Zamknij
REKLAMA

Ewa Makula uhonorowana marszałkowskim medalem

09:52, 23.02.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND - Ewa Makula odebrała z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość odbyła się podczas niedzielnego (21 lutego) koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu. 

 

Muzyka obecna jest w życiu Ewy Makuli już od najmłodszych lat. Edukację artystyczną rozpoczęła w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. Następnie kontynuowała studia we Wrocławiu. Z wyróżnieniem ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Jako dyplomowana flecistka podjęła pracę we wrocławskiej filharmonii.

 

W 1963 roku przyjechała do Bydgoszczy. Rozpoczęła współpracę z orkiestrą Teatru Muzycznego Opery i Operetki, którą kontynuowała aż do roku 1989, kiedy to przeszła na emeryturę, co nie oznacza, że porzuciła działalność artystyczną. Równocześnie kształciła nowe pokolenia muzyków, udzielając dzieciom i młodzieży lekcji gry na flecie. 

 

W połowie lat osiemdziesiątych Ewa Makula podjęła się prowadzenia orkiestry działającej przy Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Praca, która miała być zajęciem na pół etatu, pochłonęła ją całkowicie. Sukcesy odnoszone przez grupę obudziły w artystce marzenia o założeniu własnej orkiestry. Tak w 1995 roku powstała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND. Czternaście lat później jej siedzibą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, w którym Ewa Makula została zatrudniona jako nauczyciel i w którym pracuje do dziś.

 

Pierwsze sukcesy orkiestra zaczęła odnosić w 2001 roku. Występ w Szamocinie na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych został oceniony najlepiej w każdej kategorii. Grupa regularnie tryumfowała na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach. Wyróżnienia zaowocowały zaproszeniem do występów na wielu scenach w kraju i za granicą. Jednym z ostatnich sukcesów zespołu jest nagroda Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie w 2019 roku.

 

EMBAND chętnie koncertuje w regionie. Swoimi występami od lat uświetnia patriotyczne uroczystości. Orkiestra wystąpiła też podczas mszy papieskiej w 1999 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą artyści amatorzy pochodzący z różnych części naszego regionu. W trzydziestoosobowej orkiestrze grają m.in. poloniści, budowlańcy, farmaceuci, anglistka i geograf.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%