Zamknij

Sprawdź, czy zawsze przysługuje ?ulga na start? i preferencyjny 2 letni ZUS przy pierwszej działalności

08:16, 10.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:19, 10.10.2019
Skomentuj

Podatniczka rozpoczęła w 2019 r. swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 z pominięciem ulg dla nowych firm ze względu na to, że wykonuje pracę dla swojego byłego pracodawcy, u którego była zatrudniona na umowę o pracę w ramach stażu specjalizacyjnego. Czy może teraz skorzystać z „ulgi na start” w sytuacji, kiedy nie wyraziła takiej chęci na samym początku rozpoczynania działalności? Co z prawem do preferencyjnego 2 letniego ZUS, jeżeli wykonywane usługi dla byłego pracodawcy pokrywają się z pracą wykonywaną u niego?

Podatniczka rozpoczęła w 2019 r. swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 z pominięciem ulg dla nowych firm ze względu na to, że wykonuje pracę dla swojego byłego pracodawcy, u którego była zatrudniona na umowę o pracę w ramach stażu specjalizacyjnego.

W ramach prowadzonej działalności podatniczka będzie świadczyć usługi ortodontyczne między innymi właśnie dla gabinetu, w którym odbywała szkolenie specjalizacyjne.

Zakres obowiązków będzie się częściowo pokrywał z tym co robiła poprzednio – zostanie pomniejszony o pewne czynności, które wykonywała w ramach umowy o pracę i poszerzony w związku z wykonywanymi usługami ortodontycznymi.

W związku z powyższym podatniczka powzięła wątpliwość czy ma prawo do skorzystania z ulg związanych z założeniem działalności tj. ulgi na start, a następnie dwuletnich preferencyjnych dwuletnich składek ZUS.

Zastanawiała się także czy powinna skorygować swoje pierwsze zgłoszenie ZUS ZUA z kodem 05 10 00 na zgłoszenie ZUS ZZA/ZUS ZUA z kodem odpowiednim dla wybranej ulgi.

Jakie było jej stanowisko?

Wnioskodawczyni uważała, że z uwagi na znaczne różnice pomiędzy pełnionymi obowiązkami w trakcie szkolenia specjalizacyjnego a wykonywanymi obecnie czynnościami w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej uważa, że ma prawo do skorzystania z ulg związanych z założeniem działalności, tj. „ulgi na start”, a następnie dwuletnich preferencyjnych składek ZUS.

Jakie było stanowisko ZUS?

ZUS uznał stanowisko za nieprawidłowe w przedmiocie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej oraz nieprawidłowe w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zakład zauważył, że wnioskodawczyni rozpoczynając działalność zgłosiła ją do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych z pominięciem ulg dla nowych firm ze względu na wykonywanie pracy dla byłego pracodawcy.

Tym samym wnioskodawczyni zrezygnowała z uprawnienia niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, czyli tzw. ulgi na start.

Wobec tego należy uznać jej stanowisko za nieprawidłowe.

Przeczytaj także:

Z kolei, jeżeli chodzi o prawo do opłacania składek na ZUS w preferencyjnej wysokości, czyli od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest, aby osoba nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Co oznacza, że zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, na rzecz którego będzie wykonywała działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Ponieważ z wniosku wynika, że podatniczka będzie wykonywała część czynności oznacza to, że warunek – niewykonywanie tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy nie zostanie spełniony.

Interpretacja ZUS z 5 września 2019 r., oddział w Lublinie (WPI/200000/43/742/2019)

Anna Kostecka
redaktor merytoryczny serwisu internetowego dla księgowych - Portal FK

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%