Zamknij

Chirurgia stomatologiczna - czym się zajmuje?

00:00, 22.04.2021 artykuł sponsorowany

Chirurgia stomatologiczna to specjalizacja, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz przyległych do niej obszarów, a więc szczęki, żuchwy i języka. Chirurgia stomatologiczna łączy więc w sobie dwie dziedziny, czyli chirurgię oraz stomatologię. Czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina i jakie zabiegi wykonuje się w ramach chirurgii stomatologicznej? Podpowiadamy.

Chirurgia stomatologiczna - charakterystyka

Chirurg-stomatolog to specjalista, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację chirurgia stomatologiczna. Taki specjalista musi posiadać bardzo szczegółową wiedzę z zakresu chorób twarzoczaszki, jamy ustnej, szyi. Dodatkowo chirurg-stomatolog może zajmować się innymi schorzeniami, na przykład parodontozą i wadami zgryzu. Można więc stwierdzić, że w zakres zainteresowań chirurgii stomatologicznej wchodzą zabiegi związane z usuwaniem zębów, protetyką, implantacją oraz usuwaniem nowotworów. Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta, aby był on gotowy do operacji. Jednocześnie zabiegi mogą być związane z pewnym ryzykiem oraz groźnymi powikłaniami. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia danego zabiegu lub operacji. Chirurgia stomatologiczna w Niebodent.pl to miejsce, gdzie można skontaktować się z doświadczonymi specjalistami. 

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej 

W zakres chirurgii stomatologicznej wchodzi szereg zabiegów, wśród których można wyróżnić następujące:

  1. Usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Ósemki dosyć często trzeba usuwać, zwłaszcza jeśli są one zatrzymane i wyżynają się dalej. Dodatkowo pojawia się na nich często próchnica, ponieważ umieszczone są daleko w jamie ustnej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: jak wygląda wyrywanie zęba i kiedy trzeba to zrobić
  2. Autotransplantacja zęba, czyli przeszczepienie zęba w miejsce innego (zwykle utraconego). W ten sposób można zlikwidować nieestetyczną szparę i poprawić komfort przeżuwania oraz rozdrabniania pokarmu. W tym wypadku pacjent nie korzysta z martwego implanta, tylko może używać swojego zęba.
  3. Zabiegi operacyjne, na przykład klasyczny, znany już z początku XX wieku zabieg zwany operacją Caldwella-Luca. Polega to na usunięciu ciał obcych lub stanów zapalnych. 
  4. Usuwanie raka jamy ustnej lub inne rodzaj leczenia.
  5. Rekonstrukcja szczęki, która może wymagać przeszczepu skóry, kości lub nerwów. Jest to skomplikowany proces operacji. 
  6. Wstawianie implantów zębów. 
  7. Inne zabiegi. 

Rekonwalescencja po zabiegach

Zdecydowana większość zabiegów i operacji z zakresu chirurgii stomatologicznej wymaga rekonwalescencji oraz stosowania się do zaleceń specjalisty. Część osób już po kilku dniach może wrócić do codziennych aktywności, natomiast niektórych mogą czekać długie miesiące rekonwalescencji i rehabilitacji. Wszystko zależy od typu zabiegu oraz tego, czy pacjent przestrzega planu żywieniowego i zalecanego stylu funkcjonowania. Ważne jest więc realistyczne podejście do swojego zdrowia, regularne spotkania ze specjalistą i stosowanie się do wszystkich zaleceń. Chirurgia stomatologiczna to dziedzina, która jest jedną z najbardziej wymagających - zarówno, jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie lekarza, jak i zachowania samego pacjenta. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%