Zamknij
REKLAMA

Franczyza pomysł na biznes

00.00, 14.11.2022 materiał partnera
pixabay

Franchising jest to forma nawiązania współpracy pomiędzy dwoma stronami (franchisor- fransziza, franczyzobiorca- franszyza). Franchisor jest osobą, która tworzy markę i model biznesowy. A franczyzobiorca jest osobą, która świadczy usługi pod marką Franchisora. W ramach współpracy franchisor od franczyzobiorcy oczekuje wykonania określonej liczby zadań w określonym czasie. Franchisor zapewnia franczyzobiorcy dostęp do całego know-how (know-how – oznacza to techniki, metody, narzędzia i procesy, które są przydatne w pracy) na temat pracy pod marką Franchisora. W zamian Franchisor otrzymuje pewną opłatę z tytułu wykonywania usługi.

Co zrobić żeby zacząć franczyzę

Osoba, która chce podjąć współpracę jako franczyzobiorca musi najpierw wykupić franszyzę od Franchisora, a następnie przejść szkolenie, które ma na celu przygotowanie osoby do pracy pod taką marką (https://krysztalowe-firmy.pl/category/marketing-i-sprzedaz/) . Dobrze przygotowany franczyzobiorca będzie korzystał z całego know-how Franchisora, posiadał informacje o produktach, usługach i sposobach promocji oraz był przygotowany do wykonywania wszystkich prac pod marką Franchisora. Warto podkreślić, że franczyzobiorca bierze cały ryzyko podczas wykonywania usługi.

Jakie są zalety i wady franczyzy

Niewątpliwą zaletą jest to, że franczyzobiorca może pracować pod marką, która jest już dobrze rozpoznawana. Dzięki temu ma duże szanse na sukces. Kolejną zaletą jest to, że może korzystać z całego know-how Franchisora. Wiedza Franchisora może być bardzo przydatna dla franczyzobiorcy. Franczyzobiorca ma pewność, że jest wspierany przez Franchisora. Franchisor daje pewne wskazówki i wsparcie. Jednak franczyzobiorca musi pamiętać, że jest odpowiedzialny za swoją działalność. Nie może liczyć na to, że Franchisor zrobi wszystko za niego. Kolejną wadą jest to, że franczyzobiorca musi wykupić franszyzę od Franchisora. Dlatego też koszty związane z takim zakupem mogą być dość wysokie.

Różnice pomiędzy franczyzą, a własnym biznesem

Franchising jest metodą łączenia najlepszych zalet zarówno własnego biznesu, jak i świadczenia usług przez firmę. Jest to fenomenalna możliwość wykorzystania własnej innowacyjności i elastyczności przedsiębiorstwa, ale też możliwość skorzystania z doświadczeń i zasobów partnera. Z jednej strony właściciele franczyzowi muszą płacić opłaty franczyzowe, ale z drugiej strony właściciele własnych biznesów muszą dokonywać większych inwestycji na starcie, specjalnie jeśli chodzi o reklamę i marketing. Przy franczyzie unikamy błędów, mamy lepszy dostęp do kapitału, wiedzy, klientów oraz partnerów handlowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%