Zamknij
REKLAMA

Wycieczka na Cypr z Chełmna - formalności, procedury, etapy

14.22, 02.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14.22, 02.01.2023

Chełmno jest pięknym, urokliwym miastem, ale nawet najbardziej zagorzali, lokalni patrioci mają prawo czuć potrzebę wyprawy w inne strony. Gdyby tak zamiast w Wisłę choćby przez parę dni wpatrywać się w Morze Śródziemne… Cóż, jeśli szukasz atrakcyjnej lokalizacji na wakacje w ciepłych stronach i komfortowych warunkach, z wielu względów polecamy Cypr!

Cypr – jeden z turystycznych hitów w Europie

Zanim wyjaśnimy, czy na Cypr potrzebny jest paszport i jak przygotować się do podróży, poświęćmy dosłownie kilka zdań temu wyspiarskiemu państwu. Kraj członkowski Unii Europejskiej, w którym obowiązuje euro, leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Nie bez powodu jest to państwo uznawane za jeden z ulubionych celów turystycznych dla Europejczyków. Kilka milionów zagranicznych gości w skali roku to liczba, która nie powinna dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę:

  • atrakcyjny klimat,
  • oryginalną kuchnię,
  • wyjątkowe zabytki,
  • infrastrukturę turystyczną,
  • kulturową mozaikę.

Jest co zwiedzać, gdzie odpoczywać, co przeżyć. A skoro Cypr to kraj unijny, położony w basenie Morza Śródziemnego, stanowi realny cel wyjazdowy dla Polaków. Z Chełmna na pewno łatwiej i taniej dotrzeć do kurortu położonego na Cyprze niż w amerykańskim Miami czy Phuket w Tajlandii.

Formalności związane z wyjazdem na Cypr

Mieszkańcy Unii Europejskiej, a więc i Polacy, mogą bez problemu dotrzeć na terytorium Cypru, posługując się wyłącznie dowodem osobistym, choć nie jest to państwo należące do Strefy Schengen. Wyspiarski kraj nie wymaga wizy, nie wprowadził też wymogu minimalnej, określonej ważności dokumentu podróży dla obywateli UE. Jeżeli planujesz pobyt trwający krócej niż 4 miesiące – nie musisz rejestrować pobytu czy uzyskiwać specjalnego zaświadczenia.

Wiele praktycznych informacji dla podróżujących możesz znaleźć na stronie https://paszporty.com.pl/. Jedną z podstaw podróżowania za granicą jest ubezpieczenie się. W oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy możesz wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument gwarantuje udzielenie podstawowej pomocy i opieki medycznej na Cyprze, ale aby zabezpieczyć się na znacznie więcej ewentualności, rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Cena takiej polisy jest relatywnie niewielką częścią budżetu na cały wyjazd, a jej posiadanie może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami wielu niepożądanych zdarzeń.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Choć na Cypr możesz dotrzeć jedynie z dowodem osobistym, paszport też jest honorowanym dokumentem. Ile ważny jest paszport? Artykuł na paszporty.com.pl nie pozostawia wątpliwości:

  • paszport biometryczny dla osób dorosłych oraz niepełnoletnich powyżej 13. roku życia jest ważny przez 10 lat od momentu wydania,
  • dzieci do 13. roku życia otrzymują paszport ważny przez 5 lat,
  • paszport tymczasowy jest ważny maksymalnie 12 miesięcy od momentu wydania.

Z Chełmna na Cypr? Dobry pomysł!

Jednym z lotnisk, które obsługują bezpośrednie loty na Cypr (np. do Pafos i Larnaki), jest Port Lotniczy w Gdańsku. Jak się okazuje, ceny biletów tanich przewoźników w rodzaju Ryanair zaczynają się od kilkuset zł. A że z Chełmna do Gdańska dojedziesz w 1,5 godziny autostradą A1, chyba wiesz już, skąd najłatwiej dotrzesz na urokliwą i wyjątkową, śródziemnomorską wyspę. Alternatywą są oczywiście liczne oferty biur podróży. Tak czy inaczej – polecamy ten kierunek, bo wakacje na Cyprze pozostają w pamięci na długo

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%