Zamknij

Pomidory koktajlowe w donicach – jak zapewnić im idealne warunki do wzrostu?

art. sponsorowany + 08:55, 13.01.2025 Aktualizacja: 08:55, 13.01.2025

Pomidory koktajlowe są zdrową i smaczną przekąską, a także efektowną dekoracją. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na uprawianie ich w donicach na balkonie lub tarasie. Odmiany o małych i licznych owocach bardzo dobrze prezentują się w takim otoczeniu. Wymagają jednak odpowiedniej troski. Co zrobić, aby pomidory koktajlowe ładnie rosły i obficie owocowały?

Przemyślany wybór nasion

Nasiona pomidorów koktajlowych są dostępne w bardzo wielu odmianach. Różnią się od siebie wybarwieniem, kształtem, a także wielkością owoców. Wiele z nich jest przeznaczone specjalnie do uprawy w pojemnikach. Takie rośliny zwykle mają bardziej zwarty pokrój i mniej się rozrastają niż rośliny gruntowe. Pomidory koktajlowe nasiona o takich cechach można znaleźć na stronie internetowej https://dlaroslin.pl/13565-Nasiona-pomidora-koktajlowego-cherry.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu szczególnie oryginalnego i dekoracyjnego efektu, warto stawiać na odmiany o niecodziennych kolorach, jak żółty czy pomarańczowy. Ciekawym pomysłem może okazać się umieszczenie różnych wariantów w jednym pojemniku i stworzenie barwnej kompozycji.

Przygotowanie donic i podłoża

Pojemniki na pomidory nie mogą być zbyt małe. Minimalna pojemność to 10-15 litrów. Im większa będzie donica, tym lepiej rozrośnie się roślina. Bardzo istotne są otwory drenażowe, które zapobiegną zaleganiu wody. Warto mieć świadomość, że pomidory źle znoszą przelanie. Nie powinno się umieszczać ich bezpośrednio w ozdobnych osłonkach. Lepiej wykorzystać doniczki produkcyjne, które w razie potrzeby można będzie wyjąć z donic dekoracyjnych, aby osuszyć system korzeniowy.

Podłoże pod nasiona pomidora koktajlowego powinno być żyzne, przepuszczalne i lekkie. Dobrym wyborem są gotowe mieszanki do warzyw. Dla lepszej struktury ziemię można wymieszać z odrobiną piasku lub perlitu, które poprawiają drenaż. 

Siew i pielęgnacja siewek

Pomidory najczęściej wysiewa się wczesną wiosną. Jeżeli nie planujemy dużej uprawy, nasiona można umieścić zbiorczo w dużym, płaskim pojemniku, pamiętając o zachowaniu między nimi odstępów. Następnie należy przykryć je cienką warstwą podłoża i zapewnić im stałą wilgotność.

Po pojawieniu się pierwszych liści siewki przenosimy w jasne miejsce. Parapet na wschodnim lub południowym oknie będzie doskonałym wyborem. Pomidory mają duże zapotrzebowanie na ciepło i światło. Gdy urosną do wysokości kilkunastu centymetrów, pora wysadzić je do miejsca docelowego. Po około dwóch tygodniach można zastosować pierwsze nawozy dolistne. Sprawdzone preparaty są dostępne pod adresem https://dlaroslin.pl/13505-Nawozy-dolistne.

Opieka nad dorosłymi roślinami

Najważniejsze w uprawie pomidorów jest regularne podlewanie i nawożenie. Najlepiej podlewać rano lub wieczorem, gdy nie ma silnego nasłonecznienia. Przy nawadnianiu należy unikać moczenia liści, aby zmniejszyć ryzyko chorób grzybowych.

Jeżeli pojawią się objawy chorobowe, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. W przypadku pomidorów rosnących blisko domu warto postawić na ekologiczne opryski. Można je znaleźć na stronie https://dlaroslin.pl/16149-Ekologiczne-srodki-ochrony-roslin.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%