Zamknij

Zajęcia w żłobku — jak kreatywnie spędzić czas z najmłodszymi

09:13, 27.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 27.03.2024

Praca opiekunki to prawdziwy sprawdzian kreatywności. Maluchy szybko się nudzą, dlatego trzeba mieć w zanadrzu przygotowane zabawy o przeróżnym charakterze, by można je było często zmieniać. Dlatego w tym artykule podamy kilka propozycji rozwijających aktywności, które możesz zrealizować podczas zajęć w żłobku.

Sensoryczne ugniatanie

Dzieciom w wieku 2-3 lat ciężko będzie stworzyć bardziej skomplikowane figury z masy plastycznej, co absolutnie nie oznacza, że nie należy angażować je w tego typu zabawy. Lepienie z masy solnej, plasteliny czy ciastoliny to świetna zabawa sensoryczna, która pozwala rozwijać najmłodszym zmysł dotyku, a także motorykę małą. W trakcie tej zabawy trzeba jednak mieć dzieci na oku, by masa plastyczna nie trafiła do buzi malucha.

Więcej pomysłów na kreatywne zabawy dla najmłodszych, znajdziesz na https://www.zawodniania.pl/jak-prowadzic-zajecia-w-zlobku/.

Spacery małego odkrywcy

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak ważny dla rozwoju małego człowieka jest kontakt z naturą. Regularne wychodzenie na zewnątrz sprzyja rozwojowi poznawczemu dzieci, pozwala im się wyciszyć i jednocześnie ćwiczyć spostrzegawczość. Dlatego spacer z maluchami powinien się znaleźć w codziennym planie zajęć, o ile pogoda na to pozwala. Dzieci mają szansę obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, a znalezienie kasztana czy zaobserwowanie wiewiórki buszującej na drzewie, może stać się dla nich atrakcją dnia, o której chętnie będą opowiadać po przyjściu do domu.

Tor przeszkód dla najmłodszych

W deszczowy dzień warto zaproponować dzieciom zabawy ruchowe, które z łatwością zorganizujecie w sali. Aktywność dla dzieci w tym wieku jest niezwykle istotna, gdyż umożliwia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego. Do ćwiczenia koordynacji ruchowej u dzieci świetnie sprawdzi się tor przeszkód. Może być wykonany z długich, położonych na wykładzinie tasiemek, po których trzeba przejść jak po linie, woreczków z grochem, które trzeba ominąć podczas slalomu, czy poduszek, które trzeba przeskoczyć. Taka zabawa z pewnością zachęci dzieci do zdrowego ruchu.

Dźwiękowa zgadywanka

Zabawy z dźwiękiem sprzyjają rozwojowi intelektualnemu maluchów, a przy okazji są dla nich wielką frajdą, więc zdecydowanie nie należy ich pomijać. Do przygotowania dźwiękowej zgadywanki potrzebny będzie prowizoryczny parawan, np. krzesło przysłonięte kocem oraz kilka prostych instrumentów, takich jak tamburyn, grzechotka, kołatka czy trójkąt. Opiekun gra na zasłoniętym instrumencie, a zadaniem maluchów jest odgadnięcie jego nazwy. Ilość wykorzystywanych źródeł dźwięku należy dobrać do wieku dzieci, im są starsze, tym może ich być więcej.

A jeśli poszukujesz informacji o kursie, który gruntownie przygotuje Cię do pracy opiekunki, sprawdź https://www.zawodniania.pl/dlaczego-warto/.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%