Zamknij

Bieżnie elektryczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

00:00, 21.04.2021 artykuł sponsorowany

Chciałbyś zacząć regularnie trenować, ale bieganie w miejscach publicznych Cię krępuje? W zimne i deszczowe dni ciężko Ci znaleźć motywację do wyjścia z domu? Rozwiązaniem Twoich problemów może być bieżnia elektryczna. Jeszcze do niedawna sprzęt tego typu spotkać można było wyłącznie w siłowniach. Dziś na rynku mamy tak ogromy wybór bieżni, że osoba nieobeznana z tematem może łatwo pogubić się w parametrach urządzeń i wybrać model, który nie do końca będzie spełniał jej oczekiwania. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni elektrycznej.

Najważniejsze parametry bieżni domowej: wymiary, maksymalne obciążenie i możliwość składania 

Nawet najmniejsza bieżnia zajmuje dość sporo miejsca w domu. Przed zakupem należy więc dokładnie zmierzyć miejsce w którym stanie nowy sprzęt, pamiętając o tym, że w czasie treningu trzeba zachować dystans przynajmniej kilku centymetrów od ścian i mebli. Zrozumiałe jest, że jeśli nie posiadamy dużej przestrzeni, którą przeznaczyć chcemy na domową siłownię, chcemy aby bieżnia była jak najmniejsza. Niestety zbyt wąski i zbyt krótki pas może sprawić, że treningi nie tylko będą niekomfortowe, ale nawet niebezpieczne, pociągając za sobą ryzyko upadku i kontuzji. Dla osoby o średnim wzroście odpowiedni będzie pas o długości około 120 cm i szerokości około 45 cm.

Zamiast więc kupować małą i niewygodną bieżnię, warto postawić na model z możliwością składania i wyposażony w koła. Dzięki temu sprzęt łatwo będziemy mogli przestawiać w miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzał w ciągu dnia. Równie ważnym parametrem jest również maksymalne obciążenie bieżni. Musi ono zawsze być dobrze dobrane do wagi osób, które będą ją użytkować, przy czym należy zachować odrobinę zapasu. Na przykład przy wadze 80 kg, dobrym wyborem będzie bieżnia o nośności maksymalnej 110 kg. Zbyt duże obciążenia skracają bowiem znacznie żywotność mechanizmów i mogą szybko doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu. 

Jaką moc silnika bieżni wybrać? 

Jeśli bliżej Ci do humanisty, niż umysłu ścisłego, "moc silnika" może wydawać Ci się kłopotliwym w zrozumieniu parametrem. Na szczęście sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Producenci podają najczęściej dwie wartości silnika, jedną niższą - dla pracy ciągłej i drugą - maksymalną. Większą uwagę przykładać należy do pierwszej liczby, ponieważ to ona odzwierciedla rzeczywistą moc napędu i to od niej będzie zależało, z jaką prędkością będziemy mogli stale biec. Oczywiście im wartość ta jest wyższa tym lepiej, ale jednocześnie spowoduje ona również znaczny wzrost ceny. Tu należy zastanowić się do jakich celów wykorzystywać będziemy bieżnię. Jeśli treningi będą częste i intensywne, zdecydowanie lepszym wyborem będzie sprzęt o większej mocy (powyżej 2KM). 

Inne ważne parametry bieżni elektrycznej

Bieżnie elektryczne wyposażone są często również w funkcje dodatkowe, które znacznie poprawiają jakość i komfort treningów. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim rozbudowane programy treningowe i tak zwany incline. Jeśli chodzi o programy, szczególnie przydatna może być funkcja treningu interwałowego, który bardzo dobrze wpływa na kondycję i wytrzymałość organizmu oraz program HRC, w którym bieżnia dostosowuje prędkość do tętna osoby ćwiczącej. Incline natomiast to innymi słowy regulacja kąta nachylenia pasa. Już zaledwie kilka stopni "pod górkę", może znacznie zwiększyć ilość spalanych kalorii i pozytywnie wpłynąć na siłę mięśni i wydolność. Funkcja ta przyda się przede wszystkim bardziej zaawansowanym biegaczom oraz jako przygotowanie do długich wędrówek lub biegów w górach. Przed zakupem warto porównać przynajmniej kilka modeli z kategorii bieżnie elektryczne na Prosportowy.pl i wybrać najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie. 

Odpowiedź na pytanie, Jak dobrać odpowiednią bieżnię? jest bardzo złożona. Ze względu na dość znaczny koszt takiego urządzenia, warto pochylić się głębiej nad tematem, tak by wybrany przez nas model służył nam przez wiele lat, a trening na nim był komfortowy i bezpieczny. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%