Zamknij

Samochodowa papierologia, czyli jak przygotować się do podpisania umowy kupna auta

art. sponsorowany + 15:08, 19.06.2023 Aktualizacja: 15:08, 19.06.2023

Samochód wybrany, pieniądze przygotowane, dlatego nie pozostaje nic innego jak spisać umowę kupna-sprzedaży. Transakcja zakupu auta to poważna procedura, w związku z czym nie możesz pozwolić sobie na najmniejszy błąd formalny. Podpowiadamy, jak sporządzić umowę, która będzie wiążąca i zgodna z przepisami.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co to takiego?

Dwustronnie zobowiązująca umowa kupna-sprzedaży została precyzyjnie opisana w art. 535 Kodeksu cywilnego. Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami zobowiązuje ona:

  • sprzedającego, aby przekazał własność rzeczy na rzecz kupującego;
  • kupującego, aby odebrał przedmiot umowy i jednocześnie za niego zapłacił.

Tak w dużym uproszczeniu wygląda cała transakcja zakupu samochodu. Jednak by uniknąć problemów formalnych, warto dopiąć ją na ostatni guzik i dobrze się do niej przygotować.

Jak przygotować się do transakcji?

Aby taka transakcja przebiegła sprawnie, skrupulatnie omów z drugą stroną warunki umowy, zanim zostanie ona spisana. Ustalcie ostateczną cenę samochodu i sposób jego przekazania. Następnie:

  • zarówno kupujący, jak i sprzedający powinni dokładnie przejrzeć wszystkie dokumenty auta – w umowie i na dokumentach powinny znajdować się identyczne dane;
  • warto, aby klient i sprzedawca jeszcze raz przyjrzeli się stanowi technicznemu pojazdu – sprzedający musi zdawać sobie sprawę, że w momencie sprzedaży odpowiada za wszystkie usterki auta – i to także takie, o których nie wie. Natomiast kupujący musi zapewnić, że akceptuje zaprezentowany mu stan techniczny pojazdu;
  • należy wybrać właściwą i odpowiadającą obu stronom formę umowy – nic nie stoi na przeszkodzie aby zawrzeć ją ustnie, gdyż przepisy dają w tej kwestii dowolność. Zaleca się jednak, aby miała ona formę pisemną i była sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron umowy.

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu?

Na początku dokumentu należy stworzyć nagłówek „Umowa kupna-sprzedaży samochodu”. Następnie powinien on zawierać kolejno:

  • dane osobowe stron umowy – w tej części wymienia się, kto jest kupującym, a kto jest sprzedającym. Podaje się ich imiona i nazwiska, numery dowodów i PESEL-e oraz miejsca zamieszkania. Do sporządzenia tej części umowy potrzebne są dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty. Natomiast jeżeli w imieniu np. dwóch nabywców występuje jeden, należy przedłożyć i opisać wykorzystywane pełnomocnictwo – nie musi mieć ono formy aktu notarialnego;
  • dokładny opis przedmiotu umowy, czyli samochodu – należy wskazać jego numer rejestracyjny i VIN, markę, model, rok produkcji, kolor oraz aktualny przebieg;
  • szczegółowe warunki umowy – cenę pojazdu i warunki jej zapłaty, a także termin i sposób przekazania samochodu;
  • oświadczenia stron – sprzedający oświadcza, że sprzedaje samochód, który jest jego własnością i nie został zajęty przez komornika. Natomiast kupujący przyznaje, że znany jest mu stan prawny i faktyczny przedmiotu umowy. Zobowiązuje się też do zapłaty wcześniej ustalonej ceny;
  • podpisy z datą na końcu umowy oraz parafki na każdej ze stron.

Po podpisaniu w umowy sprzedający przekazuje kupującemu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu i aktualne OC.

W Internecie możesz znaleźć gotowe wzory umów kupna-sprzedaży samochodów. Warto stworzyć taki dokument, korzystając np. z generatora ze strony https://rankomat.pl/samochod/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.

Podatek PCC od kupna samochodu – czy i ty musisz go płacić?

Jeżeli jesteś nabywcą auta z drugiej ręki i sprzedała ci je osoba prywatna, która nie jest podatnikiem VAT, to w związku z tą transakcją zapłacisz PCC. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, który obowiązuje także w przypadku kupna innych ruchomości czy nieruchomości, a nawet praw majątkowych.

Ten, kto kupuje samochód od osoby fizycznej, jest zobowiązany zapłacić do urzędu 2% ceny pojazdu widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Ma na to 14 dni od momentu jej zawarcia. W urzędzie wypełnia się w tym celu formularz PCC-3. Jeżeli nabywców jest dwóch i pojazdy nabyto na współwłasności, należy załączyć do dokumentów załącznik PCC-3/A.

Za przekroczenie terminu dotyczącego zapłaty podatku grożą wysokie kary. Przeczytasz o nich na https://rankomat.pl/samochod/podatek-od-kupna-samochodu-kto-i-kiedy-musi-zaplacic.

Kto jest zwolniony z płacenia PCC za samochód?

Tylko nieliczni mogą liczyć na zwolnienie od podatku PCC związanego z zakupem samochodu. Nie muszą go płacić osoby:

  • które kupiły auto za mniej niż 1000 zł;
  • z umiarkowaną niepełnosprawnością, które mogą prowadzić pojazdy – warunkiem jest jednak, że kupują auto na własny użytek;
  • które kupiły samochód za granicą, a dopiero później przyjechały nim do Polski – dzieje się tak, gdyż PCC podlegają jedynie auta znajdujące się w chwili sprzedaży w Polsce.

Kiedy wymarzony samochód już czeka, można łatwo stracić głowę. Mimo tego trzeba zachować zimną krew i skrupulatnie zająć się wszystkimi formalnościami. Pozwala to uniknąć kłopotliwych sytuacji i problemów w urzędach – w wydziale komunikacji czy US.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%