Zamknij

GPS - do ciągnika - jak wpływa na wydajność prac polowych?

art. sponsorowany + 14:14, 07.03.2023 Aktualizacja: 14:14, 07.03.2023

Rozwój technologii powoduje stopniową automatyzację wielu dziedzin przemysłu, również w rolnictwie można zauważyć stopniowe zmiany.

Rozwój technologii powoduje stopniową automatyzację wielu dziedzin przemysłu, również w rolnictwie można zauważyć stopniowe zmiany. Coraz częściej najnowsze technologie ułatwiają pracę rolnikom, niwelując obowiązki wykonywane wcześniej przez człowieka.

Do modernizacji rolnictwa może znacznie przyczynić się technologia GPS, stworzona pierwotnie na potrzeby armii teraz pomaga rolnikom w prowadzeniu upraw. W poniższym artykule przyjrzymy się jaki wpływ na wydajność prac polowych ma nawigacja GPS

GPS, czyli Global Positioning System został pierwotnie stworzony z myślą o amerykańskiej armii. Dzięki wykorzystaniu sygnału satelitarnego sama lokalizacja jest w stanie określić położenie urządzenia wyposażonego w GPS z dużą dokładnością. 

Początkowo system ten służył za pomoc w nawigacji i określeniu położenia jednostek wojskowych, ale z czasem znalazł szerokie zastosowania w sektorze prywatnym. Obecnie technologie GPS wykorzystuje się praktycznie wszędzie. Wszystkie urządzenia umożliwiające nawigacje opierają się na modułach GPS. Od niedawna swoje zastosowanie znalazły również w rolnictwie.

Jakie są zastosowania nawigacji satelitarnej w rolnictwie?

Technologia GPS jest niezwykle przydatna podczas prac rolnych. Zwłaszcza jeśli mówimy o dużych uprawach. Stosując nawigacje, możemy określić dokładną trasę ciągnika i innych maszyn rolniczych, dzięki czemu zaplanowane pracę zostaną wykonane tylko na wybranym obszarze. Jest to szczególnie istotne przy opryskach, ponieważ dzięki dokładności nawigacji eliminujemy możliwości błędnego opryskania niewłaściwego obszaru. Stosując najbardziej zaawansowane systemy, jesteśmy w stanie całkowicie zautomatyzować maszyny rolnicze, przez co nie będzie konieczna obecność człowieka podczas prac.

Co zyskujemy, decydując się na wykorzystanie nawigacji satelitarnej?

Sama nawigacja to nie tylko wygoda użytkowania i poprawa dokładności wykonywanych prac, ale również duża oszczędność. Stosując nawigacje w ciągniku rolniczym, możemy ograniczyć zużycie:

  • nawozów 
  • paliwa 
  • pestycydów
  • materiału siewnego 

Dodatkowo oszczędzamy bezcenny czas związany z samodzielnym przeprowadzaniem wielu czynności. W wielu przypadkach zakup nawigacji stał się nie wydatkiem a inwestycją, która dzięki ograniczeniu kosztów uprawy szybko się zwraca.

Zmniejszenie zużycia środków niezbędnych do uprawy w połączeniu z szybszą pracą sprawiają, że nawigacja znacząco obniża koszty prac rolnych

Jaką nawigację rolniczą wybrać?

Obecnie mamy dostęp do wielu systemów nawigacyjnych, każdy z nich charakteryzuje się różnymi parametrami i przeznaczeniem. Wybierając nawigacje, powinniśmy przede wszystkim dostosować ją do naszych potrzeb i oczekiwań. Pamiętajmy, że jest to wybór najczęściej na lata. 

Nawigacja Rolnicza GPS Matrix 430

Jest to nawigacja zalecana dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tego typu urządzeniami. Dzięki wybudowanemu modułowi z technologią stabilizacji Clearpath możemy korzystać z nawigacji nawet w miejscach ze słabym zasięgiem. Obrazkowe menu jest w czytelne i sprawia, że całe urządzenie jest proste w obsłudze. Mimo niewygórowanej cenie nawigacja jest wyposażona we wszystkie istotne funkcje takie jak sprawdzenie, które przejazdy zostały zrobione i pokazywanie odchylenia od kursu. 

Nawigacja do sadów Matrix 430 VF

Nawigacja Matrix 430 VF została stworzona z myślą o właścicielach sadów. Jest to proste w obsłudze urządzenie, które posiada szereg funkcji przydatnych podczas wykonywania oprysków sadów. Dzięki funkcji ostrzegania przed ponownym opryskiem jednego rzędu możemy zapomnieć o pomyłkach. Mamy również możliwość  dostosować ustawienia dowolnie do specyfikacji oprysków, uwzględniając strefy buforowe, a nawet kierunek wiatru. 

Nawigacja rolnicza Matrix 908 

Obecnie nawigacja Matrix 908 jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku. GPS Matrix 908 oprócz roli nawigatora może pełnić również rolę komputera maszyny lub może być wykorzystywany na dwa sposoby w tym samym czasie. Przejrzysty 8-calowy ekran zabezpieczony metalową obudową zapewnia pełną odporność na uszkodzenia.

Dodatkowo urządzenie posiada wiele funkcji takich jak monitorowanie wielkości kropli, automatyczną kontrolę sekcji czy automatyczne sterowanie. Dużą zaletą są możliwości aktualizacji oprogramowania, dzięki czemu sprzęt zachowa pełną funkcjonalność przez wiele lat. 

Podsumowanie

Nawigacja rolnicza staje się powoli standardowym rozwiązaniem stosowanym przez wielu rolników. Dzięki zwiększeniu dokładności prowadzonych prac w połączeniu z mniejszym zużyciem materiałów siewnych i środków chemicznych koszt samej nawigacji szybko się zwraca. Obecnie dostępnych jest wiele nawigacji dostosowanych do różnych potrzeb, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%