Zamknij
REKLAMA

Czym są ETF-y? Dlaczego warto w nie inwestować?

08:08, 21.06.2022 | materiał partnera

Polscy inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup ETF-ów, co wynika zarówno z zalet tego typu funduszy, jak i rosnącej świadomości inwestycyjnej. Czym są ETF-y? Dlaczego warto w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. Od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia ich jednak nie tylko sposób wyceny (ciągły vs. na dany dzień), ale również cel funkcjonowania. Warto bowiem podkreślić, że ETF nie próbuje pokonać rynku, czyli uzyskać możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale jego celem jest naśladowanie danego instrumentu bazowego. Co może nim być? Możliwości jest w tym przypadku wiele, ponieważ jako instrument bazowy może służyć nie tylko indeks giełdowy, ale również koszyk akcji, kryptowaluty, czy surowce. W praktyce ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek co naśladowany przez niego indeks. Dzięki temu każdy wzrost lub spadek wartości indeksu skutkuje takim samym wzrostem lub spadkiem wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że inwestowanie w ETF-y jest dostępne praktycznie dla wszystkim. Aby je kupić wystarczy bowiem posiadać rachunek maklerski, który otwiera się u brokera. Klikając w link czytaj więcej można przejść do konkretnej oferty, a otwarcie własnego rachunku pozwoli zakupić pierwsze jednostki ETF-ów. W tym miejscu warto podkreślić, że bardzo ważny jest również świadomy wybór brokera, ponieważ uzależniona od niego jest nie tylko wysokość potencjalnych zysków, ale również możliwości inwestycyjne. Co wziąć pod uwagę przy wyborze brokera? Informacje na ten temat znajdują się w artykule opisującym praktyczne aspekty inwestowania w ETF-y.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y to strategia, która może być naprawdę opłacalna. Warto jednak mieć świadomość, że zakup tego typu funduszy sprawdza się przy inwestowaniu długoterminowym, co wynika z faktu, że długiej perspektywie większość indeksów z reguły rośnie. Za inwestowaniem w ETF-y przemawiają również niskie opłaty pobierane za zarządzanie funduszem, co jest możliwe dzięki tzw. zarządzaniu pasywnemu. Wielu inwestorów decyduje się na zakup ETF-ów także ze względu na fakt, że jest to inwestycja bezobsługowa, ponieważ inwestujący nie musi samodzielnie dobierać spółek do portfela, czy dokonywać w nim zmian. Wystarczy, że wybierze odpowiedni ETF.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to produkty inwestycyjne praktycznie dla każdego. Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w nie powinno przyjąć formę długoterminową.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%