Zamknij

Kredyt dla dwojga - wspólnota i rozdzielność majątkowa

09:36, 12.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:37, 12.04.2021

Trzeba przyznać, że wiele rodzajów kredytów, które są przyznawane przez bank dotyczy w głównej mierze osób żyjących w tak zwanej wspólnocie majątkowej. W przypadku rozdzielności majątkowej kredyt może wyglądać zgoła inaczej. Dlaczego? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Kredyt przy wspólnocie majątkowej

W momencie w którym dwoje osób zawiera związek małżeński nawiązuje się wspólnota majątkowa. Nie trzeba nic więcej podpisywać, po prostu majątki tych dwóch osób stają się od tego momentu wspólne. Warto wiedzieć, że w przypadku wspólnoty majątkowej jeden z małżonków może zawrzeć umowę kredytową bez zgody drugiej osoby, ale tylko do określonej kwoty. Dość często słyszy się, że dotyczy to mniejszych instrumentów finansowania, jak na przykład chwilówki, które same w sobie umożliwiają pożyczkę na niewielkie kwoty z krótkim okresem spłaty. Są to więc po prostu niewielkie kwoty. Jeśli jednak chodzi o konkretną kwotę to już zależy właściwie od banku. Większość banków umożliwia takie kredyty do kwoty 30 tysięcy złotych lub nawet do 50 tysięcy złotych dla osób, które są we wspólnocie majątkowej i nie chcą prosić partnera o zgodę. Jak też łatwo się domyślić – w przypadku zgody współmałżonka kwota kredytu jest znacznie większa. Bank spojrzy przychylnym okiem na osoby żyjące we wspólnocie majątkowej. Wynika to z prostej przyczyny – obie osoby pracują na wspólny majątek i tym samym na spłatę kredytu. Jeśli jedna z osób straci pracę lub z jakiegoś względu nie będzie w stanie płacić na czas, to współmałżonek będzie w stanie również spłacać raty kredytu.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Brodnicy

Kredyt przy rozdzielności majątkowej

Rozdzielność majątkowa to sytuacja w której po ślubie dwie osoby zachowują osobne prawa do swoich własnych majątków. Ta sytuacja ma miejsce kiedy doszło do spisania umowy, którą nazywamy intercyzą. Przyznanie kredytu w takim przypadku wygląda inaczej niż w przypadku wspólnoty majątkowej. Co wcale nie oznacza, że jest trudniej otrzymać kredyt. Istotne jest to, że w przypadku, gdy jeden z małżonków ma złą historię kredytową to nie wpłynie to w dużym stopniu na zaciągnięcie zobowiązania przez drugą osobę. Jest to więc w takim przypadku korzystna sytuacja. Jednak sama procedura przyznania kredytu może być bardziej skomplikowana – bank może wymagać informacji o tym jak wyglądają wydatki w małżeństwie, kto opłaca rachunki i tym podobne informacje. Sama więc procedura może być dość czasochłonna i mocniej ingerować w prywatność. Mimo wszystko jednak otrzymanie kredytu nie powinno sprawić w takiej sytuacji większego problemu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%