warto wybrać te, które oczyszczają tkaniny, a jednocześnie delikatnie je wybielają lub podkreślają kolor w przypadku barwnych modeli.

Decydując się na pranie firan z tiulu w pralce, należy pamiętać o tym, aby ich nie wirować, mogą się zbyt wygnieść. Ważna jest również temperatura prania, w przypadku firanek z tiulu optymalna będzie 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wybielanie firanek z tiulu, można zastosować domowe sposoby, dodając do płukania sodę oczyszczoną, ocet, sok z cytryny lub sól kuchenną albo delikatny środek wybielający. Firanki tiulowe po wypraniu zawieszamy mokre na oknie.

Reasumując, wypranie firanek tiulowych przy zachowaniu wyżej przedstawionych wskazówek należy do zadań prostych, szybkich, bezpiecznych i przyjemnych. Warto o nich pamiętać przed rozpoczęciem każdego prania dekoracji tiulowych, a będą one prezentowały się w doskonałym stanie przez długi czas.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%