Zamknij

Rośliny ogrodowe w donicach ? które gatunki najlepiej się w nich odnajdą?

13:16, 14.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:16, 14.09.2020

Chciałbyś urozmaicić wygląd swojego ogrodu i wzbogacić go o rośliny doniczkowe? A może marzysz o efektownie prezentującym się, uporządkowanym tarasie i zastanawiasz się, które rośliny najlepiej będą czuły się w doniczkach?

Rozwiązania wzorowane na trendach ogrodniczych obowiązujących w XIX wieku znów wracają do łask! Oprócz oszałamiających zróżnicowaną kolorystyką kwiatów, drzew oraz krzewów posadzonych bezpośrednio w ziemi wygląd nowoczesnych ogrodów urozmaicany jest za pomocą roślin doniczkowych, które nie tylko umożliwiają dowolną zmianę aranżacji w najbardziej dogodnym momencie, ale również dodają nieco tajemniczego i iście dworskiego wyglądu całej otaczającej przestrzeni. Zanim jednak przejdziemy do tego, które rośliny dobrze rozwijają się w doniczkach sprawdźmy na co należy zwrócić uwagę wybierając konkretny model pojemnika.

Najważniejsze zasady dotyczące doboru donic do roślin

W przypadku donic (niezależnie od tego czy będą one wykorzystywane w ogrodzie czy też jako dekoracja wnętrza domowego zacisza) najważniejszą kwestią nie jest ich design oraz szczegółowe aspekty wizualne, a fakt czy są one w stanie zapewnić roślinom optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

Wybierając donice ogrodowe należy zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar,
  • Warunki środowiskowe jakich potrzebuje dana roślina,
  • Materiał z jakiego są one wykonane – jeśli roślina doniczkowa dołączy do imponującej liczby kwiatów znajdujących się w ogrodzie zdecyduj się na doniczkę odporną zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak mróz oraz deszcz, jak i intensywne promienie UV oraz różnego typu uszkodzenia mechaniczne.

Jakie warunki należy zapewnić roślinom umieszczonym w donicach ogrodowych?

Przede wszystkim koniecznością jest zadbanie o optymalne możliwości rozwoju, a więc umieszczony na dnie donicy drenaż, który zasypany jest podłożem dobranym zgodnie z potrzebami danej rośliny. Czasem zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu roślin? Spokojnie, nie jesteś jedyny! Aby uniknąć przykrych niespodzianek zawczasu wzbogać podłoże, w którym umieszczona będzie roślina jednym z licznie dostępnych w specjalistycznych sklepach hydrożelów bądź też zdecyduj się na zamontowanie kroplowników podłączonych do systemu nawadniania.

Wybrane przez Ciebie rośliny lubią cień? Ustaw donice w rogach zadaszenia i zobacz jak pięknie się rozwijają!

Efektownie prezentujące się doniczki? Zobacz jak stylowo prezentują się wyplatane kosze

Ogrodowe doniczki wcale nie muszą być plastikowe! Zobacz alternatywy dostępne w Ogrodowym Salonie

Które gatunki roślin mogą bez problemów prawidłowo rozwijać się w pojemnikach?

Jeżeli planowałeś uzupełnić swoją ogrodową kolekcję roślin o jałowiec pospolity lub skalny, sosnę karłową, wejmutkę, bośniacką bądź górską, czy też choinę kanadyjską lub bukszpan wieczniezielony, to mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację! To właśnie te krzewy oraz drzewa doskonale sprawdzą się jako rośliny doniczkowe, a wszystko to za sprawą ich odporności zarówno na suszę, jak i bardzo niskie temperatury, a także fakt, że nie wytwarzają one zbyt ciężkich koron.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by posadzić w donicach również niektóre gatunki roślin liściastych – w tym m.in.:

  • Brzoza Youngii,
  • Jarząb Pendula,
  • Robinia,
  • Wierzba Kilmarnock,

W donicach można z powodzeniem również uprawiać rośliny cebulowe bulwiaste, jak i te które zakwitają wczesną wiosną czyli zioła oraz wspomniane wcześniej drzewa oraz krzewy.

Oto przykładowi przedstawiciele poszczególnych rodzajów, którzy sprawią, że Twój ogród nabierze zupełnie nowych barw oraz odcieni:

  • Rośliny cebulowe: krokusy, hiacynty, tulipany,
  • Zioła: estragon, mięta, tymianek, lubczyk, szczypiorek, melisa,  
  • Byliny: lawenda, rozchodniki, goździki, dzwonek karpacki, rojniki, irys, narcyz, wrzos, zawilec, dalia, stokrotka, aster chiński, lilia,
  • Trawy ozdobne: kostrzewy, turzyce, miskanty,
  • Pnącza: bluszcz, wiciokrzew, winorośl, powojnik,

A ponadto również: różanecznik, hortensję ogrodową, mini drzewka owocowe(np. jabłoń, grusza lub brzoskwinia), wierzbę purpurową, słonecznik, stokrotkę, aksamitki, lobelię, nagietek, niezapominajkę, lwią paszczę oraz złocień maruna.

Wśród dostępnych możliwości znajdą się więc zarówno propozycje dla miłośników (oraz miłośniczek) wysokich, rozłożystych krzewów, jak i fanów zachwycających wieloma kolorami kwiatów, które pozwalają na popuszczenie wodzy fantazji i stworzenie naprawdę efektownych kompozycji, dzięki którym ciężko będzie oderwać wzrok od pięknej aranżacji ogrodu bądź też tarasu. Jednak aby wybrane przez Ciebie rośliny zachwycały swoim wyglądem przez długie miesiące musisz zadbać o ich właściwą pielęgnację…

Cenisz minimalizm? Postaw na donice betonowe

Stonowane kolorystycznie donice z włókna szklanego będą stanowiły piękne tło dla kolorowych kwiatów

Donice pod wymiar i nie tylko? Zapoznaj się z ofertą sklepu online Ogrodolandia

Jak pielęgnować wieloletnie rośliny doniczkowe?

Odpowiedni rozmiar pojemnika - jeden z najważniejszych składników sukcesu 

Kluczową kwestią, od której należy rozpocząć cały proces, jest oczywiście wybór donicy, która powinna być dopasowana biorąc pod uwagę wielkość bryły korzeniowej rośliny oraz jej pokroju. Drzewa, krzewy i wysokie trawy o wiele lepiej poradzą sobie w pozwalających na swobodny wzrost dużych i wysokich donicach, które dodatkowo skutecznie ochronią je w przypadku porywistych podmuchów wiatru. Niskie byliny oraz zioła z powodzeniem możesz umieścić w niższych pojemnikach – chociażby popularnych skrzynkach balkonowych o niedużych rozmiarach.

Właściwe podłoże

Oprócz donicy o właściwych rozmiarach, która spełnia indywidualne wymogi poszczególnych gatunków roślin trzeba również zapewnić wypełnienie jej odpowiednim podłożem. Jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe, w przeważającej liczbie przypadków wprost uwielbiają one żyzne oraz przepuszczalne podłoże o odczynie obojętny bądź zasadowym. Wyjątek stanowią tutaj azalie, borówki oraz iglaki, które najlepiej rozwijają się wówczas, gdy mają zagwarantowane podłoże o odczynie kwaśnym.

Dopasowanie do indywidualnych wymagań 

Gdy pojemnik oraz podłoże mamy już odpowiednio dobrane zgodnie z wymaganiami należy zająć się ustawieniem roślin w najbardziej komfortowym dla nich miejscu. Rośliny kochające słońce takie jak np. lawenda, trawy czy wrzos) można umieścić w pełnym słońcu, natomiast te, które znacznie lepiej radzą sobie w cieniu postaw tam, gdzie przez cały dzień nie będą one miały kontaktu z intensywnymi promieniami UV. Przykładem stroniącej od blasku słońca rośliny jest m.in. efektowny bluszcz, który efektownie rozrasta i pnie się do góry (bądź zwisa) tylko wtedy, gdy umieszczony jest w zacienionym punkcie.  

Systematyczne nawadnianie 

Mówiąc o właściwej pielęgnacji należy również poświęcić chwilę kwestii podlewania… Decydując się na umieszczenie w ogrodzie roślin doniczkowych należy mieć na względzie fakt, że wypełniająca pojemniki ziemia będzie wysychać znacznie szybciej niż typowe, ogrodowe podłoże, dlatego też tak ważne jest ich regularne i systematyczne podlewanie. Co więcej czynności tej nie należy zaniechać po zakończeniu sezonu – nawet gdy na zewnątrz temperatura wskazuje na raptowne nadejście ochłodzenia, ale wciąż nie jest ona mniejsza od 0 stopni Celsjusza trzeba systematycznie podlewać rośliny, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć ziemię przed jej kompletnym wyschnięciem.

Nawóz wpływający na rozwój 

Kolejnym niezbędnym elementem pielęgnacji jest nawożenie, dzięki któremu zapewnisz roślinom odpowiednią ilość niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Dobrą praktyką jeżeli chodzi o drzewa i krzewy jest wymienienie ich wierzchniej warstwy gleby na kompost raz w roku.

Doniczkowy ogród dobrze jest też obdarzyć szczególną uwagą jeżeli chodzi o tempo jego wzrostu – jeżeli zaobserwujesz, że dobrze obiecujące się rośliny rosną słabiej prawdopodobnie konieczne będzie ich przesadzenie do większego pojemnika. Pamiętaj również o regularnym przeglądaniu oraz usuwaniu martwych pędów i uschniętych liści. 

Donice, meble ogrodowe i rozmaite akcesoria? Sprawdź ofertę tych sklepów online! 

  • najmodniejsze akcesoria dekoracyjne, 
  • huśtawki z rattanu,
  • komplety mebli ogrodowych,
  • krzesła,
  • leżaki,
  • sofy,
  • pawilony,
  • parasole,

to tylko niektóre z wielu dostępnych artykułów dostępnych w sklepach online Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia! Zapoznaj się z pełną oferta bogatego asortymentu i wybierz akcesoria, dzięki którym odpoczynek w ogrodzie lub na tarasie stanie się prawdziwą przyjemnością. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%