Zamknij
REKLAMA

Konsultacje programu regionalnego. Rozmowy o nowej perspektywie unijnej

12:43, 21.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

W ramach konsultacji społecznych nowego programu regionalnego 19 listopada z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyły się konsultacje dedykowane obszarom funkcjonalnym największych miast (MOF). W spotkaniu brali również udział m.in Wiceburmistrz Chełmna oraz Wójtowie okolicznych gmin.

MOF-y to podstawa do wykorzystania przez lokalne społeczności środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) 2021-2027.

 

- Obszary funkcjonalne będą jedną z podstaw wdrażania funduszy unijnych nowej perspektywy, są też istotne z punktu widzenia zarządzania regionem. Zakładamy, że połowa naszego województwa znajdzie się w miejskich obszarach funkcjonalnych, czyli przyszłych obszarach ZIT-owskich. Mamy świadomość ogromnej roli tych obszarów jako lokomotyw rozwoju  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Przyjęta w grudniu 2020 Strategia Przyspieszenia 2030+, nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, która była podstawą do prac nad projektem programu regionalnego nowej perspektywy, zakłada powstanie pięciu miejskich obszarów funkcjonalnych, obejmujących największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław - i ciążące do nich gminy. Samorządy tych podmiotów, w ramach dedykowanych budżetów (instrument ZIT), będą planować i realizować wspólne, ważne lokalnie projekty. Odbywające się dziś w Urzędzie Marszałkowskim spotkania z władzami Torunia i Inowrocławia oraz przedstawicielami pozostałych interesariuszy są elementem konsultacji społecznych naszego nowego programu regionalnego - Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027.

 

Kolejne spotkania, dotyczące przyszłych ZIT-ów Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka, odbędą się w przyszłym tygodniu (odpowiednio 22 i 24 listopada), także z udziałem gospodarza województwa.

 

Nasza strategia rozwoju zakłada też powstanie stołecznego obszaru rozwoju (SOR), z własnym pakietem projektów, pozwalającego koordynować najważniejsze z punktu widzenia całego regionu inwestycje w dziedzinie usług publicznych i społecznych wyższego rzędu, w tym kultury, służby zdrowia i edukacji. 

 

Zobacz też:

 

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – trwają konsultacje społeczne (https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/37843-fundusze-europejskie-dla-kujaw-i-pomorza-2021-2027 )

MOF Torunia: krok w kierunku ZIT-u (https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/37318-mof-torunia-krok-w-kierunku-zit-u )

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Z ChełmnaZ Chełmna

3 1

Starosta powiatu Chełmna i Burmistrz Chełmna podpisali ciążenie powiatu i miasta do Torunia i zacznie się okradanie z inwestycji Chełmna i powiatu Chełmna na rzecz Torunia pod pretekstem ciążenia do Torunia. Społeczeństwo powinno wiedzieć jakich to mamy samorządowców. Jak wykiwał nas TORUŃ. Powiat i miasto Chełmno jest samorządne i dlaczego podpisano wasalstwo Chełmna do Torunia. Po prostu cyrk. 23:57, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TedTed

2 0

To będzie wyglądało tak że Toruń ma więcej mieszkańców to budujemy szpitale, budujemy drogi, budujemy szkoły, budujemy koleje, budujemy przystanki tramwajowe i tym podobne pod pretekstem że my z Chełmna będziemy z tego korzystać powiedzmy raz kiedyś a Chełmno nic z tego nie będzie miało do kolei daleko do szkoły daleko jak wyżej. Trzeba kolej do Chełmna doprowadzić, dojdzie do tego że ropy zabraknie i zostaniemy sami. na pieszo wszędzie daleko. Czy o takiego postępowania samorządu chcemy, czy Wojewoda naszego województwa może temu zaradzić. 00:25, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArekArek

3 0

Po prostu wasale większego miasta, komuna dwa. 00:29, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onaona

2 0

Co Chełmno z tego będzie miało, czy będzie lepiej. 22:12, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%