Zamknij

Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak długo przysługuje poszkodowanemu?

00:00, 10.03.2021 artykuł sponsorowany

Po zdarzeniu drogowym osoba poszkodowana może skorzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy. Dzieje się to w sytuacji, w której pojazd jest niezdolny do dalszej jazdy i wymaga zezłomowania lub dokonania naprawy. Istnieje jednak szereg zasad, o których należy pamiętać podczas wynajmowania auta z OC sprawcy wypadku. Jak długo można korzystać z takich samochodów?

Szkoda częściowa a całkowita

W wyniku zdarzenia drogowego może dojść do uszkodzenia samochodu lub zniszczenia go w takim stopniu, że jedynym rozwiązaniem okazuje się jego zezłomowanie. Od tego, jaki typ szkody zostanie orzeczony, zależy okres korzystania z pojazdu zastępczego. W przypadku nieznacznych zniszczeń, które można naprawić, czas ten trwa do momentu zakończenia prac w warsztacie. Liczy się go od chwili zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi, aż do opuszczenia serwisu.

Kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku szkody całkowitej. Na ogół osoba poszkodowana może korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy do momentu, gdy będzie ona w stanie kupić nowy pojazd. W takiej sytuacji konieczne jest jednak przedstawienie odpowiedniej argumentacji, co czasami okazuje się niezwykle trudne.

Poszkodowany nie musi oddawać samochodu zastępczego w momencie, gdy otrzyma odszkodowanie. W takiej sytuacji należy jednak przedstawić odpowiednią argumentację. W praktyce kwestia ta jest dość skomplikowana i w dużej mierze zależy od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Więcej o zasadach korzystania z samochodów zastępczych z OC sprawcy dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/samochod/samochod-zastepczy-oc-jak-dlugo.

Decyzja towarzystw ubezpieczeniowych

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe działa na nieco innych zasadach. Z tego powodu decyzja odnośnie korzystania z samochodu zastępczego może się znacznie różnić. Czasami firmy wskazują 7-dniowy okres na zakup nowego auta, jednak w wielu przypadkach można wnioskować o jego wydłużenie. Najważniejsze jest odpowiednie uargumentowanie braku możliwości nabycia samochodu.

Korzystanie z samochodu na koszt ubezpieczyciela sprawcy jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy kierowca ma wykupione OC. W Polsce taka polisa jest obowiązkowa. Na rynku działa obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego dobrym pomysłem okazuje się korzystanie z porównywarek online, takich jak https://rankomat.pl. Dzięki temu możesz w szybki sposób wybrać ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania.

Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe usilnie domagają się zwrotu pojazdu zastępczego. Z tego powodu tak ważne jest gromadzenie dokumentacji, która pozwala na udowodnienie, że wciąż potrzebujesz samochodu. Niekiedy części pozwalające na naprawę uszkodzonego auta są niedostępne na miejscu, dlatego konieczne jest ich sprowadzenie. Wówczas czas naprawy się wydłuża, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma prawa odebrania samochodu zastępczego, jeśli Twój pojazd wciąż jest w warsztacie. Wszelkie spory z ubezpieczycielem można załatwić również przy pomocy Rzecznika Finansowego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%