Zamknij
REKLAMA

Najtańszy kredyt hipoteczny - w jakim banku?

10:42, 05.02.2021 | materiały partnera

Trudno jest mówić o jednym, najlepszym kredycie mieszkaniowym, ponieważ takie zobowiązania są najczęściej dopasowywane wedle indywidualnych preferencji, potrzeb, ale i możliwości spłaty potencjalnego kredytobiorcy.

Z powodzeniem udaje się jednak określić czynniki, które przede wszystkim brane są pod uwagę, jeśli kredytobiorca ma na uwadze taką współpracę z bankiem. Nie ma wątpliwości, że priorytetem jest kredyt hipoteczny, który generuje najmniejsze koszty (sprawdź https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ) . Poznaj szczegóły.

Kredyt hipoteczny - warunki, jakie stawia bank?

Weźmy pod uwagę, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, dlatego warunki udzielania, ale także spłaty kredytu hipotecznego są zawsze inne. Liczy się przecież nie tylko sytuacja na rynku usług finansowych, ale i potrzeby samego wnioskującego o kredyt hipoteczny.

Wiadomo na pewno, że jeszcze kilka lat temu oferowane były kredyty mieszkaniowe na znacznie gorszych warunkach. Jeśli mamy napisać, który kredyt hipoteczny najtańszy jest dla klientów banków, zgodnie potwierdzamy, że to te oferowane współcześnie charakteryzują się znacznie niższymi kosztami. Wynika to chociażby z ogromnej konkurencji, jaka panuje na rynku kredytowym. Dzisiaj to potencjalni klienci stawiają warunki współpracy, a same instytucje bankowe muszą wręcz walczyć o każdego kredytobiorcę.

Pamiętajmy jednocześnie, że kredyt hipoteczny to ten, który wiąże się z jednym z największych ryzyk kredytowych, więc banki ustanawiają dodatkowe zabezpieczenia, by takie zobowiązania mogły być udzielane tylko w pełni wypłacalnym i wiarygodnym kredytobiorcom. Wynika to zresztą z norm unijnych, o jakich mówi tzw. Rekomendacja S, typowa dla zobowiązań branych na mieszkanie.

Jakie warunki musi spełnić klient banku, by otrzymać kredyt hipoteczny? Najtańszy na pewno nie będzie, bo kredytobiorca musi wnieść wkład własny, który dzisiaj wynosi 20% wartości całego zobowiązania. Do tego należy doliczyć prowizję za udzielenie kredytu, a ta nierzadko wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Weźmy również pod uwagę, że średnia wartość kredytu tego rodzaju to 350 tysięcy złotych, a jego spłata następuje w kolejnych kilkunastu latach. Dopiero szacując całkowite koszty, możemy mówić o opłacalności takiego zobowiązania.

Gdzie najtańszy kredyt hipoteczny - jak szukać dobrych ofert?

Nie da się wskazać jednoznacznie jednego banku, który oferuje najtańszy kredyt hipoteczny. Fakt, że jeden kredytobiorca uzyskuje atrakcyjne warunki w jednej instytucji bankowej, wcale nie oznacza, że te będą tak samo atrakcyjne dla innego klienta. Pod uwagę należy przecież wziąć indywidualne potrzeby kredytobiorcy, jego zdolność kredytową czy wartość i rodzaj samej nieruchomości, jaka ma być nabyta przy wsparciu instytucji bankowej.

Aby móc wybrać najlepszy, zgodny z własnymi potrzebami kredyt hipoteczny, warto najpierw porównać przynajmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert. Z pomocą przychodzi ranking kredytowy. To zestawienie, które ujmuje różne czynniki, jakie mają znaczenie dla opłacalności i atrakcyjności danego zobowiązania. Pod uwagę zawsze warto brać oczywiście oprocentowanie czy wysokość comiesięcznej raty, ale również wspomniane prowizję, koszty odsetek czy ubezpieczenia, a nawet płatne konto bankowe do obsługi kredytu. Coraz częściej potencjalni kredytobiorcy patrzą nie tyko na koszty, ale też komfort współpracy z danym bankiem. Dzisiaj ważnym kryterium jest możliwość obsługi kredytu przez internet czy dobieranie dodatkowych produktów na preferencyjnych warunkach. Dobry ranking jest aktualny, niezależny i oczywiście wskazuje te warianty, na których najbardziej zależy potencjalnemu klientowi. Można wpisywać więc w wyszukiwarkę hasła typu "kredyt hipoteczny przez internet" czy "kredyt hipoteczny najtańszy". Dzięki temu możemy mieć pewność, że zestawienie będzie uwzględniać tylko te warianty, które mają znaczenie dla indywidualnych oczekiwań.

Ranking kredytowy to jednak niejedyne narzędzie, z jakiego warto skorzystać podczas wyboru najlepszego kredytu hipotecznego. Z powodzeniem udaje się też oszacować najtańszy kredyt hipoteczny. Kalkulator dostępny na www.totalmoney.pl bez problemu wskaże odpowiednie oferty. W odpowiednie rubryki wystarczy wpisać potrzebne wartości, by oszacować całkowite koszty zobowiązania, czyli wskaźnik RRSO. Należy też pamiętać, że kalkulator kredytowy pozwala również wyliczyć zdolność kredytową, a więc szanse na otrzymanie kredytu. Jeśli ta nie jest wystarczająca, potencjalny klient powinien najpierw postarać się o jej naprawienie, a dopiero później wnioskować o kredyt hipoteczny. Jeśli zdolność kredytowa jest niewystarczająca, bank odmówi udzielenia finansowego wsparcia na zakup nieruchomości. Odmowa zostanie zresztą odnotowana w historii kredytowej i będzie widoczna zawsze podczas generowania raportu BIK. Wszystko to może skutkować decyzjami negatywnymi ze strony innych banków, które uznają klienta za niewiarygodnego, skoro jedna instytucja nie zdecydowała się na współpracę z nim.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%