Jak zaprojektować ogród? Jak zacząć urządzać swój zielony zakątek? Na co zwrócić uwagę? Jakie są najważniejsze zasady? Zdradzamy w artykule.
Ogród - marzenie wielu z nas
Ogród to marzenie wielu z nas. Kiedy wreszcie uda się kupić wymarzoną działkę, możemy przystąpić do jej projektowania. Na co zwrócić uwagę , planując dla siebie ogród? Jak zarządzać przestrzenią mądrze, tak, aby efekt nas zachwycił?
Każdy z nas ma inne wyobrażenie na temat ogrodu. Jedni marzą o tarasie z leżakami, inny o miejscu na ognisko, a ktoś pragnie hodować zdrowe warzywa. Inne potrzeby mają rodziny z dziećmi, inne posiadacze zwierząt, a czego innego oczekują osoby które są niezależne. Każdy z nas jednak chce, aby w ogrodzie spełniały się jego marzenia o tym miejscu. Jest to pierwszy, bardzo ważny krok w aranżacji ogrodu dla siebie. Musimy wiedzieć czego chcemy. Tylko wtedy uda się nam sprawnie zaplanować przestrzeń ogrodu - gdy odpowiemy sobie na pytanie, czego oczekujemy od ogrodu. Jeżeli więcej niż jedna osoba ma korzystać z ogrodu, warto jest zrobić naradę i wspólnie ustalić, jakie mają oczekiwania wobec tego miejsca.
Strefowanie przestrzeni
W każdym funkcjonalnym ogrodzie powinny być zaplanowane strefy, które umożliwiają wygodę użytkowników, oraz zachowanie porządku. Funkcjonalny ogród powinien mieć minimum 3 strefy:
Strefa reprezentacyjna
Spójna, stylowa strefa reprezentacyjna.
Strefa reprezentacyjna to nasza wizytówka. Znajduje się pomiędzy wejściem do domu, a furtką czy podjazdem. Jest to przestrzeń, jaką ogląda każdy, kto do nas przybywa. Dlatego strefa ta powinna być bardzo atrakcyjna, zadbana. Przestrzeń przed domem jest zapowiedzią tego co znajduje się dalej w ogrodzie. Zdradza także nasz gust, czy upodobanie do trendów i stylów.
Strefa gospodarcza
To konieczna do zachowania porządku w ogrodzie przestrzeń, o której niestety często zapominamy. Strefa gospodarcza, zwana czasami użytkową, zawiera te elementy, które są obowiązkowe w ogrodzie. Tu znajduje się kompostownik, warzywnik, miejsce na śmietniki, albo linki na pranie. Strefa ta jest konieczna, ale nie zawsze jest atrakcyjna. Najlepiej jest zlokalizować ją na tyłach podwórka, ogrodu, z dala od tarasu, miejsca relaksu.
Strefa wypoczynkowa
W strefie wypoczynkowej sprawdzą się sprawdzą się wygodne leżaki ogrodowe.
Tak jak wypoczynek w ogrodzie jest rozumiany różnie przez każdego z nas, tak też ta strefa jest bardzo zróżnicowana. Najważniejsze aby strefa wypoczynkowa była atrakcyjna dla całej rodziny. Wypoczynek możemy podzielić na bierny i aktywny.
Na pojemnych sofach swoje miejsce znajdzie każdy.
Wypoczynek każdemu z nas kojarzy się z leżakowaniem, w pięknym słońcu, czy spotkaniami z przyjaciółmi - kanapy, sofe, leżaki, łóżka ogrodowe to idealni towarzysze. Meble wypoczynkowe powinny być bardzo wygodne, i trwałe. Każdy z nas myśląc o ogrodzie przynajmniej raz widział się na leżaku czy wygodnej ogrodowej sofie. Miękkie siedziska, poduchy, wysokie oparcia - każdy w tych mebli stanowi solidny argument do spędzania jak największej ilości czasu w ogrodzie. Wypoczynek aktywny jak na przykład plac zabaw. Ważne aby podczas lokalizowania tej przestrzeni, sprawdzić czy w danym miejscu czujemy się komfortowo. Co to oznacza? Jak dużo jest słońca, a ile cienia?Czy to nam odpowiada? Czy czujemy się tu dość prywatnie - tak aby nie przeszkadzały nam wścibskie spojrzenia przechodniów, sąsiadów. Jeżeli planujemy taras z grillem, to musi być najbliżej kuchni. Dobrze gdy plac zabaw jest widoczny z tarasu - aby rodzice mogli swobodnie odpoczywać i obserwować dzieci. Wiele rozwiązań wymaga przemyślenia pod kątem praktycznym.
Najważniejsza zasada
Najważniejsza zasada przy projektowaniu ogrodu brzmi:
ogród ma być przedłużeniem domu.
Co to dla nas oznacza? Ogród, jak część towarzysząca domu, powinna się z nim stylistycznie łączyć. Nie możemy projektować ogrodu w oderwaniu od domu i odwrotnie. Stl domu i ogrodu, a więc dominujące materiały, kolory, faktury powinny być jednorodne. Traktujmy ogród jako kolejny pokój w domu. Jest to dodatkowe pomieszczenia, które powinno być całością. Ogród musi pasować do wnętrza domu i do jego zewnętrznego wyglądu. Malowniczość ogrodu ma podkreślać atrakcyjne walory domu. Natomiast to co nieładne, może zostać przez rośliny zamaskowane.
Styl ogrodu pasuje do stylu domu oraz otoczenia.
Bardzo ważnym czynnikiem, który powinien oddziaływać na kształtowany przez nas ogród, jest jego otoczenie. Niestety, cały czas obserwujemy ogrodu, które zupełnie nie komponują się z otoczeniem. Wyglądają jakby spadły z księżyca w danym miejscu - zupełnie przypadkowe. Nie ma sensu ogród japoński w pobliżu lasu - nie komponuje się. Również Na wsi - nowoczesne ogrody, domu - wyglądają groteskowo, śmiesznie. Starajmy się połączyć nas ogród z tym, co za jego płotem. Nie odcinamy się od otoczenia, tylko je wykorzystamy. Jest to wskazane nie tylko ze względu na wygląd, ale również warunki siedliskowe.
Obserwując, co rośnie za płotem naszej działki, mamy możliwość dostrzec, jakie rośliny powinniśmy posadzić., Natura daje nam wskazówki, gdyż jest najlepszym ogrodnikiem. Jeżeli wprowadzimy do ogrodu roślinność zza płotu, mamy pewność, że będzie tu dobrze rosła.
Szanujmy otoczenie, starajmy się dostrzec jego zalety i walory.
Jak dobrać rośliny do ogrodu?
Poszukując roślin do ogrodu, często popełniamy wiele błędów. Dlaczego? Gdyż nie jesteśmy przygotowani do zakupu, udajemy się do szkółki i kupujemy to co jest modne, co jest w promocji, co poleci nam sprzedawca, albo to co nam się podoba. Niestety, dobór roślin do ogrodu to nieco bardziej skomplikowane zajęcie, dlatego warto się po niego przygotować.
Barwne, pachnące, zdrowe rabaty w ogrodzie stają się dekoracją. Tu róże i lawenda.
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż w każdym ogrodzie panują inne warunki siedliskowe. Warunki siedliskowe to rodzaj gleby jaką mamy w ogrodzie, nasłonecznienie, warunki wodne - czy teren jest zalewowy, suchy czy podmokły. Zaliczymy tu również temperatury - zwłaszcza istotne są zimowe przymrozki oraz głębokość przemarzania gruntu. Ważny jest również rodzaj podłoża. Na wzrost roślin wpływa także jakość powietrza - nie każda roślina dobrze znosi zanieczyszczenia związane z sąsiedztwem miasta, czy ulicy.
Każda roślina ma inną odporność na niekorzystne warunki siedliskowe. Jeżeli chcemy,aby nasze rośliny zdrowo rosły, i nie sprawiały nam problemów, musimy jak najlepiej dopasować rośliny do warunków jakie panują w ogrodzie. Czasami, jeżeli są one bardzo niekorzystne, możemy zdecydować się na ich ulepszenie - na przykład wzbogacenie gleby w substancje odżywcze itp.
Kiedy już ocenimy warunki siedliskowe, zastanówmy się jaką funkcję mają spełniać rośliny.
Czy szukamy drzew, które zacieniają tarasy, czy krzewów na gęsty żywopłot. Czego nam potrzeba. Na razie myślimy pozagatunkowy - tylko nad funkcją i rolą roślin. Czy potrzeba nam barwnego akcentu do przedogródka, czy pachnących rośliny przy tarasie.
Następnie ustalamy decydującą kolorystykę, paletę barw. Staramy się dopasować ją do swoich upodobań. Nawiązujemy z domem. Uznaje się, iż w ogrodzie powinny panować 3 kolory - na przykład odcienie różu, bieli i zieleni. Udanym połączeniem jest również wielokrotność liczby 3.
Kiedy wiemy już jakie funkcje i kolory, jedziemy do szkoły, sklepu, czy szukamy w internecie potrzebnych roślin.
Na co zwracamy uwagę? Na docelowy wymiar rośliny. Zapytaj Ma sprzedawcę, upewnijmy się, iż dany gatunek będzie pasował rozmiarem do naszego ogrodu. Nie sądźmy również roślin zbyt rzadko czy gęsto - pamiętajmy, na jaka wielkość urosną.
Podsumowując, 3 kroki przed zakupem roślin :
Dopiero z tą wiedzą kupujemy rośliny.
Dodatki i pozostałe wyposażenie ogrodu marzeń
Bardzo ważna podczas zakupu dodatków i wyposażenia do ogrodu jest konsekwencja. Musimy sztywno trzymać się planu, kupować tylko to co pasuje do określonego stylu ogrodu, co pasuje do miejsca, przestrzeni, jej wielkości, otoczenia. Jest to bardzo trudne, zwłaszcza, iż w sprzedaży mamy ogromny wybór wszelkiego rodzaju mebli, budowli, oraz dodatków.
Starajmy się, aby urządzanie ogrodu sprawiało nam przyjemność, dlatego czasem możemy sobie pozwolić na jakąś “fanaberię”, ale tak, aby ogród na tym nie ucierpiał.
Urządzania ogrodu jest źródłem satysfakcji, ale stanowi wyzwanie. Warto jest jednak ciężko popracować, gdyż ogród, odwdzięczą się nam swoim pięknym wyglądem i dobroczynnym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Staje się centrum spotkań z najbliższymi, daje nam chwilę wytchnienia pociskiem dni. Jest przestrzenią, gdzie możemy obserwować efekty swojej ciężkiej pracy, co z pewnością poprawia samopoczucie.