Zamknij
REKLAMA

Sam jedziesz na urlop? Bez tego nie wsiadaj do samolotu

12:52, 29.10.2019 | materiały partnera

Samodzielne wakacje to coraz częstszy zwyczaj wśród Polaków. Jak pokazują badania 1 na tego typu wypoczynek decyduje się aż 25% wszystkich wyjeżdżających rodaków. Najchętniej za cel podróży obierają Wyspy Kanaryjskie oraz Egipt, a czas spędzają zwiedzając, plażując, czy imprezując. W dalszej kolejności lubią na wakacjach uprawiać sporty takie jak nurkowanie, kitesurfing czy windsurfing. Każdy wyjazd bez osoby towarzyszącej wiąże się jednak z większym ryzykiem. Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając na urlop samemu?

Smartfon i roaming

Sprawny smartfon i bieżący dostęp do usług telekomunikacyjnych za granicą to niezbędnik każdego podróżującego singla. Stały dostęp do sieci nie tylko pozwoli nam łatwiej się poruszać, ale też podniesie poziom naszego bezpieczeństwa. Mając telefon w zasięgu ręki będziemy mogli na bieżąco sprawdzać gdzie się znajdujemy oraz kontaktować się z bliskimi, a w razie konieczności wezwać pomoc. Co więcej jeżeli w sposób niespodziewany przestaniemy się kontaktować ze światem – będzie to sygnał dla bliskich nam osób, że coś jest nie tak i dzięki temu będą oni mogli rozpocząć akcję poszukiwawczo-ratunkową.

Alkohol pod kontrolą

Oczywiście kieliszek wina nie zaszkodzi, ale nie możemy być ślepi na fakt, że nadmierna ilość promili we krwi wpływ na nasze możliwości percepcji (o ogólnym stanie zdrowia nie wspominając). Z tego względu podróżując samodzielnie powinniśmy unikać nadmiernego spożywania wyskokowych trunków. Kiedy jesteśmy pod wpływem znacznie łatwiej nas np. okraść lub oszukać.

Bagażowe minimum

Planując samodzielną podróż musimy pamiętać o tym, że będziemy praktycznie cały czas zdani sami na siebie. Dlatego powinniśmy zabrać ze sobą tyle bagażu, ile będziemy w stanie dźwigać i upilnować. Ograniczenie bagażu pozwoli nam też zaoszczędzić na opłatach za bilet lotniczy (wiele linii uzależnia obecnie cenę biletu od ciężaru i gabarytów przewożonych walizek, czy plecaków).

Dobre ubezpieczenie

Samodzielny wyjazd zapewnia masę atrakcyjnych przeżyć i daje możliwość poznania wielu nowych osób, jednak w sytuacjach krytycznych – gdy się rozchorujemy, ulegniemy wypadkowi, lub przydarzy się nam inny problem – jesteśmy zdani sami na siebie. Z tego względu zawsze powinniśmy mieć przy sobie dobre ubezpieczenie wakacyjne, które zapewni nam szeroki wachlarz usług ratowniczych i lekarskich, które będziemy mogli zrealizować zarówno w publicznych jak i prywatnych placówkach medycznych. Polisa ubezpieczeniowa na wakacje (więcej tutaj) dla singla powinna obejmować m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, assistance, ubezpieczenie bagażu, lotu. Wybierając ubezpieczenie medyczne za granicą zwróćmy szczególną uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Powinna być ona na tyle wysoka, by pokryła nawet wysokie koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji, czy transportu do kraju. Prywatne ubezpieczenie wyjazdu (zobacz więcej) do krajów europejskich powinniśmy wykupić niezależnie od tego, czy posiadamy kartę EKUZ, czy nie. W razie potrzeby zapewni nam ono dostęp do świadczeń, których EKUZ nie zapewnia – np. transportu medycznego do kraju.

Spotkania bliskiego stopnia

O ile nie jesteśmy zagorzałymi fanami orientu – na samodzielne wakacje najlepiej wybrać miejsce zbliżone kulturowo do Polski. W krajach o innej tradycji, religii i kulturze wiele zwyczajów lokalnych mieszkańców może nas mocno zaskoczyć. Oczywiście w większym stopniu dotyczy to kobiet niż mężczyzn, które częściej są negatywnie postrzegane lub traktowane w samodzielnej podróży. Tym nie mniej panowie również mogą napytać sobie biedy nie znając do końca miejscowych zwyczajów. Z tego względu jadąc samemu lepiej trzymać się miejsc, gdzie będziemy mogli swobodnie poruszać się i komunikować lub – w przypadku kobiet - prowadzić samochód niezależnie od tego, czy ktoś nam towarzyszy czy nie.

Finansowa kontrola

Planując samodzielną podróż trzeba pamiętać o tym, by zapewnić sobie odpowiednie środki na jej sfinansowanie. Oczywiście jeżeli wybieramy wyjazd zorganizowany – dodatkowe koszty nie powinny nas znacznie zaskoczyć, jednak szczególnie jeżeli chcemy podróżować indywidualnie – wówczas musimy być przygotowani na każdą okoliczność finansową. Pieniądze powinniśmy przechowywać w różnych miejscach, by na wypadek kradzieży móc skorzystać chociaż z części z nich. Najlepiej mieć przy sobie oczywiście nie tylko gotówkę, ale też kartę lub karty kredytowe, płatnicze, smartfon przy pomocy którego będziemy mogli zrealizować przelew, ale też zablokować skradzioną kartę. Zapamiętajmy również wszystkie hasła czy kody zabezpieczające do kont itp. Najlepiej przechowywać je w głowie.

Zdrowy rozsądek

Podróżując samemu siłą rzeczy jesteśmy w większym stopniu narażeni na niebezpieczeństwa. Dlatego planując samodzielne wakacje powinniśmy unikać ciemnych zaułków, czy ulic lub innych nie cieszących się najlepszą sławą miejsc, czy lokali. Dlatego każda osoba podróżująca samodzielnie powinna po prostu na każdym kroku wykazać się po prostu zdrowym rozsądkiem.

 

REKLAMA
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone