Zamknij

Częste problemy gastryczne - czy pomóc może tu dietetyk?

art. sponsorowany + 00:00, 18.09.2024

Problemy gastryczne są częstym problemem wielu osób. Począwszy od bólu brzucha, zgagę, refluks, aż po problemy z wypróżnianiem. Niestety problemy te znacząco wpływają na jakość życia osób, które ich doświadczają. Jeżeli zastanawiasz się, czy w tych problemach może pomóc Ci dietetyk odpowiedź jest bardzo prosta: tak, dietetyk może pomóc. Dieta odgrywa kluczową rolę w problemach gastrycznych i może pomóc w ich łagodzeniu lub całkowitym wyeliminowaniu.

Problemy gastryczne - rodzaje

Pojęcie problemów gastrycznych jest bardzo szerokie. Pośród tych najczęściej występujących znajdują się:

  • Ból brzucha - może być spowodowany wieloma czynnikami np. Stres, zła dieta, nietolerancja różnych składników diety, a nawet stany zapalne w organizmie.
  • Zgaga i refluks - przyczyną ich występowania jest cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powodując nieprzyjemne uczucie w postaci pieczenia i dyskomfortu.
  • Wzdęcia i gazy – przyczyną są nadmierne gromadzone gazy w przewodzie pokarmowym co jest związane z dietą i stylem życia.
  • Biegunka i zaparcia - nierównowaga w diecie i stres może wpływać na regularność wypróżnień.

Przyczyny problemów gastrycznych

Typów problemów gastrycznych jest całe mnóstwo. Warto zastanowić się, jakie mogą być ich ewentualne przyczyny, ponieważ może okazać się, że potrafimy w pewnym stopniu samodzielnie pomóc sobie w ich złagodzeniu i zniwelowaniu. W przypadku częstej zgagi możesz na przykład spróbować spożywać mniej tłustych posiłków.

Wzdęcia - przyczyną może być spożywanie zbyt dużej ilości błonnika, nietolerancje pokarmowe lub połykanie powietrza podczas konsumpcji posiłków.

Zgaga - przyczyną może być spożywanie tłustych posiłków, pikantnego jedzenia, napoje gazowe lub palenie papierosów.

Bóle brzucha – nietolerancje pokarmowe, zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego.

Biegunka - przyczyną mogą być infekcje wirusowe lub bakteryjne, nietolerancje pokarmowe.

Zaparcia - przyczyną może być niska zawartość błonnika w diecie, mała ilość spożywanych płynów, a także stres.

Wrzody – ich przyczyną może być stres, bakteria Helicobacter pylori, nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zespół jelita drażliwego - stres, nietolerancje pokarmowe, czynniki genetyczne.

Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się któryś z problemów gastrycznych zawsze warto udać się do lekarza, a następnie wspólnie z lekarzem i dietetykiem podejmować dalsze plany dotyczące zdrowia.

Jak może pomóc dietetyk?

Dietetyk to specjalista, który pomoże Ci w znalezieniu przyczyny pewnych objawów, a także w ich złagodzeniu i eliminacji. Może być również wymaga konsultacja z lekarzem. Z pewnością dietetyk pomoże w identyfikacji pokarmów, które powodują problemy gastryczne. Dietetyk przeprowadzi odpowiedni wywiad żywieniowy i przeanalizuje dotychczasową dietę. Na podstawie wywiadu dietetyk stworzy indywidualny plan żywieniowy wraz z zaleceniami, który pomoże pozbyć się na przykład uciążliwej zgagi lub zaparć. Dietetyk zadba o edukację żywieniową i pomoże zrozumieć Ci jak dany pokarm wpływa na zdrowie i samopoczucie. Regularne wizyty u dietetyka umożliwią śledzenie postępów i ciągłe dostosowywanie planu do zmieniających się potrzeb, stanu zdrowia i okoliczności.

Problemy gastryczne mogą w negatywny sposób oddziaływać na życie codzienne. Nie wahaj się pójść do dietetyka, jeżeli borykasz się z objawami przedstawionymi w tym artykule. Dietetyk jest profesjonalistą, który z wykorzystaniem swojej wiedzy i doświadczenia dostosuje dietę do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu komfort życia znacznie się poprawi.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%