Zamknij
REKLAMA

Ogród wypoczynkowy - jak stworzyć przestrzeń do wypoczynku ?

09:24, 27.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Relaks w ogrodzie jest możliwy dzięki wygodnym meblom.

Ogród wypoczynkowy - to marzenie wielu z posiadaczy tej zielonej przestrzeni. Możliwość zrelaksowania się w przyjemnym otoczeniu, jednoczesna integracja  z naturą, to doskonały sposób na relaks. Jednak stworzenie ogrodu wypoczynkowego nie jest takie proste, jak się wydaje. Zajrzyj na bloga, aby sprawdzić, jak to zrobić. 

Relaks w ogrodzie

Relaks w ogrodzie to jeden z przyjemniejszych sposobów biernego wypoczynku. Leżakowanie na słońcu, czy też drzemka w hamaku, lub spotkania z najbliższymi podczas ogrodowego przyjęcia, grillowania. Ogród może być doskonałym centrum takiego wypoczynku, pod warunkiem, że dobrze go zaplanujemy i urządzimy.

Meble wypoczynkowe

Meble wypoczynkowe powinny być przede wszystkim wygodne. Pojemny narożnik z miękkimi poduchami, czy też solidny fotel z pewnością będą zachęcające na tarasie. Możemy umieścić tu hamak czy też tarasowy leżak wypoczynkowy z aluminium, drewna, tworzywa sztucznego, na których będziemy korzystać z pięknej pogody i kilku chwil wytchnienia. Na tarasie również idealnie sprawdza się stolik kawowy - który będzie centrum spotkań z przyjaciółmi przy smacznej kawie. Niezależnie, jakie meble wybierzemy, powinno łączyć je jedno - wygoda.Wygoda, która przejawia się w wielu aspektach - nie tylko w komforcie i dopasowaniu do naszego ciała. Chodzi również o wygodę użytkowania, która wyraża się w minimalnych wymaganiach i mało kłopotliwej pielęgnacji. Warto jest więc zwrócić uwagę na to z jakich materiałów są wykonane meble wypoczynkowe - czy mogą być użytkowane przez cały sezon, czy będzie trzeba zabezpieczać je przed deszczem, oraz jak wygląda ich czyszczenie - czy jest kłopotliwe, czy wystarczy woda z płynem do naczyń i kilka minut. Taka wiedza pozwoli nam zaoszczędzić czasu i wygenerować go nieco więcej na wypoczynek.

Poczucie komfortu i prywatności pomaga nam wypocząć.

Strefa wypoczynku

Nastawiając się na relaks, warto jest wydzielić przestrzeń, lub kilka przestrzeni - w zależności od wielkości ogrodu, która będzie ściśle przeznaczona na strefę wypoczynkową. Każdy z nas lubi czuć się swobodnie, lubimy też, aby nasza prywatność była chroniona - więc często w ogrodzie stosujemy żywopłoty, czy gęstsze sadzenie roślin. Możemy takie elementy wykorzystać tylko wokół tarasu, lub w jego pobliżu. Doskonałym sposobem na uzyskanie odrobiny prywatności w ogrodzie, jest zastosowanie praktycznego pawilonu ogrodowego.

Pawilon ogrodowy po pierwsze ochroni nasz taras przed wpływem czynników atmosferycznych - deszcz, słońce, wiatr - solidna, zadaszona konstrukcja będzie oddzielać naszą przestrzeń od tych oddziaływań. Dodatkowo, bardzo często pawilony ogrodowe są wyposażone w zasłony, które czynią przestrzeń bardzo kameralną i nieco romantyczną.

Odrobinę komfortu możemy zapewnić sobie, wykorzystując maty ogrodowe czy też drewniane panele. Są to bardzo atrakcyjne rozwiązania, który łatwo i szybko możemy wykonać w ogrodzie.

Spokojny, cienisty, lekko odosobniony zakątek, będzie doskonały na relaks.

Rośliny, które pozwolą się zrelaksować

Bardzo ważnym elementem ogrodu są rośliny - wpływają na nasze samopoczucie, więc łatwo jest wykorzystać je w celach relaksacyjnych.

Doskonały pomysł, to wykorzystanie roślin o przyjemnym zapachu. Pachnące kwiaty, liście, będą przyjemnie wysycać powietrze olejkami, powodując, że przebywanie w ogrodzie w ich towarzystwie będzie bardzo miłe.

Piękne rośliny, szumiące drzewa będą doskonałą oprawą strefy wypoczynku.

Jakie rośliny możemy posadzić? Jest ich wiele - bez lilak, z dobrze znanymi, fioletowymi kwiatami, które pojawiają się w maju, jaśminowiec - którego delikatne, białe kwiaty, mają bardzo przyjemny aromat, dodatkowo większość róż wykazuje się pachnącymi kwiatami, niektóre z nich mają bardzo intensywny zapach. Także niektóre drzewa, jak doskonale znana nam lipa czy robinia akacjowa, mają przyjemnie pachnące kwiaty. Możemy też posadzić byliny, takie jak lawenda, szałwia, niektóre zioła - mięta, melisa, floksy, lilie, czy wiosenne hiacynty, konwalie czy piwonie. Z roślin jednorocznych, które dają szybkie efekty najlepiej sprawdza się groszek pachnący i maciejka.

Jak sadzić rośliny pachnące? Przede wszystkim musimy ich lokalizację dokładnie przemyśleć, zbyt mała odległość od tarasu może powodować, ze niektóre zapachy będą zbyt intensywne, a ich obecność podziała na nas drażniąco. Najlepiej więc wybierać takie rośliny, które znamy, i sadzić je bliżej. Niższe gatunki bylin możemy lokalizować wzdłuż ścieżek, dzięki czemu przechodząc nimi, będziemy poruszać roślinami, a zapach wzbije się w powietrze, lub pozostanie na naszym ubraniu.

Jednak rośliny sprzyjające wypoczynkowi, to nie tylko gatunki ładne i pachnące. Wszyscy wiemy, jak dobrze jest relaksować się w cieniu. Duże korony drzew takiej jak malownicze wierzby, czy brzozy, są bardzo atrakcyjne, a dodatkowo rzucają przyjemny cień. Ich korona, w czasie nawet lekkiego wiatru, przyjemnie szumi, kojąc nasze ciało i duszę. Podobny efekt uzyskamy sadząc trawy ozdobne. Aby móc relaksować się w ogrodzie, należy wykorzystać takie gatunki czy też odmiany, które nie wymagają pielęgnacji. Samodzielne, mało wymagające rośliny pozostawią nam wiele czasu na relaks. Dlatego planując nasadzenia pamiętajmy, że niektóre rośliny częściej chorują, wymagają przycinania, regularnego podlewania, nawożenia, mogą być kłopotliwe, kapryśne. Stawiamy na sprawdzone rozwiązania, które dają ładne efekty, bez nakładu pracy.

Planując ogrodu, pamiętajmy, że trawnik wymaga regularnego koszenia, aby ładnie wyglądał. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę czasu, posiejemy łąkę kwietną, lub wykorzystajmy rośliny okrywowe, albo koniczynę, która jest ładna, pachnie, a koszenia wymaga tylko raz w miesiącu.

Planując drzewa i krzewy liściaste, musimy zdać sobie sprawę, że jesienią liście trzeba będzie posprzątać. Niektóre rośliny wymagają okrywania na zimę, lub przenoszenia ich do domu, pielęgnacji w zimę w donicy. Każda nasza decyzja będzie miała wpływ na to, jaki ogród powstanie, i czy pozwoli nam się zrelaksować.

Wykorzystaj technologię

Jeżeli mimo wszystko nie chcesz rezygnować z trawnika, czy niektórych bardziej wymagających roślin, możesz wspomóc się nowoczesną technologią, która ułatwi Ci pielęgnację. Rozwiązania takie jak kosiarka solarna, zadba o nasz trawnik, a my nawet nie musimy kiwnąć palcem. Podobnie jak system nawadniania - umieszczony w kłopotliwych dłoniach czy na rabatach - jednym guzikiem włączymy nawadnianie dla całego ogrodu.

Nowoczesna technologia jest bardzo pomocna w racjonalnym gospodarowaniu czasem, warto jest więc skorzystać z jej dobrodziejstwa.

Ogród wypoczynkowy, to takie, w którym ze spokojną głową możemy posiedzieć przy smacznej kawie, czy też z ciekawą książką. Ogród wypoczynkowy powinien zatroszczyć się o nas w jak najlepszy sposób. Planując nasz ogród, mamy wpływ na to, jaki on będzie - dlatego warto zastosować kilka naszych wskazówek, aby uzyskać przestrzeń funkcjonalną, relaksującą i atrakcyjną, pomimo braku intensywnej pielęgnacji.

(materiał partnera)

Komentarze (1)

JakubJakub

0 0

Ciekawy przykład z wykorzystaniem technologii, no racja - teraz trzeba nadążać za nowoczesnością :) 13:18, 28.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone