Obecnie do najpopularniejszych rozwiązań w kategorii systemów grzewczych, należy system z piecem gazowym oraz system z piecem na ekogroszek. Które rozwiązanie jest lepsze? Kiedy wybrać kocioł gazowy, a kiedy kocioł na ekogroszek? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Każdy z tych systemów posiada swoje zalety, koszty eksploatacji, koszty zakupu, wygodę użytkowania czy wpływ na środowisko naturalne.
Kocioł gazowy, np. marki Defro, jak już jego sama nazwa wskazuje, używa gazu ziemnego do wytwarzania ciepła. Dzięki temu ciepłu podgrzewa on wodę, która następnie trafia do systemu centralnego ogrzewania oraz systemu bieżącej wody. Kocioł na gaz posiada specjalny wymiennik ciepła, dzięki któremu ciepła woda jest dostępna praktycznie natychmiast. Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów na gaz, jednofunkcyjny oraz dwufunkcyjny.
Z kolei kocioł na ekogroszek jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym paliwo stałe w postaci ekogroszku. Ekogroszek to specjalnie przygotowany drobny węgiel, który ma niską zawartość siarki, a jego wartość opałowa jest o wiele większa. Większość modeli kotłów na ekogroszek jest zautomatyzowana, dzięki takim elementom jak podajnik czy elektroniczne, zaawansowane sterowniki.
Zakup to tylko jeden z aspektów, jaki trzeba brać pod uwagę, niezwykle istotny jest również temat kosztów eksploatacji danego kotła.
W przypadku kotła na gaz jego cena może oscylować w granicach 8 do 15 tysięcy złotych, w zależności od wybranej mocy, a także poziomu zaawansowania danej konstrukcji. Z kolei kotły na ekogroszek, to koszt sięgający nawet 20 tysięcy złotych. Pamiętajmy, że dochodzą do tego jeszcze koszty instalacji konkretnego systemu grzewczego.
Kolejnym punktem istotnym pod względem kosztów eksploatacji jest koszt paliwa, którym zasilany jest konkretny kocioł. W przypadku kotła gazowego jest to gaz ziemny. Cena gazu ziemnego waha się w granicach około 30 groszy za 1 kWh. Całoroczne ogrzanie domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych może nas kosztować w granicach 4 tysięcy złotych. Koszt ekogroszku to około 2 tysiące złotych za tonę, w ciągu roku na ogrzanie takiego samego domu można zużyć od 3 do nawet 4 ton, a roczny koszt może sięgnąć nawet 8 tysięcy złotych.
Przyjrzymy się konkretnym zaletom poszczególnych kotłów, tak by można było mieć odniesienie co do tego, które rozwiązanie może być korzystniejsze.
Zalety kotła na gaz:
Zalety kotła na ekogroszek:
Wybór odpowiedniego kotła będzie zależał od wielu czynników. Poniżej podajemy przykładowe z nich. Jeśli posiadasz łatwy dostęp do gazu ziemnego lub masz miejsce na zbiornik gazu, zależy Ci na wygodzie i praktycznie zerowej obsłudze, chcesz mieć wpływ na środowisko — wybierz kocioł gazowy.
Z kolei jeśli chcesz znacznie obniżyć koszty ogrzewania, w swoim domu jednorodzinnym masz miejsce na stworzenie kotłowni i miejsce na składowanie ekogroszku, nie boisz się regularnego obsługiwania urządzenia grzewczego — wybierz kocioł na ekogroszek.