Zamknij
REKLAMA

Bezpieczeństwo w warsztacie przede wszystkim

14:22, 31.12.2020 | materiały partnera

Warsztat samochodowy to miejsce, gdzie bezpieczeństwo pracowników i klientów powinno stać na pierwszym miejscu. Najdrobniejszy błąd związany z nieprzestrzeganiem procedur lub wybór nieodpowiednich narzędzi może skończyć się wypadkiem. Dlatego tak ważne jest wybieranie jakościowych produktów, pozwalających na wykonywanie napraw mechanicznych bezpiecznie i profesjonalnie. Większość prac z samochodami wykonuje się poprzez wejście pod podwozie, dlatego dobrze mieć w swoim miejscu pracy podnośniki lub kobyłki samochodowe odpowiedniej jakości.

Kobyłki samochodowe i ich rodzaje

Kobyłki warsztatowe, zwane też podstawkami służą do podtrzymywania w powietrzu samochodów, przyczep, łodzi i innych urządzeń po wcześniejszym podniesieniu ich za pomocą podnośnika. Kobyłki samochodowe dostępne na rynku różnią się od siebie i warto znać te różnice, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję, zanim zdecydujemy się na zakup.

Niektóre koziołki warsztatowe posiadają dodatkowe, poziomie wzmocnienie w postaci pręta, które znacznie zwiększają ich nośność. Są więc bardziej wytrzymałe. Inne koziołki metalowe nie posiadają tego dodatkowego „zbrojenia”, ale dzięki temu ich kształt jest nieco inny dzięki czemu zachowują większą stabilność. Wybierając koziołki warsztatowe warto również zwracać uwagę na sposób ich wyprodukowania. Wyróżnia się bowiem kobyłki samochodowe formowane plastycznie oraz odlewane. Te drugie, ze względu na grubsze ścianki są bardziej wytrzymałe. Równie ważne są też materiały, z których kobyłka warsztatowa jest wykonana. Aluminiowa kobyłka samochodowa nie uniesie w powietrzu półciężarówki, jednak jest lżejsza, dzięki czemu możemy ją zabrać na wszelki wypadek w daleką podróż. Z kolei kobyłki warsztatowe z grubej stalowej blachy są znacznie cięższe, ale ich nośność może dochodzić do dwunastu ton. Takie podstawki używane są zazwyczaj stacjonarnie w warsztatach.

Kobyłka warsztatowa – jak bezpiecznie jej używać?

Wybierając odpowiednie koziołki warsztatowe warto przede wszystkim upewnić się, że uniosą one ciężar samochodu, który chcemy podeprzeć. Zbyt duża masa pojazdu może spowodować, że kobyłka samochodowa wygnie się lub złamie co może stanowić potencjalne zagrożenie dla pracującego pod podwoziem mechanika. Unosząc samochód należy również sprawdzić podłoże, bowiem kobyłki warsztatowe muszą stać na twardym gruncie. Tylko wtedy koziołki warsztatowe nie zapadną się pod ciężarem samochodu czy przyczepy. Niezależnie od tego czy będziemy pracować przy aucie, przyczepie czy łodzi – kobyłki warsztatowe należy umieszczać dokładnie w tych miejscach, które są przeznaczone przez producenta do unoszenia samochodu – najczęściej są to końcówki progów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA