Zamknij
REKLAMA

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania

00:00, 03.02.2021 | materiały partnera

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać przed kupnem mieszkania, jest sprawdzenie dewelopera i znalezienie takiego, ktory będzie wiarygodny. W natłoku ofert, a niekiedy także głośnych promocji, łatwo możemy się nie tylko pogubić, ale również podjąć niewłaściwą decyzję. Mieszkanie od dewelopera to wydatek bardzo dużej kwoty pieniędzy, dlatego powinno ono gwarantować 100% pewności jego zakupu.

Jak zweryfikować dewelopera?

Jeśli nie chcemy dołączyć do setek rozgoryczonych osób, które nabyły mieszkanie od dewelopera, ale nie spełniło ono żadnych z wymagań, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. W pierwszej kolejności należy zweryfikować samego sprzedawcę, a dopiero później rozglądnąć się za konkretnym lokalem. Kupno mieszkania od dewelopera wymaga od nas prawidłowego przygotowania się. Na co zwrócić uwagę?

Rzetelność dewelopera

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy deweloper  dobrze prosperuje na rynku. Warto więc upewnić się, czy firma nie ma żadnych problemów finansowych i działa legalnie. Z pewnością przyda się tutaj odpis z Krajowego Rejestru Długów, czy też wypis z ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast w ZUS-ie możemy sprawdzić, czy deweloper nie zalega z żadnymi składkami, które obowiązują wszystkich przedsiębiorców. Przed kupnem mieszkania od dewelopera firma powinna okazać nam dokument, który dotyczy własności działki oraz uzyskane pozwolenia na rozpoczęcie budowy. To bardzo ważne akty, które dodatkowo poświadczają rzetelność dewelopera i zabezpieczają nas przed przykrymi niespodziankami. Więcej o rzetelności dewelopera można przeczytać na republikawnetrz.pl/blog/jak-kupic-mieszkanie-od-dewelopera-poradnik-krok-po-kroku/.

Opinie o deweloperze

Wiarygodny deweloper bez problemu powinien nam udostępnić wszystkie informacje, jakie potrzebujemy. Możemy je także sprawdzić na własną rękę. Wystarczy, że udamy się na działkę, na której stanąć ma nieruchomość i zweryfikujemy wszystkie dane podane przez dewelopera. W urzędzie miasta możemy sprawdzić, czy poza inwestorem nikt inny nie rości sobie do niej praw. Ważnym etapem jest także przeprowadzenie rozmów z ludźmi, którzy niegdyś byli klientami wybranego przez nas dewelopera. Sensownie jest także skontaktować się z obecnymi mieszkańcami nieruchomości wybudowanych przez inwestora i zapytanie ich o najważniejsze kwestie, takie jak funkcjonowanie firmy, proces przekazywania mieszkania, jego zgodność z opisem. Opinie o deweloperze możemy sprawdzić także w internecie, jednak trzeba zachować przy tym pewien dystans. Niemniej, im więcej negatywnych ocen, tym większe ryzyko inwestowania w nieruchomość od dewelopera.

Czy deweloper pomaga w kontakcie z bankiem?

Kolejną istotną kwestią podczas weryfikacji dewelopera jest to, czy oferuje on pomoc w kontaktach z bankiem. Rzetelna i fachowa firma właściwie podchodzi do spraw finansowych, ponieważ to także leży w jej interesie. Warto zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie deweloper współpracujący z naszym  bankiem. W ten sposób znacząco przyspieszymy realizację finansowania nieruchomości. Decyzja o kupnie lokalu mieszkalnego powinna zostać podjęta na podstawie szeregu kryteriów i zdobytych informacji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%