Zamknij

Falownik do fotowoltaiki – pośrednik między słońcem a domem

00:00, 22.12.2022 artykuł sponsorowany

Bez falownika do fotowoltaiki nie będzie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Falownik jest absolutnie niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. To właśnie on przekształca prąd stały wytworzony przez panele słoneczne (DC) w prąd zmienny (AC), który służy do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w domu.

Falownik do fotowoltaiki – inteligentny łącznik

Falownik jest rodzajem inteligentnego komunikatora między poszczególnymi częściami systemu fotowoltaicznego. Konwersja prądu stałego w zmienny jest jego podstawowym zadaniem, ale nie jedynym. Urządzenie potrafi wykrywać problemy i usterki w instalacji, takie jak np. zwarcia oraz automatycznie odłączyć np. panele fotowoltaiczne od reszty systemu po, aby ją uchronić przed uszkodzeniami. Obecnie już większość falowników współpracuje z siecią bezprzewodową, dzięki czemu można je obsługiwać zdalnie, z poziomu aplikacji na ekranie komputera i smartfona.

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Dobór odpowiedniego falownika do fotowoltaiki zależy od wielkości i rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Inny falownik jest potrzebny do domu jednorodzinnego, a inny do wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej. Odrębną kategorią są falowniki hybrydowe, dzięki którym można przechowywać nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowane przez system fotowoltaiczny w specjalnych magazynach energii, czy ładować pojazdy elektryczne. Oferta falowników do fotowoltaiki w sklepie internetowym EKOPOLSKA obejmuje kilkadziesiąt urządzeń, w tym falowniki stringowe, hybrydowe, optymalizatory mocy oraz mikroinwertery. Poszczególne modele różnią się mocą, wydajnością i zakresem napięcia wyjściowego oraz oczywiście ceną. Wybór odpowiedniego falownika jest kluczowym etapem podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej, dlatego warto skonsultować się z ekspertami w tym zakresie, którzy pomogą dobrać urządzenie do liczby i mocy paneli fotowoltaicznych praz potrzeb energetycznych budynku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%