Zamknij

Lornetka – czym się kierować przy zakupie?

art. sponsorowany + 16:12, 30.05.2023 Aktualizacja: 16:13, 30.05.2023 ok. 3 min. czytania

Lornetka to znakomity prezent zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Korzystając z tego urządzenia, można obserwować ptaki i inne leśne zwierzęta, a także samoloty, statki, górskie krajobrazy czy inne oddalone obiekty. Niektóre osoby lubią także zabierać lornetkę do opery, do teatru albo na stadion. Sięgną po nią również miłośnicy astronomii. Wiele obiektów można obserwować bez profesjonalnego teleskopu - a właśnie dzięki lornetce. Liczba zastosowań jest, jak widać, całkiem długa. Tylko którą lornetkę wybrać? Przed dokonaniem zakupu na pewno warto poznać się z naszym krótkim poradnikiem.

Co składa się na cenę lornetki?

Ceny lornetek mogą się znacząco różnić w zależności od konkretnego modelu. Co w największym stopniu wpływa na cenę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się konstrukcji lornetki i wszystkim elementom niezbędnym do jej prawidłowego działania. Lornetka składa się z dwóch osi optycznych, zawierających kilka soczewek, a także dwóch pryzmatów odwracających obraz. Wszystkie elementy składające się na rozbudowaną optykę muszą być właściwie do siebie dopasowane i zabezpieczone przed zmianą położenia. Układ optyczny uzupełniają pokrętła odpowiadające za regulację ostrości no i tak zwany mostek łączący główne elementy. To wszystko ukryte jest pod obudową, która musi być wytrzymała i odporna na zarysowania, a przy tym – dobrze leżeć w dłoni. Jak widać, porządna lornetka to nie zabawka. Właściwe przygotowanie wszystkich elementów mechanicznych i użycie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych może generować spore koszty. Dobra wiadomość jest taka, że to sprzęt na wiele lat, który praktycznie się nie psuje!

Na co zwrócić uwagę kupując lornetkę?

Widząc różne propozycje lornetek i ich specyfikację, nie każdy wie, na które elementy patrzeć i co jest naprawdę istotne. Żeby pomóc w rozwikłaniu tej zagadki, poniżej wymienimy wszystkie parametry lornetek, które są naprawdę istotne.

  • Wymiary i waga – od tego warto zacząć, chcąc zdefiniować, czy szuka się małej, czy dużej lornetki. Jeśli sprzęt ma być noszony na szyi przez wiele godzin, warto określić, jaki ciężar będzie odpowiedni, by urządzenie za bardzo nie przeszkadzało. Rozglądając się za czymś lekkim, należy sięgać po lornetki dachowe, natomiast większe modele to najczęściej lornetki typu porro. Pamiętaj, że przez te drugie trudniej spoglądać, trzymając je jedną ręką.
  • Wodoszczelność – to ważny element, nie tylko dla lornetek morskich. Pamiętaj, że uszczelnienie konstrukcji nie służy wyłącznie temu, by chronić lornetkę przez zanurzeniem w morzu czy jeziorze. Wodoodporna konstrukcja bardzo dobrze zabezpiecza także przez zaparowaniem.
  • Powiększenie – to, jak bardzo lornetka ma przybliżać widziane obiekty, może być tematem kontrowersji. Laikom może się wydawać, że im większe powiększenie, tym lepiej. Nie zawsze jednak tak jest. Należy pamiętać o tym, że większe przybliżenie oznacza także większą tendencję do zakłócenia obrazu przez drgania wynikające z drżenia ręki. Lornetki o dużym stopniu przybliżenia najczęściej obsługuje się z pomocą statywu. Do standardowych zastosowań w zupełności wystarczy przybliżenie ośmiokrotne lub ewentualnie dziesięciokrotne.
  • Materiał z którego wykonano obudowę – w sklepach można znaleźć modele wykonane z aluminium, stopów magnezu oraz poliwęglanu. Magnez to tworzywo lżejsze od aluminium, wiec lornetki z obudową z tego tworzywa często wybierają miłośnicy obserwacji ptaków, którzy chcą mieć lekki, poręczny sprzęt. Poliwęglan to natomiast tworzywo o powiększonej wytrzymałości, a do tego – odporne na wysokie temperatury.

Jaką lornetkę kupić?

Skoro znasz już najważniejsze parametry lornetek i różnice między modelami, jesteś już pewnie gotowy na wybranie odpowiedniego modelu! Gdzie szukać? My polecamy przede wszystkim lornetki w sklepie MediaMarkt.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%