Zużyte opony należą do odpadów problemowych – nie można ich wyrzucić ani do pojemnika na tworzywa sztuczne, ani do kontenera z metalami, ani też do żadnego innego. Są szkodliwe dla środowiska i absolutnie nie nadają się na wysypiska śmieci. Są one jednak źródłem surowców wtórnych, które da się ponownie wykorzystać. Po czym można rozpoznać, że nasze stare opony nie nadają się do dalszej jazdy, i gdzie można je oddać, aby nie przyniosły szkody i mogły zostać poddane recyklingowi?
Podczas sezonowej wymiany opon warto przyjrzeć się kompletowi, który jest ściągany z kół. Jeżeli bieżnik będzie zbyt płytki, to należy się z nimi pożegnać. Czasem pozostawienie zużytych opon jest możliwe przy wymianie – niektóre serwisy wulkanizacyjne zapewniają taką opcję za drobną opłatą. Minimalna głębokość bieżnika wedle polskiego prawa wynosi 1,6 mm. O wymianie należy jednak pomyśleć wcześniej – przekroczenie tej wartości można łatwo przeoczyć, a i parametry opon są wówczas już wyjątkowo niskie. Jak przekazują eksperci SklepOpon.com, letnie opony warto zmienić, gdy ich bieżnik osiąga 3 mm. W przypadku zimówek zalecenia mówią o 4 mm. Poniżej tych wartości spadek parametrów opon staje się coraz bardziej widoczny.
Oprócz odpowiednio głębokiego bieżnika opony muszą być wolne od zniszczeń. Jeżeli na ich powierzchni widoczne są pęknięcia, ukruszenia gumy, czy tzw. bąble, to takie ogumienie jest już nie do odratowania. Naprawa opon obejmuje bowiem jedynie łatanie niewielkich przebić na powierzchni bieżnika. Wszelkie inne uszkodzenia naruszają strukturę opon na tyle, że ich dalsze użytkowanie staje się niebezpieczne. Ostatni warunek to wiek opon. Guma stosowana do ich wytwarzania starzeje się z czasem. Dlatego należy wycofać z użytku opony mające więcej niż 10 lat. Datę produkcji można odczytać z numeru DOT na ścianie bocznej – cztery ostatnie cyfry w numerze DOT oznaczają tydzień i rok produkcji.
Jeżeli w trakcie zmiany opon okaże się, że nasz stary komplet dokonał swojego żywota, a dany serwis wulkanizacyjny nie prowadzi zbiórki zużytych opon, pozostaje oddać je do PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zbierają odpady problematyczne takie jak właśnie opony, ale również m.in. akumulatory i baterie czy sprzęt elektroniczny. W gminie Chełmno taki punkt znajduje się w miejscowości Osnowo. Zużyte opony mogą zostać przyjęte po okazaniu dowodu tożsamości i podpisaniu oświadczenia, że pochodzą one z terenu Chełmna.
Karą za pozostawienie opon w niedozwolonym miejscu jest mandat w wysokości 500 zł. Jednak konsekwencje mogą być bardziej dotkliwe. Jeżeli sprawa trafi do sądu, to za potencjale uszkodzenie środowiska można otrzymać nawet 5000 zł grzywny. Ponadto śmieciarz może zostać obciążony kosztem naprawy powstałych szkód, jeżeli opony zostaną porzucone np. w lesie. Wówczas należy doliczyć kwotę za „posprzątanie” po swoim wyczynie, a ta może być stosunkowo wysoka.