Rynek pracy nieustannie się zmienia. Chcąc wiedzieć, jak ukierunkować swoją karierę tak, aby mieć szansę na zatrudnienie, warto śledzić, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i które kwalifikacje są wysoko cenione przez pracodawców. Jak to wygląda w roku 2023?
Technologia informatyczna obecna jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Biznes, instytucje państwowe opieka zdrowotna, szkoła, kultura — w każdym z tych obszarów powstają specjalne rozwiązania, które skupiają się na całokształcie działań związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem i przesyłaniem informacji. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom technologicznym jesteśmy w stanie zakupić bilet na koncert bez wychodzenia z domu, umówić się do lekarza bądź zrealizować receptę online, zrealizować przelew bankowy bez udawania się do placówki bankowej itp. Aby wszystko to było możliwe, potrzebna była wiedza specjalistów, którzy zaprojektowali oprogramowanie niezbędne do realizacji tego typu udogodnień. A potrzeby będą coraz większe. Powstają i będą powstawać coraz to nowe programy czy aplikacje mobilne, które będą miały ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie czy nawet zapewniać rozrywkę. Kursy zawodowe, dzięki którym można nabyć wiedzę i teoretyczną i praktyczną z zakresu projektowania, programowania i testowania aplikacji cieszą się więc ogromnym zainteresowaniem.
Zawody w branży IT to między innymi:
Część poszczególnych stanowisk pracy w branży IT bywa bardzo elastyczna pod względem zakresu obowiązków, dlatego zdarza się, że technik programista zarówno tworzy w danym języku oprogramowanie, jak i np. testuje aplikacje. Z pewnością trudno w tej branży narzekać na brak pracy.
Zawody związane z medycyną to kolejna grupa, która jeszcze długo będzie jedną z najmniej zagrożonych brakiem perspektyw zatrudnienia. Brakuje lekarzy wielu specjalności, w tym pulmonologów, neurologów, onkologów, psychiatrów klinicznych. Jednak to jeszcze nie wszystko. Oprócz osób, które mają wykształcenie medyczne w danej specjalizacji lekarskiej, brakuje również przeszkolonych specjalistów innych zawodów medycznych. Ci, którzy odnajdują w sobie powołanie do ochrony zdrowia i życia ludzkiego, z powodzeniem realizować mogą się na tym gruncie zawodowo, ponieważ rynek pracy stoi dla nich otworem.
Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą między innymi:
Część zawodów medycznych nie wymaga ukończenia studiów wyższych. TEB Edukacja kształci na kierunkach medycznych, gdzie praktyczne umiejętności, poświadczone państwowym dyplomem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie uzyskać można już w ciągu kilku semestrów. Późniejsze zdobycie zatrudnienia dodatkowo ułatwia wydawane zaświadczenie o przebiegu nauczania oraz — w przypadku najlepszych absolwentów — referencje zawodowe.
Internet jest dzisiaj medium, bez którego trudno mówić o funkcjonowaniu w świecie. Informuje o tym, co dzieje się w polityce, dostarcza niezbędnej wiedzy z różnych dziedzin, oferuje rozrywkę. Media społecznościowe są już nie tylko łącznikiem między indywidualnymi jednostkami, ale też między firmą a klientem. Bywają też sposobem na społeczną aktywizację — wiele inicjatyw powstałych w social mediach ma swoje realne odzwierciedlenie w rzeczywistych działaniach prospołecznych. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z szeroko pojętą działalnością online. Poszukiwani są:
Zatrudnienie znajdą więc osoby, zajmujące się realizacją dźwięku czy obrazu, PR-owcy biegli w tematach związanych z prezentacją marki w sieci, marketingowcy umiejący dotrzeć do klienta internetowego. Niektóre szkoły policealne proponują kształcenie z wymienionych obszarów, bowiem na pracodawcach większe wrażenie robią rzeczywiste umiejętności i szybkość uczenia się nowych zadań, aniżeli wiedza teoretyczna zdobywana przez kilka lat studiów wyższych, podczas gdy w tym czasie internetowa rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie.
Branża IT, medyczna oraz internetowa to pola, na których istnieje ogromne zapotrzebowanie na różnych specjalistów. Niewykluczone, że rozwój tych gałęzi lub nagłe, szczególne zapotrzebowanie, np. w obszarze ochrony zdrowia, spowoduje, że powstaną kolejne zawody lub zatrudnienie znajdą osoby posiadające szczególne kwalifikacje. Warto inwestować w edukację własną, jeśli tylko mamy taką możliwość.