Zamknij

Jaka peleciarka na własne potrzeby? Wszystko o ogrzewaniu pelletem

art. sponsorowany + 12:16, 05.06.2023 Aktualizacja: 12:16, 05.06.2023
freepik.com freepik.com

Wybierając tę konkretną metodę ogrzewania można liczyć na wygodę. Nie jest to węgiel, który jest ciężki, trzeba go często dokładać i brudzi. Nie jest to drewno, które trzeba rąbać i równie często dorzucać do komory. Piece przystosowane do pelletu ze wbudowanymi podajnikami to bardzo wygodne rozwiązanie, które jest również stosunkowo tanie na dłuższą metę. Jeszcze bardziej ekonomiczne może stać się, jeśli taki pellet będziemy produkowali sami za pomocą peleciarki, czy inaczej zwane granulatory do produkcji pelletu Okazuje się, że możemy mieć na miejscu wszystko. Wystarczy raz na jakiś czas dowieźć wymagany surowiec w postaci trocin odpowiedniej grubości i możemy działać!

Ogrzewanie na pellet – dla kogo?

Aby móc pozwolić sobie na tego typu luksus ogrzewania wody i domu pelletem wystarczy wydzielone pomieszczenie o wielkości ok 8-10 m2. Oprócz miejsca na specjalistyczny piec należy wydzielić miejsce na składowanie gotowego surowca. Zaplecze w postaci pelletu można oczywiście zgromadzić w zupełnie innym pomieszczeniu. Dobrze jednak jeśli nie będą one od siebie oddalone. To wielki komfort mieć piec i składowisko obok siebie. 

Ile kosztuje ogrzewanie peletem?

Pierwszym kosztem jest zakup specjalnego pieca do pelletu. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od 6 tysięcy w górę. Wszystko zależy od jego parametrów. Drugim kosztem jest dopełnienie całości o specjalne instalacje. Taki koszt może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od wielkości domu. Oczywiście można te koszty zniwelować do minimum, jeśli projekt domu od początku zakłada zamontowanie takiego systemu wraz z piecem. Kolejnym kosztem jest sam surowiec w postaci pelletu. Aby zminimalizować koszty surowca grzewczego, można zakupić peleciarkę.

Ile kosztuje peleciarka?

Urządzenie do produkcji pelletu to spory wydatek jednostkowy, jednak warty. Zwraca się już nawet po kilku sezonach grzewczych. Takim sprzętem jest np. peleciarka granulator do produkcji pelletu 3kW 400V Stiler. Granulator napędza silnik elektryczny z mocą własną 3 kW. Jeśli zastanawiasz się jak dużo może wyprodukować taka peleciarka to spróbuję Cię zaskoczyć - 100kg/h! Czy to dużo? Na pewno wystarczająco by ogrzać dom dużych rozmiarów z nadwyżką. Granulator do produkcji pelletu jest łatwy do transportowania z miejsca na miejsce ze względu na stosunkowo niską wagę 100kg oraz zamontowane specjalne kółka. Wymiary granulatora 900 x 300 x 730 pozwalają na ułożenie maszyny na bok w średniej wielkości magazynku.

Granulator do produkcji pelletu przyjazny dla środowiska

Zdecydowanie tak. Chociaż są pewne wyjątki. Samo używanie pelletu nie szkodzi środowisku, podobnie jak czyste drewno. Wielkim minusem jest fakt, że coraz więcej osób używa pelletu, przez co materiał do jego produkcji często nie pochodzi już z materiałów figurujących jako odpad. Niestety coraz więcej lasów wycinanych jest z premedytacją, by wyprodukować pellet. Jeśli jednak chcesz wspierać wykorzystanie pozostałości tartacznych czy odpadów warsztatów stolarskich, możesz zainwestować w peleciarkę i korzystać tylko z ekologicznych źródeł.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%