Zamknij
REKLAMA

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu

10:15, 25.07.2022 | materiał partnera

Badania wykazują, że aż 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię - zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Co jest jeszcze bardziej alarmujące, raptem 6% z nich jest świadomych swojej choroby. Zarówno dieta, tryb życia jak i uwarunkowania genetyczne wpływają na szybkość i stopień jej rozwoju. Czy istnieją domowe sposoby na walkę ze zbyt wysokim cholesterolem?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to rodzaj lipidu, który znajduje się we krwi. W większości jest on produkowany przez wątrobę, ale można go znaleźć także w pokarmach pochodzących od zwierząt, takich jak mięso, drób i produkty mleczne. Do zwiększenia poziomu cholesterolu przyczynia się także palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Organizm potrzebuje cholesterolu do budowy zdrowych komórek, ale jego zbyt duża ilość może prowadzić do chorób serca. Wysoki poziom tego lipidu powoduje gromadzenie się płytek miażdżycowych w żyłach, które mogą je zwężać lub całkowicie blokować, utrudniając tym samym transport krwi i tlenu. Skutkiem może być zawał serca, a nawet udar.

Jak obniżyć cholesterol domowymi metodami?

Istnieją pewne domowe, aczkolwiek sprawdzone metody na walkę z wysokim poziomem cholesterolu. Należy do nich przede wszystkim zmiana diety. Hipercholesterolemia w większości przypadków spowodowana jest spożywaniem zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT), dlatego kluczowym elementem jest ich redukcja lub nawet całkowita eliminacja z codziennego jadłospisu. Zamiast nich, warto zacząć spożywać większe ilości pokarmów obniżających poziom cholesterolu, takich jak awokado, orzechy, czy też jaja z wolnego wybiegu. Kurcję wspomóc można także pijąc zioła na cholesterol.

Chcąc mieć cholesterol pod kontrolą, koniecznie należy wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną. Może ona przybierać różne formy: spacery na świeżym powietrzu, pływanie, czy też jogging - wszystko zależy od osobistych predyspozycji i upodobań. Regularne ćwiczenia pomogą także obniżyć ciśnienie krwi, zadbać o sylwetkę i poprawić ogólne samopoczucie.

Jeśli borykasz się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i zmiana trybu życia nie wystarcza, należy zasięgnąć porady lekarza, który przeprowadzi potrzebne badania i przepisze stosowne leki.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%