Zamknij
REKLAMA

Czy radca prawny oferuje takie same usługi jak adwokat?

06:43, 01.04.2019 | artykuł sponsorowany

Po poradę prawną możemy udać się do różnych kancelarii prawnych. Czy radca prawny może zaoferować nam wtedy taką samą obsługę jak adwokat?

Nie musimy znać się na prawie, ale mamy obowiązek przestrzegania jego przepisów. Właśnie dlatego wiele osób, które mają trudności w interpretacji zawiłego prawa w Polsce, decyduje się na korzystanie z usług prawnych.

Nasz serwis internetowy http://myfoodtruck.pl/ postanowił sprawdzić, czy kancelaria radcy prawnego może zaoferować nam wtedy takie same usługi jak kancelaria adwokacka. Gdzie warto się wybrać, gdy potrzebujemy pomocy prawnika?

Radca prawny – kto to jest?

W Polsce radca prawny jest wolnym zawodem zaufania publicznego – osoba reprezentująca tę profesję zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej dla swoich klientów. Pomoc ta może obejmować nie tylko udzielanie porad prawnych, ale również sporządzanie dokumentacji czy też występowanie przed sądami i urzędami w charakterze obrońcy albo pełnomocnika klienta.

Dzisiaj nadal bardzo często możemy spotkać wiadomości, że radca prawny jest prawnikiem, który oferuje tylko porady prawne. Rzeczywiście, w przeszłości uprawnienia radcy prawnego były mniejsze. Zawód ten wywodzi się z okresu PRL-u, gdy radcy prawni zatrudniani byli przez państwowe przedsiębiorstwa i świadczyli usługi tylko na ich rzecz. Teraz jednak, po wielokrotnych zmianach w prawie, radca prawny posiada niemalże takie same uprawnienia jak adwokat.

Adwokat – kto to jest?

Adwokat jest prawnikiem, który także zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej dla swoich klientów. Do adwokata możemy udać się także wtedy, gdy potrzebujemy porady prawnej, opinii, dokumentu czy też potrzebujemy reprezentacji w sądzie.

Jak wskazaliśmy wcześniej, newsy często przedstawiają adwokatów jako osoby, które mają większe uprawnienia niż radcowie prawni, ale tak naprawdę ich zakres usług jest dzisiaj zbliżony.

Różnice między radcą prawnym a adwokatem

Jaki są zatem główne różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem? To drobne informacje, które tak naprawdę nie mają dużego znaczenia dla przeciętnego klienta kancelarii prawnej.

Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest fakt, że radca prawny ma możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy. Dodatkowo, nie może on pełnić funkcji obrońcy w procesie karnym, czyli w sprawach karnych i karnoskarbowych dla swojego pracodawcy.

Polska jest obecnie jednym z niewielu krajów, w których nadal obowiązuje dualizm zawodów prawniczych, czyli podział na adwokata oraz na radcę prawnego. W związku z tym często pojawiają się także wiadomości o tym, żeby połączyć te dwa zawody w jednej korporacji.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Wybierz radcę prawnego albo adwokata

Zatem wtedy, gdy potrzebujemy fachowej pomocy prawnej, na przykład w przypadku rozwodu, spadku, problemów w pracy, możemy udać się zarówno do kancelarii radcy prawnego, jak również do kancelarii adwokackiej.

Aby otrzymać kompleksową obsługę na najwyższym poziomie, warto skorzystać z usługi takiej kancelarii, która specjalizuje się w naszym problemie. Wtedy możemy liczyć na najlepszą pomoc w danym przypadku.

Adresy kancelarii prawnych można znaleźć już teraz on-line.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone