Zamknij

Czy dziecko musi mieć ubezpieczenie turystyczne? Co zyska dzięki takiej ochronie?

09:39, 21.08.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:40, 21.08.2023

Wakacyjny wyjazd z rodzicami, kolonia, obóz, wycieczka szkolna? Twoje dziecko mimo obowiązku szkolnego często podróżuje także w trakcie roku? Podczas takich wyjazdów ubezpieczenie turystyczne to podstawa. W szczególności jeśli dotyczą one krajów zagranicznych.

Podróżowanie umożliwia dzieciom poznawanie świata, rozwija umysł i pozwala na nowe doświadczenia. Wycieczki wiążą się także z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, których nikt nie jest w stanie uniknąć. Możesz natomiast zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i pomyśleć o skutkach takich sytuacji. EKUZ i ubezpieczenie gwarantowane przez organizatora wyjazdu często są niewystarczające.

Czy dziecku potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne na wyjazd?

Dziecko i każda inna osoba, która wybiera się na zagraniczną wycieczkę, powinna mieć ubezpieczenie turystyczne. Opłaty związane z opieką medyczną w innych krajach są bardzo wysokie. Koszty leczenia, wizyty lekarskie, hospitalizacja, ratownictwo, akcja poszukiwawcza czy chociażby transport do Polski - to wszystko pokrywa polisa na wyjazd. Jeśli nie zapewnisz dziecku takiej ochrony, wszelkie związane z tym koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Cena dobrego ubezpieczenia turystycznego to zwykle jedynie kilka złotych dziennie.

Mimo że każdy z nas opłaca składki zdrowotne, dzięki którym może korzystać z bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej na terenie całej Polski, ubezpieczenie turystyczne często przydaje się także podczas podróżowania po kraju. Dlaczego? Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wyjeżdża na obóz na drugi koniec Polski. Ulega tam wypadkowi i musi poddać się hospitalizacji. Transport medyczny do placówki położonej bliżej Waszego miejsca zamieszkania jest całkowicie bezpłatny, jeśli stan zdrowia Twojego dziecka uniemożliwia mu korzystanie z transportu publicznego, a konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia w innej placówce. Natomiast jeżeli Twoja pociecha może samodzielnie się poruszać, ale wymaga pomocy przy korzystaniu z transportu publicznego lub potrzebuje pojazdu przystosowanego do osób z niepełnosprawnościami, przejazd będzie płatny. W niektórych przypadkach, w zależności od rodzaju leczenia, NFZ pokrywa 40% ceny przejazdu. Na podstawie cennika jednej z firm świadczącej usługi transportu medycznego, podróż karetką “T” na odległość 416 kilometrów wyniesie 4852 zł. Jeśli zakupisz ubezpieczenie turystyczne, towarzystwo pokryje te koszty.

Polisę na wyjazd możesz zakupić przez internet. Pomoże Ci w tym porównywarka ofert dostępna na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/. Kalkulacja zajmie Ci dosłownie chwilę.  

Ile kosztuje opieka medyczna za granicą?

Jak już pewnie wiesz, opieka medyczna za granicą jest bardzo kosztowna. Jeśli Twoje dziecko będzie wymagało konsultacji lekarza, to w przypadku nawet z pozoru niewielkich dolegliwości opłaty związane z leczeniem mogą przewyższyć cenę całej wycieczki.

Jakie są realne ceny leczenia za granicą?

  • W Szwajcarii leczenie związane z urazem kończyn to koszt nawet do 17 000 euro.
  • Słowacja wycenia leczenie związane z urazem ręki lub nogi na kwotę około 1500 euro.
  • W Turcji opieka medyczna w przypadku zmęczenia czy anemii to koszt 800 euro.
  • Skorzystanie z opieki zdrowotnej w Grecji w przypadku zatrucia pokarmowego to opłata w kwocie 920 euro.
  • Leczenie obejmujące zatrucie pokarmowe w Egipcie, które występuje często wśród turystów przebywających w tym kraju, to koszt 1300 euro.

Czy ubezpieczenie zapewnione przez biuro podróży na czas zagranicznego wyjazdu wystarczy?

Jeśli Twoje dziecko wyrusza na wycieczkę wykupioną w biurze podróży, organizator ma obowiązek zapewnić uczestnikom ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Wyjątkiem są podróże na terenie Polski. Wówczas posiadanie polisy nie jest konieczne. Ochrona obejmująca wycieczki zagraniczne musi obejmować koszty leczenia oraz NNW.

Organizatorzy nie są zobowiązani do zapewnienia konkretnych sum ubezpieczenia. Mają co do tego wolny wybór, zatem zakres takich polis pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Ochronę pokrywa często niska suma ubezpieczenia, co może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich świadczeń. Wówczas koszty, które wykraczają poza zakres polisy, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Zatem dokładnie zapoznaj się z zakresem ochrony oferowanej przez organizatora. Jeśli jest ona niewystarczająca, wykup dodatkowe ubezpieczenie.

Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który powinien posiadać każdy Polak. Przede wszystkim ochrona ta jest bezpłatna dla osób, które są ubezpieczone lub mają prawo do ubezpieczenia na podstawie szczególnych uprawnień - tak jest w przypadku dzieci do 18. roku życia. EKUZ obejmuje pokrycie kosztów leczenia, jeśli Twoja pociecha przebywa na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA. Gwarantuje opiekę medyczną w publicznych placówkach na takich zasadach, jakie dotyczą mieszkańców danego kraju.

EKUZ nie zastąpi jednak ubezpieczenia turystycznego. Dodatkowa ochrona jest idealnym uzupełnieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje pomoc, której nie obejmuje bezpłatna polisa. Mowa tutaj o transporcie medycznym do Polski, akcji ratowniczej oraz poszukiwawczej i prywatnej opiece: wizytach lekarskich, leczeniu, hospitalizacji. Ponadto EKUZ nie zadziała w każdym kraju. Jeśli Twoje dziecko wyrusza poza strefę UE oraz EFTA, nie otrzyma pomocy z bezpłatnego ubezpieczenia.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%